Új színpadon kezdte a most záruló évadot az Udvarhely Néptáncműhely. Székelyudvarhely hivatásos táncegyüttesének megközelítőleg ötven saját előadása volt idén, de emellett két rangos eseménynek is otthont adott. Az eseménydús évadról Orendi Istvánnal, a néptáncműhely vezetőjével beszéltünk.
2016. június 14., 14:512016. június 14., 14:51
„Telített év volt minden szempontból, ami érezhető az események számán, a közönség számán, de még a bevételen is meglátszott” – mondta. Az Udvarhely Néptáncműhely idén mintegy ötvenszer lépett fel saját előadással. Az évad elején A köz és A bál című előadásokat felújították, de sikert arattak Az aranyszőrű bárány Benedek Elek-meseadaptációval, valamint az Erőss Zsolt és Kőrösi Csoma Sándor emléke előtt tisztelgő Üveghegy ösvénye című produkcióval is. „Az idei évad végén bemutatott Játsszunk mesét! meseelőadáson ritka látványt értünk el: felállva tapsoltak a gyerekek” – áradozott a néptáncműhely vezetője. Idén is sorra felléptek az udvarhelyszéki falvakban, de emellett a kolozsvári, szentgyörgyi, vásárhelyi közönség előtt is táncoltak, nemrég pedig egy magyarországi turnén mutatták be az Üveghegy ösvényét.
„Új tagok is kerültek a tánccsoportba, így most már teljes a létszám” – mondta Orendi, noha a többi erdélyi hivatásos táncegyüttesnél még így is jóval kisebb a társulat. Az Udvarhely Néptáncműhely csapatát tizenöt fő alkotja, közülük tizenketten táncosok – egyikük jelenleg szülési szabadságon van. Nincs öltöztetője a néptáncműhelynek, és az egyedüli erdélyi együttes, amely még zenekarral sem rendelkezik. Ehhez képest a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttesnél harminchat állás van, a Háromszék Táncegyüttesnél negyvenöt, a Maros Művészegyüttesnek pedig a román tagozattal együtt kilencven alkalmazottja van. A táncegyüttesek költségvetése szempontjából a legkisebb is háromszor nagyobb, mint a táncműhelyé. „Ennek ellenére sem vallunk szégyent, szép dolgokat értünk el most is” – véli Orendi.
Az udvarhelyi intézmény idén a tizenegyedik Erdélyi Hivatásos Táncegyüttesek Találkozójának és az Erdélyi Néptánc-antológia gálaműsorának volt a házigazdája, de emellett számos heti rendszerességű, kiegészítő programot is lebonyolított. Orendi becslése szerint hetente 300–350 rendszeres látogató vett részt a táncházakon és népzenészképzéseken, az évad összes tevékenységén pedig a 15 ezret is meghaladta a látogatók száma.
Orendi szerint az Üvegyhegy ösvénye megváltoztatta a nézők véleményét arról, hogy mire képes a táncegyüttes. Úgy véli, a színre vitt darabokban erősíteni kell a népi jelleget, ám ennek ellenére egy hivatásos népi táncegyüttes ma már más igényeknek kell megfeleljen, mint húsz évvel ezelőtt. „Nem lehet népviseletbe öltözve kiállni és autentikus néptáncokat egymás után végigtáncolni. Erre nincs is erőforrása a táncegyüttesnek” – magyarázta. Egyelőre néptánc alapú marad a művészeti irány, de kísérletezni is fognak.
Orendi egyébként arra számít, hogy az új városvezetés a kultúra összes ágazatát jobban támogatja majd az előzőnél. „Jó példának tekinthető e tekintetben Sepsiszentgyörgy, hiszen abban, hogy most hol tart, nagy szerepe van annak is, hogy a városvezetés felkarolta a kultúrát” – fogalmazott az Udvarhely Néptáncműhely vezetője.
szóljon hozzá!