Fotó: Henning János
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Kacsó András-díját vehette át Kolozsváron Ivácson László, a Háromszék Táncegyüttes művészeti vezetője. Táncszínházi alkotásait ismeri és elismeri az erdélyi és határon túli közönség.
2010. május 05., 13:442010. május 05., 13:44
Fotó: Henning János
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület díját első alkalommal kapta meg háromszéki művész, a díjátadó gálára Kolozsváron került sor. Ivácson László a Háromszék Táncegyüttes rendező-koreográfusa, az együttes művészeti vezetője a táncművészeti munkásságáért és a fiatalok oktatásában kifejtett tevékenységéért vehette át a díjat. A díjátadón elhangzott laudációt Jánosi József koreográfus, néptánckutató, a Kovászna Megyei Művelődési Központ munkatársa mondta el.
Fotó: Henning János
Korán kitűnik táncos tehetsége, amikor 1989-ben az udvarhelyi szóló táncversenyen második díjat kap. Egyetemi évei alatt tovább táncol, most már Brassóban.
Sepsiszentgyörgyre 1993-ban kerül, a Háromszék Táncegyütteshez. Jánosi József így fogalmaz: „Mindinkább kirajzolódik benne a jövőjének képe – mérnökre vagy hagyományőrző táncszakemberre van nagyobb szükség? Ivácson László az utóbbit választotta. Immár a hagyományaink elkötelezettje, bízik abban, hogy visszatanítható a kihalóban levő szabad táncolási forma, és hogy a tradicionális paraszti kultúra elemeiből magas művészeti alkotások születhetnek.”
Fotó: Henning János
Egymás után születnek meg sikeres táncszínházi alkotásai, ugyanakkor a Tamási Áron Színháznak is több alkalommal koreografált. Ivácson László munkája a közösséget szolgálja, nemcsak a helyi kis közösséget, hanem az erdélyi magyarságot is.
A rendszeres olvasás alapvetően befolyásolja életünket, okosabbá tesz, számtalan új információval lát el, bővíti a szókincset, javítja az íráskészséget és a helyesírást, fejleszti az analitikus és kreatív gondolkodást és még hosszan sorolhatnánk.
Külföldön lehet az a háromszéki lány, akinek eltűnéséről múlt héten adtunk hírt. A 16 éves tinédzser ügyében nemzetközi együttműködésben folyik a nyomozás.
Miben segíthetik a fogyatékkal élőket annak érdekében, hogy könnyebben munkahelyhez juthassanak? – erről rendeztek konferenciát a sepsiszentgyörgyi Írisz Házban döntéshozók, szakemberek, munkáltatók, civil szervezetek részvételével.
Negyedik alkalommal is megszervezi a hagyománnyá vált húsvétvasárnapi ételszentelést a Magyar Erdélyért Egyesület (MERT) Sepsiszentgyörgyön. Tavaly közel ezer ember állt sorban az áldásért a város főterén.
Sokan kaptak a napokban olyan üzeneteket Háromszéken, amelyekben Messenger-ismerőseik kérik el a telefonszámukat, majd amikor megkapták a telefonszámot, egy arra küldött kódot is kérnek.
Az erdélyi magyar néprajztudomány kiemelkedő alakját, a háromszéki és a moldvai csángó kultúra elkötelezett kutatóját ünnepelték szerdán a zabolai Mikes-kastélyban. Pozsony Ferenc hetvenedik születésnapján vette át a Háromszék kultúrájáért díjat.
Jövő héten Kézdivásárhelyre érkezik 72 diák, akik a magyar kisebbség történelmét úgy tudják, ahogy azt egyébként minden gyereknek illene. Ők viszont már bizonyítottak a megyei tantárgyversenyen és most az országos szakaszon mérik össze tudásukat.
A sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban április 16-án, szerdán 18 órakor a szerző jelenlétében mutatják be Csinta Samu legújabb kötetét. A Háromszék sportcsillagai a Tortoma Kiadó gondozásában jelent meg a Háromszéki Téka sorozat részeként.
Kovászna városa újabb beruházás megvalósítására készül a fejlesztési minisztérium közreműködésével: a felek aláírták a Petőfi Sándor utca felső szakaszának korszerűsítésére vonatkozó finanszírozási szerződést.
Fesztivállal, versenyekkel, izgalmas kihívásokkal készülnek az idei futószezonra Sepsiszentgyörgyön. Az egészséges életmódot és a sportolást népszerűsítő eseményekről kedden számoltak be a város futóklubjai, szervezetei.