Családias hangulatú gálaműsort tartott pénteken este a Csíki Moziban a Csíki Játékszín. A csíkszeredai teátrum tizennyolcadik évadját zárta.
2016. június 11., 14:242016. június 11., 14:24
2016. június 11., 21:412016. június 11., 21:41
Dalok csendültek fel, volt improvizációs játék, megzenésített versek hangzottak el a Csíki Játékszín 2015/2016-os évadját záró előadáson. Puskás László – aki mint mondta, hétköznap a színház deszkáit koptatja, hétvégén pedig székelybe vágja magát és lagziba megy – lakodalmas gazdaként mutatkozott be, bevonva a játékába Zsigmond Barna Pál főkonzult, Ferencz Hanke Jutkát és id. Veress Albertet is.
Kozma Attila műsorában a nagyvagány stand up-ost és az univerzális polgármestert – aki mindig épp oda megy, ahol baj van – ismerhettük meg, de láthattuk a Fülöp Zoltán rendezte Ványa bácsi paródiát, a Ványadt bácsit, valamint vetítést, Veress Albert fotóiból. Lőrincz András Ernő az előadás ideje alatt mint festő alkotott a színpad szélén – az elkészült alkotást aztán ki is sorsolták a nézők között. „A kisebb játéktér szülte a gondolatot, hogy a lehető legcsaládiasabbra hangoljuk a mai estét. Milyen a színész, amikor nem színész? Színészetünk az életünkből merítkezik, és elválaszthatatlanul átszövi egész életünket. A gyakorló színházi intézmény kereteit olykor hátrahagyva különböző alkalmi, nem kőszínházi műfajok terepét kerestük fel” –mutatott rá a gála elején Parászka Miklós színházigazgató, az est házigazdája.
A színház – eddigi szokásához híven – az évad végét jelző előadáson a társulat tagjai között több díjat is kioszott. A Kulissza-gyűrűt Budaházi Attila dramaturg kapta. Ezt a gyűrűt általában annak a személynek nyújtják át, aki a színészek szavazatai alapján a legjobban segítette őket a munkájukban. A színház dramaturgja második alkalommal kapta meg ezt az elismerést.
Ugyancsak a színházi dolgozók belső szavazatai alapján osztották ki a társulat másik elismerését. Az ezzel járó pénzjutalmat három színész kapta, akik azonos pontszámmal végeztek a szavazatok összeszámlálásánal: Czikó Julianna, Kozma Attila és Puskás László. A Hunyadi László-díjat végül – sorshúzás eredményeképpen – Puskás László vehette át. Ugyancsak ő részesült a Nívó-díjban, amelyet a csíkszeredai önkormányzat adományozott az évadban nyújtott teljesítményéért. A bérletes nézők nagy része az idei évad legjobb színészének Kozma Attilát jelölte meg, míg a női színészek közül Czikó Julianna bizonyult a legkedveltebbnek.
Szintén a nézői szavazatok alapján állítottak fel rangsort az elmúlt évadban bemutatott előadások között. Eszerint a legtöbben a Hippolyt, a lakáj című előadást jelölték meg kedvencnek, második lett a Szemenszedett igazság, harmadik a Ványa bácsi, negyedik helyen Az imposztort találjuk. A Csíki Játékszín társulata a 2015/2016-os évadban 194 előadást játszott, 7557 bérletese és összesen 49631 nézője volt.
Mint kiderült az est folyamán, a színház munkaközösségéből három személy is távozik: Bakó Ildikó művészeti titkár, Szabó Szidónia főkönyvelő és Tatár Attila ügyelő. A társulat összetételében is lesznek változások. Czikó Julianna a következő évadtól a marosvásárhelyi Spektrum Színházhoz távozik, a Csíki Játékszínben viszont játszani fogja a „régi” szerepeit. Ugyanakkor a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György társulatától két színész is Csíkba szerződik: Sándor Anna és Kányádi Szilárd.
Az est végén az igazgató megköszönte a mecénásoknak, a sajtónak, a tanároknak, az önkéntes fiataloknak, és természetesen a közönségnek az elmúlt évadot. A társulat június 18-án a Hippolyt, a lakáj, június 19-én Az imposztor című előadással lép fel a Magyar Színházak XXVIII. Kisvárdai Fesztiválján.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!