A Székelyföld Galériában szerdán 18 órától gróf Kálnoky Tiborral találkozhatnak az érdeklődők. A folyóirat májusi számában ugyanis Oláh Gál Elvira újságíró beszélgetését olvashatják az erdélyi arisztokrácia egyik legkiemelkedőbb személyiségével.
2011. május 23., 17:582011. május 23., 17:58
2011. május 23., 18:262011. május 23., 18:26
A miklósvári kastély
Gróf Kálnoky Tibor vendégházakat üzemeltet az erdélyi Kőröspatakon. Napjainkban azért vált világszerte ismertté, mert Vilmos herceg pompás londoni esküvőjének vendége volt, távoli rokona ugyanis a brit trónörökösnek. Tizenkét nemzedékkel ezelőtt, a 16. században élt apától, Kálnoky Bálinttól származik le ő is, akárcsak Károly herceg. A gróf szerény, nem is a birtokát, kastélyát követeli, hanem a még imitt-amott fellelhető hagyományos életmódért imádja Erdélyt.
„A miklósvári kastélyt hosszú távra haszonbérbe vettük, az én halálomig legalábbis biztosan használhatjuk, de remélem, hogy még életemben tulajdonunkba is kerül. De itt nem annyira a kastély lényeges, amely még mindig felújítás alatt áll, illetve kész van egy lakosztály, ami lakható, hanem a vendégházak lényegesek. Hagyományos hétköznapi parasztházakról van szó, amelyek eredeti szépségükben maradtak meg, gyönyörűek abban az egyszerűségben, ahogy vannak. Csak annyira alakítottuk át, hogy bebútoroztuk, minimális komfortot biztosítunk. Azt az egyszerű alapelvet követtük, hogy minél természetesebb és egyszerűbb, annál jobb, nem akartuk eltorzítani. Miklósváron az érték a harmónia a falu és a természet között van, ami létezett valamikor, és amit újrateremtettünk. A vendégházakat vásároljuk. (…)
Nos, Károly herceg, az angol királyi ház trónörököse, meghívásomra 2006-ban járt először Miklósváron, és annyira megérintette az a modell, amit mi megteremtettünk, hogy igazi értelmét látva, ő is részt akart venni ebben az értékmentő munkában. Ő meggyőződéssel vallja, hogy az emberiségnek vissza kell találnia a természethez, most rossz és veszélyes úton járunk. Tehát, újra meg kell találni a harmóniát a természettel, és ez a gondolat hozott össze bennünket. Vásárolt is, nem egész falvakat, ahogy némely újságban megjelent a túlzás, hanem csak egy házat Szászfehéregyházán rögtön látogatása után, ugyanis itt tevékenykedett egy alapítvány, amelynek ő a védnöke, majd még egyet Almakeréken. Mindezekből viszont hiányolta a természet közelségét és akkor ajánlottam Zalánpatakát (...) Elvittem Zalánpatakra és megmutattam azt a házat, amit a család építtetett a bírónak, aki felügyelte a család részéről az üveghutát. Egy kis fából készült épületegyüttes, és amikor Károly meglátta, akkor azt mondta: Így képzeltem Erdélyt. Aztán megvásárolta, most folyik a felújítása” – olvashatjuk a fentebb említett interjúban.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
szóljon hozzá!