Zsigmond Győző néprajztudós, etnomikológus két újonnan megjelent könyvének bemutatására került sor hétfőn a gyergyószentmiklósi városi könyvtárban. Elsőként a Nyelvi, rejtvény, játék, verseny című kötetből kapott ízelítőt a közönség, aztán délután a Népi gombászat a Székelyföldön című könyvével ismerkedhettek meg az érdeklődők.
2011. november 21., 18:072011. november 21., 18:07
2011. november 21., 18:232011. november 21., 18:23
Zsigmond Győző Nyelvi, rejtvény, játék, verseny című könyve a 2003-ban megjelent kötetnek a bővített, javított változata. Nyelvhelyességgel, nyelvtörténettel, népköltészettel, szólásokkal kapcsolatos játékokat, rejtvényeket foglal magában a könyv, amelyek segítségével az olvasók játszva bővíthetik nyelvi ismereteiket, valamint fejleszthetik a fogalmazási és nyelvi kifejezőkészségüket.
Az író szerint a játék egyféle szabadulást jelent a kötöttségek, a nemkívánatos elől. Ugyanakkor a játékban felszabadultak vagyunk, és alkalmat nyújt az örömszerzésre. Megjegyezte, nemcsak a gyerekek, de a felnőttek is szeretnek játszani. Éppen ezért ajánlja a könyvét segédanyagként minden írni-olvasni tudó gyereknek és felnőttnek egyaránt, mindazok számára, akik próbálják a nyelvészetet, a nyelvtörténelmet, a tájszólást játékos formában megismerni.
A könyvbemutatón részt vett Tőzsér József, a Pallas-Akadémia igazgatója, Sarány István, a könyv szerkesztője, valamint Kis Portik Irén, a gyergyószentmiklósi városi könyvtár igazgatónője. Tőzsér József köszöntötte az egybegyűlt diáksereget és a bemutatott könyv mellett említést tett most megjelent könyveikről.
Zsigmond Győző elmondta, hogy 1984-ben rendezték meg először a Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedőt, kezdetben Udvarhelyen és környékén, később máshol is. Itt nemcsak csapatként, de egyénileg is próbára tették a versenyzőket. Az író – könyve bemutatása mellett – ízelítőt is adott a jelenlevő általános iskolás diákoknak a könyvben megjelenő rejtvénytípusokból.
A játék során kiderült, hogy a könyvben lévő mutató segítségével könnyen meglehet találni a különböző típusú feladatokat. Az író tanácsként megjegyezte a diákoknak: fontos, hogy legyen türelmük megérteni, mit is kérnek tőlük, így jobban boldogulnak majd a feladatok megoldásával. A könyvben szereplő játékok általában elgondolkodtatnak, de némely fejleszti a memóriát is. A rejtvények megoldása során a gyűjtő-kutató munkával is meg lehet ismerkedni, mert vannak olyan kérdések, amelyeknek jobban utánuk kell nézni – tudtuk meg a könyv írójától.
Népi gombászat a Székelyföldön
Délután ugyancsak a városi könyvtárban Zsigmond Győző a Népi gombászat a Székelyföldön című könyve kapcsán előadást tartott a népi gombászatról. A Kárpát-medencei magyarok népi gombászatáról is szó esett. Elmondta, pár évtizede végzi a terepmunkát, de csak pár éve szakszerűen. A népi gombászattal egy csapat foglalkozik, amiben egyaránt gombászok és nyelvészek is részt vesznek. Olyan gombafajok is vannak Erdélyben, amelyeknek a magyar nyelvben csak itt létezik a megnevezése, de olyanok is, amelyek még a szakemberek számára is újak, még folyik az azonosításuk – tudtuk meg Zsigmond Győzőtől. Gyergyói vonatkozásként megemlítette: a szárhegyi múzeumban találtak olyan húsvéti tojást, ami gombával volt díszítve.
A gombanevekre is kitér a könyv, áttekint mindent, ami egy bizonyos gombához tartozik. Megjegyezte, a kiadó munkáját dicsérik a képek, amelyek lehetővé teszik a különböző gombafélék vizuális bemutatását is. A néprajzkutató említett olyan esetet is, amikor egy bizonyos gombafajta megnevezését szomszéd falvakban másképp használták.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
szóljon hozzá!