Fotó: Pál Árpád
Más székelyföldi hivatásos táncegyüttesekhez képest kisebb létszámú csapata van az Udvarhely Néptáncműhelynek, mégis számos előadással és állandó programmal teli új évadot ígérnek a közönségnek. A következő hónapok terveiről, az új előadásról és a kihívásokról Orendi Istvánnal, a néptáncműhely igazgatójával beszélgettünk.
2016. szeptember 27., 15:052016. szeptember 27., 15:05
A felújítások időszaka zajlik az Udvarhely Néptáncműhelynél, elsőként a júniusban bemutatott Játsszunk mesét! című gyerekelőadást frissítették fel és mutatták be hétfőn meg kedden, de szerdán is előadják 12 órától a darabot. Ezt követően a tavaly színpadra vitt Üveghegy ösvénye című táncelőadást is felújítják, hiszen azt októberben az Erdélyi Hivatásos Táncegyüttesek Találkozóján, Sepsiszentgyörgyön adják elő, majd A bál című előadást is felfrissítik, ezt már Gyergyószentmiklóson viszik színpadra októberben – újságolta Orendi István.
Idén több meghívottal tartják meg november 14. és 19. között az Össztánc ősszel rendezvénysorozatot. „A fesztivál célja megmutatni, hogy a mai világban milyen formában van jelen a néptánc és a népzene” – magyarázta a Néptáncműhely igazgatója. Többek között a Duna Művészegyüttes Puszták népe című előadását lehet megtekinteni, de fellép a nyárádszeredai Bekecs Néptáncegyüttes, a Háromszék Táncegyüttes pedig az Erdély-menyegző című folklórszínházi produkcióval érkezik majd Udvarhelyre. Koncertek is lesznek, a Heveder zenekar is fellép, Orendi tervei szerint nemcsak népzenei repertoárjukat mutatnák be, hanem az előadásokra született alkotásaikat is. Zárásként a G. Caféban az Impro-Víziók 2.2 zenekar koncertezik.
Novemberben udvarhelyszéki turnéra viszik A bál című előadást, reményeik szerint öt-hat településre jutnak el, többek között Keresztúrra, Korondra, Máréfalvára és Zetelakára is, hiszen az ottani kultúrházak tere megfelelő a produkció előadására. A néptáncműhely decemberi programja is zsúfolt lesz, hiszen a csapat egy része fellép a szilveszteri műsorban, amelyet a Tomcsa Sándor Színházzal közösen készítenek. Emellett decemberben az Aranyszőrű bárány című előadást is felújítanák, ugyanis ezzel szeretnének tisztelegni a tavaly decemberben elhunyt Nagy-Kopeczy Kálmán rendező emléke előtt.
Az évad új bemutatója februárban lesz, ám erre már októberben elkezdenek készülni az udvarhelyi táncosok. Orendi István szerint az új előadás izgalmas kísérlet, hiszen az erdélyi néptáncegyüttesek történetének korszakalkotó alkotását, Könczei Árpád Apám tánca című produkcióját viszik színpadra teljesen új formában. A több mint két évtizedes előadás az első táncszínházi kísérletezések egyike volt, most Könczei Árpáddal együtt újítják fel.
Szeptemberben az intézmény összes állandó programja újraindul: hétfőn elkezdődött a Seritő néptánccsoport foglalkozása gyerekeknek, szerdán indul a heti rendszerességű felnőtt néptáncoktatás, az évadnyitó táncház pedig csütörtök este nyolc órától lesz az Udvarhely Néptáncműhely próbatermében. A gyerekek táncháza október 4-én indul újra, délután fél ötre a tipegőket, ötre pedig az óvodásokat várják. Október 5-én kezdődik a népzenészképzés is, amelyre idén túljelentkezés van.
„Számomra sok ideig dilemma volt, hogy egy hivatásos néptáncegyüttes mit és mennyit kellene vigyen a színpadra, miből álljon a repertoárja. Én a népzene és a néptánc elkötelezett híve vagyok, ezt már akkor sem titkoltam, amikor megpályáztam az állásomat. Több mint két évtizede táncházas vagyok és népzenélek, ez a mindenem, ellenben tudom azt is, hogy mára már egy hivatásos néptáncegyüttes repertoárja nem állhat csak autentikus táncokból, ennél több kell” – mondta Orendi István. Az udvarhelyi néptáncegyüttesnek egyelőre nincs keretje, még viselettára sem elegendő arra, hogy egyórás autentikus táncokból álló előadásokat vigyen színpadra. A jelenlegi tizenöt fős együttes ugyanakkor zenekarral sem rendelkezik. „Magunkat hasonlíthatom a Háromszék, Hargita és Maros táncegyüttesekhez, ám a baj, hogy mi messze elmaradunk mind létszámban, mind költségvetésben a három közül a legkisebbhez képest is. Elég annyit mondani, hogy az utánunk következő csapatnak kétszer annyi alkalmazottja és háromszor akkora költségvetése van, nekik 55 előadásuk volt, nekünk pedig 44” – magyarázta az igazgató. Orendi szerint ezért évadonként három előadást, illetve egy közös produkciót is készítenek. Amennyiben bővülne a társulat, szeretné, ha többet turnézhatnának.
szóljon hozzá!