Fotó: Pál Árpád
Kallós Zoltán életútját hivatott bemutatni a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban vasárnap délután négy órakor megnyíló Indulj el egy úton… című tárlat. A magyar kultúra napja alkalmából rendezett kiállításon fényképekkel, tárgyakkal és zenével tisztelegnek a Kossuth-díjas néprajzkutató munkássága előtt.
2017. január 20., 15:082017. január 20., 15:08
2017. január 20., 16:352017. január 20., 16:35
„Szellemi és tárgyi gyűjtései páratlan szépségűek, és méretük is jelentőséggel bír muzeológiai szempontból is, hiszen arra, amit Kallós Zoli bácsi összegyűjtött, bármely erdélyi magyar múzeum irigykedhet” – avatta be csütörtök délelőtt a sajtó képviselőit Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója. Szerinte egyetlen székelyföldi múzeumnak sincs Kallós Zoltán válaszúti múzeumáéhoz fogható tárgyállománya, amit ő küldetésként gyűjtött össze a Mezőségen, Kalotaszegen, Moldvában és a Gyimesekben.
„Úgy állítottunk középpontba egy életművet, hogy a főszereplő még közöttünk van” – fogalmazott Bereczki Ibolya, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgató-helyettese. Mint mondta, sok mindent tudtak a mezőségi Válaszúton született néprajzkutató tevékenységéről, de eddig csak mozaikdarabokként voltak meg a különböző életszakaszok. Céljuk az volt, hogy egy átfogó képet nyújtsanak Kallós Zoltán munkásságáról, az ezt bemutató tárlat 2015 tavaszán nyílt meg a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban.
A kiállítás fél évig volt látogatható, így mindenki megtudhatta, hogy az ismert néprajzkutató miként segítette a táncházmozgalmat, hogy összesen 14 ezer dallamot jegyzett le, és emellett népszokásokat, szokásköltészetet is gyűjtött, majd Válaszúton múzeumot alapított, és kollégiumot hozott létre a szórványban élő fiataloknak. A szentendrei tárlatot Varga Mihály, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum igazgatója is látta, az ő ötlete volt, hogy Erdélybe is eljusson a gyűjtemény.
„A székelyföldi múzeumok összefogásaként ez az ötlet meg is valósult, így Sepsiszentgyörgy után most Székelyudvarhelyre is eljutott a kiállítás, melynek központi elemei Kallós Zoltán saját készítésű néprajzi fotói” – mondta a Skanzen főigazgató-helyettese. A több mint tízezer felvételt digitalizálták, ezek közül válogattak. A bemutatandó különlegességek között lesz ugyanakkor Kallós Zoltán néprajzgyűjtő füzete, amelyet még 1943-ban, diákként használt, valamint az a magnetofon, amellyel a legtöbb zenei felvételt készítette.
A megnyitón a neves folklórgyűjtó „útitársai” is megszólalnak, többek között kutatók, néptáncosok, népzenészek, valamint adatközlői is. „Kallós Zoltán kinyitott egy ajtót, és elvezette a kutató útitársakat a forráshoz, és ezen az úton ma is jár” – idézte Csonka-Takács Eszter, a Skanzen Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság vezetőjének szavait a kurátor.
A tárlat egyébként azért kapott engedélyt az utaztatásra, mert májusig bővítési munkálatok zajlanak a válaszúti múzeumban, amelynek tárgyállománya mintegy tízezer darabból áll. „Bántotta, hogy a Mezőségről sosem esett szó, ez motiválta munkáját, és nemcsak népdalokat, hanem tárgyakat is gyűjtött” – magyarázta Mogyorósi Ágnes, a Kallós Zoltán Alapítvány muzeológusa. Szerinte a kiállítás tükrözi az anyagát kölcsönző alapítvány sokszínűségét, hiszen amit a kezdetekkor Kallós Zoli bácsi egyedül csinált, azt most egy népes csapat végzi.
Az Indulj el egy úton… című tárlatot vasárnap délután négy órakor nyitják meg a Haberstumpf-villában. Az eseményen jelen lesz Soltész Miklós, a magyar kormány egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára, Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere, valamint Pozsony Ferenc egyetemi tanár is. Kallós Zoltán népdalgyűjtéséből a székelyudvarhelyi Kaszaj zenekar ad elő a megnyitón. „Egy ekkora személyiségnek, mint Kallós Zoltán, méltó ünneplés, ha a magyar kultúra napján nyitjuk meg a róla szóló tárlatot” – fogalmazott Miklós Zoltán.
szóljon hozzá!