Éjszakázni is lehet jövő héten a színházban

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

Korábban lesz idén a dráMA kortárs színházi találkozó a megszokottnál, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház nyolcadik kiadásához érkezett rendezvénye ezúttal október helyett már jövő hétfőn, szeptember 19-én elkezdődik, és egy hét leforgása alatt tizenkét előadásra, számos szakmai beszélgetésre, közönségtalálkozóra, valamint egy különleges éjszakai programra is várja a nézőket.

Veres Réka

2016. szeptember 12., 19:332016. szeptember 12., 19:33

A szeptember 21-ei magyar dráma napja köré szervezték idén a dráMA kortárs színházi találkozót, amelyen tizenkét kortárs előadást nézhet meg a közönség – hangzott el a hétfőn délelőtt tartott sajtótájékoztatón. Részben azért döntött az időpont-változtatás mellett a Tomcsa Sándor Színház vezetősége, mert októberben rendezik a román színházi fesztiválokat, így korábban ritkán tudtak eljönni az udvarhelyi rendezvényre a román szakmabeliek.

„Szeptemberben melegebb is van, a város szebb arcát mutatja a találkozóra érkezőknek, ugyanakkor az egyetemisták is itthon vannak még” – magyarázta Nagy Pál színházigazgató, aki szerint idén nem szokványos találkozó lesz, szeretné, ha fesztiváljellege lenne a programsorozatnak.

A kortárs színházi folyamatok elemzése a találkozó alapgondolata – mondta a sajtótájékoztatón Csurulya Csongor művészeti vezető. A színházi szakértők jövő csütörtökön kerekasztal-beszélgetésen is értekeznek arról, hogy mitől kortárs egy szöveg és előadás. „Csak attól, hogy ma élő szerző írta a szöveget? Lehet egy klasszikus szöveget kortárs formában előadni? Milyen a kortárs szöveg?” – sorolta azokat a kérdéseket, amelyekre választ szeretnének adni. A rendezvényen az egyik legnépszerűbb magyar kortárs drámaíró, Székely Csaba Bánya-trilógiáját szerették volna bemutatni három különböző színház előadásában, ám mivel a bukaresti Act színház nem tud eljönni a találkozóra, a Bányavíz produkció elmarad – fogalmazott Csurulya.

A rendezvény első napján a legismertebb és legjátszottabb román kortárs szerző, Matei Vișniec darabját adja elő a bukaresti Nottara Színház. Kedden a szerző másik, És a csellóval mi legyen? című darabját az András Lóránt Társulat és a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem közösen játssza. Csurulya elmondta, ez különleges kísérlet lesz, hiszen mozgásszínházi táncelőadássá formálják a kortárs szöveget.

Márai Sándor Béke Ithakában című regényének színpadi változatát is megtekinthetik a nézők. Csurulya szerint a darab azt a kérdést veti fel, hogy attól lesz-e a produkció kortárs, hogy a szerző még él, vagy attól, hogy amit alkot, mai és művészileg friss? Radu Afrim Az ördög próbája című előadása is különleges lesz a művészeti vezető szerint, hiszen improvizációkból épített játékokból és gyakorlatokból áll össze. Székely Csaba Szeretik a banánt, elvtársak? című, BBC-díjas előadását már tavaly is láthatták a színházba járók, ezúttal finnül adja elő Kozma Dávid.

A dráMÁzat drámapályázat eredményeit a rendezvényen hirdetik ki, a debüt és a drámaíró kategória nyertes pályázatait pedig az udvarhelyi társulat felolvasószínház formájában adja elő jövő szerdán – mondta el Demeter Kata dramaturg. A rendezvényen a líceumi diákoknak cselló workshopot tart Beczásy Áron rendező Matei Vişniec És a csellóval mi legyen? című drámája alapján. Idén is lehet találkozni az előadások alkotóival, többek között Barabás Olga, Radu Afrim rendezőkkel és Székely Csaba drámaíróval is beszélgetnek majd a szakemberek.

A színház éjszakáját ünneplik jövő pénteken, így éjfélkor megtekinthetik Székely Csaba Maró című darabját a marosvásárhelyi Yorick Stúdió előadásában, de a produkció előtt és után is számos program vár a nézőkre: este tíztől az udvarhelyi társulat színészeit „kölcsönözhetik” ki az érdeklődők, egyszemélyes színház is lesz, azaz egyszerre csak egy néző vehet részt az előadáson, továbbá színházi kvíz és kincskereső, az épület mögött pedig streetballvetélkedő, de más meglepetéseket is ígérnek a szervezők.

Bérletek és jegyek korlátozott számban
A jövő hétfőtől szombatig tartó találkozóra összesen 25 bérletet adott ki a Tomcsa Sándor Színház, ezek 100 lejbe kerülnek. Mivel a kortárs előadásokat ritkábban tervezik nagyszínpadi térbe, a produkciókra legfeljebb 70–100 nézőt engednek be, így érdemes minél hamarabb megvásárolni a jegyeket, melyek ára 10 és 20 lej között van.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei