Jövő héten zárják a Csontváry-kiállítást

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A Csíki Székely Múzeumban szeptember 20-áig látogatható a Csontváry-képek Erdélyben című kiállítás. Az utolsó napokban a diákoknak ingyenes tárlatvezetést és múzeumpedagógiai foglalkozást kínálnak, hétfőn pedig rendkívüli nyitva tartással várják a látogatókat.

Péter Beáta

2016. szeptember 16., 17:082016. szeptember 16., 17:08

2016. szeptember 16., 17:412016. szeptember 16., 17:41

Először hozták el Erdélybe Csontváry Kosztka Tivadar ((1853–1919) alkotásait, amelyeknek a csíkszeredai Mikó-vár adott otthont mintegy öt hónapon keresztül. A kiállítás létrehozói a Csíki Székely Múzeum, Csíkszereda városa, a Magyar Nemzeti Galéria és a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI). A múzeum hat intézménytől kölcsönözte a képeket (a budapesti Magyar Nemzeti Galériából, a pécsi Csontváry Múzeumból, a miskolci Herman Ottó Múzeumból, a budapesti Kovács Gábor Művészeti Alapítvány által működtetett KOGART-ból, a debreceni Antal Lusztig-gyűjteményből és a szolnoki Damjanich János Múzeumból), a költségeket majdnem teljes egészében a csíkszeredai önkormányzat finanszírozta. A kiállítás kurátora Bellák Gábor, a Magyar Nemzeti Galéria művészettörténésze, két fővédnöke Balog Zoltán, a magyar kormány emberi erőforrások minisztere és Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

A tárlaton 48 darab alkotás látható, ebből 47 Csontváry-kép és egy Munkácsy-alkotás. Bellák Gábor rámutatott, ez a kiállítás egy teljes életmű-bemutató, Csontváry legkorábbi műveitől az utolsó alkotásokig elhoztak mindent. Céljuk az volt, hogy aki ezt a kiállítást megnézi, egy teljes Csontváry-élményt kapjon, és hogy látható legyen, mi foglalkoztatta a művészt, milyen mániák szerint próbált alkotni. A tárlatot öt tematikus egységbe rendezték: Korai munkái, Déli tájakon, Hegyek és vizek, Arcok és pillantások, Napnyugták és éjszakák.

A múzeum egy színvonalas katalógust is kiadott, melyben Bellák Gábor tanulmánya, a kiállított 48 alkotás reprodukciója és a képek elemzései találhatók. A kiállítást számos rendezvény kísérte, ezek közül az egyik legjelentősebb a középiskolás diákok számára meghirdetett tematikus műveltségi vetélkedő volt. A kiállítást közel negyvenezren tekintették meg, a szervezők a nagy érdeklődésre való tekintettel a látogatási időt egy hónappal meghosszabbították a korábban tervezettnél.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei