Erősödött a válság 2010-ben, mégis voltak olyan kulturális intézmények, amelyek ilyen körülmények között is fejlődni tudtak. Az alábbiakban Lövétei Lázár Lászlóval, a Székelyföld megbízott főszerkesztőjével beszélgettünk.
2011. január 03., 16:472011. január 03., 16:47
2011. január 03., 17:372011. január 03., 17:37
– Mióta új székházba költözött a Székelyföld, kicsit mintha felélénkült volna a tevékenységük, lapbemutatókat és képzőművészeti kiállításokat is szerveznek. Kérem, emelje ki az elmúlt év legfontosabb eseményeit.
– Az új székház tetőterében alakítottuk ki a Székelyföld Galéria nevű, 40-50 fő befogadására, illetve 15–20 képzőművészeti alkotás kiállítására alkalmas kis termet, ide várjuk havi rendszerességgel a kultúra iránt érdeklődő csíkszeredai közönséget. A képzőművészek közül volt már kiállítása nálunk az élő klasszikusnak számító Márton Árpádnak, a Svédországban élő Vincefi Sándornak, illetve – a fiatalabbak közül – Csillag Istvánnak, Ferencz S. Apornak, Léstyán Csabának, Részegh Botondnak, Siklódy Ferencnek és Vorzsák Gyulának is.
A képzőművészeti kiállítások mellett, amint a kérdésben is elhangzott, lapszámbemutatókat is szervezünk, neves meghívottak társaságában. Hál\' istennek 2010-ben is, a gazdasági válság ellenére, zavartalan volt a Székelyföld megjelenése: 2352 oldalon „szolgálhattuk” alázattal a kultúra ügyét. Szerzőink közül nem szeretnék senkit külön kiemelni, de örömmel mondhatom, hogy tavaly is fontos anyagok jelentek meg a lapunkban. Nos, ezeket az anyagokat igyekeztünk népszerűsíteni a lapszámbemutatókkal is: vendégünk volt például Ioan Groşan román prózaíró, P. Ferencz Ervin gyergyószárhegyi ferences szerzetes, Egyed Péter író, filozófus, Gottfried Barna levéltáros, a Székely Hadosztály legelkötelezettebb kutatója, Láng Gusztáv irodalomtörténész, Bodor Ádám Kossuth-díjas író, sőt, decemberben Hozó Levente jégkorongozót is vendégül láttuk, meg lévén győződve, hogy a sport ugyanúgy a kultúra része, mint egy vers vagy egy filozófiai esszé.
Tevékenységünkben 2010-ben is fontos helyen szerepelt az olvasókkal való találkozás, hiszen majdnem minden ilyen találkozás újabb és újabb előfizetőket jelent (talán ezzel is magyarázható, hogy 2010-ben sem csökkent a Székelyföld-előfizetők száma). Számos író-olvasó találkozónkból feltétlenül kiemelném a szerbiai utunkat, ahol a bukovinai székelyek egyik csoportjával találkozhattunk. Ha jól tudom, valamikor a XIX. század végén telepítették a bukovinai székelyek egy részét az Al-Duna mocsaraiba, ezek leszármazottai élnek még mindig Hertelendyfalván és Székelykevén. Ritka nagy élmény volt még nekünk, székelyföldieknek is, hallgatni azt a pompás székely nyelvjárást, amit azok az emberek beszélnek...
Végezetül: fontosnak tartom megemlíteni, hogy tavaly is, a gazdasági válság ellenére, sikerült kiosztanunk a Székelyföld-díjakat. Ezúttal olyan neves szerzők iratkoztak föl a Székelyföld-díjasok hosszú listájára, mint Czakó Gábor, Mózes Attila és Térey János. Szintén a Székelyföld szerkesztőségében került átadásra a Romániai Írók Szövetsége által alapított Szabó Gyula-díj, amellyel az ígéretes tehetségeket díjazzák, és amelyet 2010-ben a csíkszeredai Potozky László vehetett át.
– Milyen tervekkel készülnek az új évre?
– A legfontosabb, hogy 2011-ben is olyan költségvetésünk legyen, amely biztosítja a Székelyföld megjelenését és az elkezdett „projektek” folytatását. Komolyabb szerkezeti, illetve arculatbeli módosításokat nem tervezünk – ami jól működik, azon kár lenne csak az újdonság kedvéért változtatni, de ha a költségvetésünk lehetővé teszi, szeretnénk kiírni egy riportpályázatot, hiszen úgy látjuk, hogy ez a fontos műfaj kezd kikopni a Kárpát-medencei magyar lapokból.
Ami a Hargita Kiadóhivatalt illeti: 2011 elején jelenik meg a kiadó bilingvis (magyar-román nyelvű) sorozatának, a Bibliotheca Moldaviensisnek a 10. kötete, Jerney János Keleti utazása... Közismert, hogy ez a sorozat a moldvai csángókkal kapcsolatos alapműveket (Páter Zöld, Domokos Pál Péter stb.) jelentette meg. A 10. kötet után viszont egy kicsit „pihentetni” szeretnénk ezt a sorozatot, illetve egy másik, ezúttal a székelységgel foglalkozó sorozattal kiváltani (de erről majd bővebben akkor nyilatkozom, ha majd tényleg aktuális lesz).
2011 végén jelenik meg a Székelyföld Évkönyv következő kötete, amely a lapunkban megjelent, színházi tárgyú tanulmányokból-interjúkból közöl majd egy bő válogatást...
– Napjainkban egyre fontosabb szerepet kapnak az elektronikus kiadványok. A Székelyföld anyagainak nagy része is megjelenik a www.hargitakiado.ro portálon. Szándékoznak-e a nyomtatott lap mellett egy olyan Székelyföld-portált szerkeszteni, amely a nyomtatott kiadvány adta lehetőségek mellett újabb perspektívákat is nyithat?
– Szerencsére az interneten is elég sokan követik már a Székelyföld, illetve a Hargita Kiadóhivatal körüli történéseket (hogy egy konkrét példát is említsek: 2010 októberében 7314 effektív olvasója volt a honlapunknak). Úgy tervezzük, hogy rendezvényeinkről, író-olvasó találkozóinkról ezután hangfájlok és videók is fölkerülnek a portálra... Reméljük, hogy 2011-ben ezeket az aprócska újításokat tényleg el is hozza majd az elektronikus jövő...
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.
„Választási maraton után vagyunk, ami az elmúlt másfél évben kifárasztotta a társadalmat” – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. A kormány és benne az RMDSZ deficitcsökkentést célzó terveire is kitért.
Egy mikrobusz és egy motorbicikli ütközött össze hétfőn késő délután Kökös közelében, teljesen lezárták a 12-es országút érintett szakaszát – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
szóljon hozzá!