A nyomdászat művészei alkotnak Szárhegyen

•  Fotó: Pethő Melánia

Fotó: Pethő Melánia

Beindult az alkotómunka a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központban, a már hagyományosnak mondható évnyitórendezvény, a grafikai tábor ezúttal kilenc művész jelenlétével zajlik. Az idei tábor különlegessége, hogy végtermékként nem csak az itt készült alkotások maradnak Szárhegyen, hanem egy egyedi művészalbum is, amely az alkotások eredetijét tartalmazza.

Pethő Melánia

2012. január 08., 15:062012. január 08., 15:06

2012. január 08., 17:062012. január 08., 17:06

Készül a dúc. Vésővel vájják ki azokat a részeket, melyek a nyomtatás során
nem hagyhatnak nyomot a lapon

A Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ által szervezett grafikai művésztelep az, amely immár ötödik alkalommal nyitja az év folyamán megrendezésre kerülő különféle képzőművészeti táborok sorát. Ahogy eddig, most is két helyszínen zajlik az alkotómunka: a nyomtatandó metszetek, dúcok az intézmény Scola vendégházában készülnek, míg a nyomtatás a székelyudvarhelyi Tipoker nyomda patinásnak mondott Wörner magasnyomó gépén folyik, Szász György nyomdászmester szakszerű vezetésével.

Siklódi Zsolt grafikusművész, táborvezető elmondása szerint manapság már szinte kuriózum, hogy régi nyomdatechnikával készüljön el egy grafika, a szárhegyi tábor éppen ennek a lehetőségét biztosítja a művészeknek. „Egy grafikusnak egy ilyen nyomdába bemenni olyan, mint maga a paradicsom. A régi gépekkel, az acélmetszet betűkkel dolgozni nem más, mint találkozás a grafika gyökereivel. Az udvarhelyi régi nyomdában ráadásul a mester is ott van, aki el tudja mondani azokat a dolgokat, amiket jóformán már nincs kitől megtanulni” – magyarázza a tábor által biztosított alkotási lehetőség különlegességét Siklódi.

Az elkápráztató eszközök közé sorolja a Lipcsében készített, több mint 100 éves betűkészletet, a girlandokat, díszeket, amelyeket a számítógépes nyomdázás korában már csak nagyon ritkán találni meg máshol. A szárhegyi művésztelep nevéhez fűződő grafikai tábor egyik egyedisége éppen az ilyen jelek használatában áll, ugyanis az udvarhelyi nyomdában készült alkotások mindenikét egyforma jellel látják el, ez fémjelezi a munkák készítésének helyét, illetve az évente változtatott jelek idejét.

Ahogy a szárhegyi művésztelepek mindegyike által, a grafikai táborok által is gyarapszik a központ képzőművészeti alkotásainak gyűjteménye, idén nem csak a nyomatokkal, de egy egyedi művészalbummal is – az itt alkotó kilenc művész eredeti munkáit kötik be mindössze húsz példányba, ebből részesül a vendéglátó intézmény. A táborvezető szerint ezután minden egyes grafikai tábor alkalmával hasonló kiadványt készítenek, mindig korlátozott példányban.

Természetesen a nagyközönség is megtekintheti az alkotásokat és a művészalbumokat is, azonban mivel a nyomda kapacitása miatt minimális létszámmal zajlanak a táborok, ezért egy kiállításnyi anyag több év során gyűl össze, és a ritka kiadványból is egyszerre többet szeretnének a nézők elé tárni – mondta el Kassay Péter intézményigazgató.

A grafikai tábor résztvevői:

Fürjesi Csaba (Budapest), Léstyán Csaba, Siklódy Ferenc, Bartis Elemér (Csíkszereda) Ferencz Zoltán (Gyergyószárhegy), Szepessy Béla (Nyíregyháza), Berze Imre (Székelyudvarhely), Szőcs Géza (Sopron). A tábor vezetője Siklódi Zsolt (Szováta).

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei