Fotó: Boda L. Gergely
A Teleki Téka kultúrtörténeti szempontból jelentős könyveit szeretnék bemutatni a marosvásárhelyieknek a könyvtár dolgozói, ezért egy kéthavonta jelentkező előadássorozatot indítanak Beszélő könyvek címmel.
2013. december 10., 19:212013. december 10., 19:21
2013. december 10., 19:362013. december 10., 19:36
„Vannak olyan kultúrtörténeti szempontból érdekes könyveink, amelyeket nem ismer a marosvásárhelyi közönség. Ezeket szeretnénk különböző tematikák mentén bemutatni, de nemcsak a könyvekről beszélnénk, hanem az adott témához szakértőket ajánlunk, sőt, megpróbáljuk interaktív jelenetekkel is érdekessé tenni az előadásokat. Ezekről Barabás Olga rendező gondoskodik majd” – mondta a jövő héten kezdődő projektről a Teleki-Bolyai könyvtár vezetője, Lázok Klára. Hozzátette, egy kicsit a Teleki Téka Mindentudás Egyetemeként képzelik el ezeket a rendezvényeket, s az előadások estéjén kivételesen ki is állítják a témákhoz kapcsolódó könyveket.
A tervek szerint olyan témákat boncolgatnak majd, mint a francia forradalom a Teleki Tékában, Teleki Sámuel ugyanis az eseménnyel kapcsolatosan majdnem minden könyvet összeszedett, amelyet gyakorlatilag becsempészett az országba. A kéthavonta sorra kerülő előadásokon szó lesz még utazástörténetről, valamint a Téka régi gasztronómiai könyvei is előkerülnek majd.
A sorozat első előadását december 17-én, kedden 18 órától tartják Téli hétköznapok a hajdani Vásárhelyen címmel. Az első alkalmon nem is könyvek, hanem újságok „beszélnek” majd, méghozzá a két világháború közötti kiadványok, amelyekből teljes sorozatai vannak a Tékának. A bemutatott újságokból jellemző cikkrészleteket olvasnak majd fel, például a régi bálokról, karácsonyvárásról, a két világháború közötti téli sportéletről, ehhez pedig nem csak Fodor János történész nyújt történelmi keretet, de olyan meghívottak is lesznek, akik bár gyerekként, de megélték az újságokban rögzített történéseket. Ott lesz Krón Ernő könyvkötő, Székely Éva színésznő és Aurica Filimon, illetve Spielmann Mihály is, aki Időtára és kutatásai révén szintén a korszak ismerői közé tartozik.
Az estek érdekessége, hogy a Téka egy olyan, még nem restaurált, valamikor bálteremnek használt részében szervezik, amely eddig még nem volt nyitva a közönség előtt.
szóljon hozzá!