Art of Change: rendszeres művészeti foglalkozásból fesztivál

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

„Első alkalommal szerveztek Marosvásárhelyen olyan fesztivált, amelyen egymást követően, illetve együtt léptek fel a profik és az amatőrök, illetve a fogyatékkal élők és egészséges személyek. A négynapos fesztivál célja az Art for Change projekt során elért eredmények ismertetése mellett a sokszínűség bemutatása, az elfogadó képesség fejlesztése volt.

Antal Erika

2016. április 03., 15:532016. április 03., 15:53

A közösségnek van a legnagyobb veszítenivalója, amennyiben nem ismeri fel, hogy csak együtt, közösen lehet fejlődni, a fogyatékkal élőt, a hátrányban szenvedőt is be kell fogadni, helyet kell adni neki a társadalomban, a művészetekben, mindabban, ami örömforrás az életben.

Ezt a célt, a sokszínűséget szolgálta az Art of Change elnevezésű projekt is, amelynek eredményeit a hétvégén mutatták be Marosvásárhelyen a Maros Művészegyüttes székházában. Gyárfás Erzsébet, a projekt irányítója a Vásárhelyi Hírlapnak elmondta, egy éve kezdték el a tevékenységet, de gyakorlatilag hat éve tart a művészeti program, zene-, tánc-, színház-művészeti foglalkozás önkéntesek segítségével. „Két éve megírtuk a pályázatot, megnyertük, egy éve elkezdtük a készülést” – mondta a projektmenedzser. Norvégia, Izland, Liechtenstein és Románia kormányának támogatásával, valamint az Alpha Transilvana Alapítvány tíz százalékos saját hozzájárulásával valósították meg a programot, amelynek eredményét a hétvégén láthatta a marosvásárhelyi közönség.

„Ez a fesztivál multikulturális, itt mindenki megmutatja, mire képes, mit tud a legjobban. Roma, román és magyar néptáncot, fogyatékkal élők és egészségesek közös fellépését, profik és amatőrök előadását láthattuk. Ennek az a legfontosabb üzenete, hogy a közösség veszít, ha nem fogadja el a különböző nehézségekkel küzdő társait. Ha van egy ilyen esemény, lehetőség a megmutatkozásra, akkor fejlődünk. És csak közösen tudunk fejlődni” – fogalmazott Gyárfás Erzsébet.

A négynapos eseménysorozaton helyet kapott a színház, a film, a tánc és a zene. A fiataloknak naponta tartottak felkészítőt szakemberek és önkéntesek bevonásával. Az, hogy megmutathatták magukat a színpadon óriási sikerélményt jelentett számukra, illetve hozzátartozóik számára is.

A táncoktatást Szőke István, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tanára koordinálta, aki érdeklődésünkre elmondta, szívesen fogadta a felkérést, hogy ezekkel a sajátos igényekkel rendelkező fiatalokkal foglalkozzon. Ugyanakkor új szakmai kihívást is jelentett, hiszen különböző fogyatékkal élő, tehetséges fiatalokat kellett tanítania. A hétvégi fellépés a harmadik nyilvános bemutatkozása volt az Atrium Táncklubnak – hozzátéve, hogy a fiatalok lelkesedése, pozitív hozzáállása is hozzájárult a sikerhez, a munka eredményességéhez.

Bármilyen szocializációs tevékenységnek az a célja, hogy a személyes, illetve a kommunikációs és szocializációs hátrányaikat leküzdjék azok, akik különböző fogyatékkal élnek. Ez a mostani fesztivál pedig egy olyan alkalom volt, amikor e határokat ledöntve kiléptek a közönség elé, és bemutatták, hogy milyen sokszínűek, mire képesek, hogy adottságaik sokfélék – magyarázta Banga Erzsébet, az Alpha Transilvana Alapítvány keretében működő Atrium csoport vezetője.

Az ünnepi sorozat lejártával a tevékenységek folytatódnak, a szervezők pedig máris egy újabb fesztivál megvalósításán gondolkodnak, szeretnék a fesztivált minden évben megszervezni, hozzá az anyagi kereteket megtalálni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei