A gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum a magyar kultúra napja alkalmából vendégkiállítást nyit meg január 24-én, kedden 18 órától. „Az én szürrealizmusom a népdalokból ered, nevezetesen a hegyi emberek népdalaiból” – vallja munkásságáról Szász Endre.
2017. január 23., 14:532017. január 23., 14:53
2017. január 23., 15:122017. január 23., 15:12
Szász Endre 1926. január 7-én született Csíkszeredában. Művészeti tanulmányait Marosvásárhelyen kezdte, Erdély szellemi vezetői – köztük Kós Károly, Szolnay Sándor, Gy. Szabó Béla, zsögödi Nagy Imre, Bordy András – korán felismerték tehetségét, és lelkesen támogatták, 15 évesen már kiállításon mutatkozott be. Egy ideig a gyergyói gimnáziumnak is diákja volt, Kolozsvárról került ide. Sokoldalú munkássága a könyvillusztrációtól a szürrealisztikus festészeten át a porcelánnal kapcsolatos kísérletezésekig terjed, de foglalkozott filmdíszlettel is, például az Egri csillagok című film látványtervezésében fontos szerepet játszott. Alkotott Budapesten, Kanadában, festészetével rendkívüli sikerekre tett szert az angyalok városában is, Los Angelesben, ahol fényűző életet élt, mindeközben pedig alkalma volt bejárni a világot. Az 1980-as években fokozatosan tért vissza Magyarországra.
Saját munkásságáról így vallott: „Az én szürrealizmusom a népdalokból ered, nevezetesen a hegyi emberek népdalaiból. (...) A hegyi ember nem lát keresztül a sötét erdőn. Benn a rengetegben homályt tapasztal, különös gyökereket lát, misztikum környezi, és nem látja azt, ami a hegy mögött van. Ezért kitalálja, és olyankor képekben fantáziál. A Hargita-erdei ember képek révén jeleníti meg az érzékeivel meg nem tapasztalt titokzatosságot. Jelképeket használ. A szimbolika pedig a szürrealizmus teremtője.”
A kiállítás a miskolci Herman Ottó Múzeum és a Csíki Székely Múzeum szervezésében jött létre. A megnyitón beszédet mond Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere, a kiállítást megnyitja Tóth Arnold igazgatóhelyettes (Herman Ottó Múzeum), bemutatja Pirint Andrea művészettörténész, a kiállítás kurátora, házigazda Csergő Tibor András múzeumigazgató. Rövid műsorral fellép a Szent Miklós Kamaraegyüttes, Kolcsár Árpád karnagy vezetésével.
Szőcs Levente
szóljon hozzá!