Gyilkostói sokadalom: néphagyomány a főszerepben

•  Fotó: Csibi Márti

Fotó: Csibi Márti

A Gyilkostói sokadalmat minden évben az utazók védőszentje, a helyi kápolna névadója, Szent Kristóf ünnepén tartják – az idei búcsús szentmise és egynaposra tervezett népművészeti kavalkád igazi újításokat hozott a programba. Népzene és néptánc, kézműves mesterségek felvonultatása zajlott a gyilkostói színpadon vasárnap, július 25-én.

Csibi Márti

2010. július 26., 14:202010. július 26., 14:20

2010. július 26., 18:362010. július 26., 18:36

•  Fotó: Csibi Márti Galéria

Fotó: Csibi Márti

Utazókért imádkoztak, autókat áldottak meg a Szent Kristóf nevére felszentelt kápolna búcsúján, a szentmisét pedig, a hagyomány szerint, hatalmas mulatság követte a Gyilkos-tó partján: zenészek húzták a talpalávalót, pörögtek a rokolyák, dübörögtek a csizmák a színpadon. Közben pedig a kézműves sátrakban a népművészet remekeit kínálgatták az árusok, és ínycsiklandozó illatok csábították kóstolásra a vendégeket a hagyományos ételek főzőversenyén.

•  Fotó: Csibi Márti Galéria

Fotó: Csibi Márti

Az ünnepségre kiérkező vendégeket még az esőnek sem sikerült elriasztani, az esti koncerteket azonban az időjárás is jobban megtűrte: a Fabatka és a Nemez együttesek után a szászcsávási Nadara zenekar muzsikája igazi kulturális sokkot jelentett a nézőknek.

Gyakorlatilag nem akadt olyan résztvevő, aki egy helyben állva, táncmozdulatok nélkül képes lett volna végigülni a cigányzenét játszó együttes viharos tempójú csárdásait, \"csingerálásait\".

A rendezvényhez a gyergyószentmiklósi önkormányzat 25 000 lejjel járult hozzá, és a szervezők a Figura Stúdió Színház segítségével sikeresen pályáztak a Corvinus Rt.-hez is, ahonnan 800 ezer forinttal sikerült gyarapítani a költségvetést, mondta el Sövér Adél főszervező.

A cikkhez tartozó galériánkat itt tekinthetik meg.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei