A művészetben nincsenek határok

A hazai, kortárs képzőművészeti élet egy szeletét mutatja be az a képzőművészeti kiállítás, amelyet szerdán délután nyitottak meg a Szakszervezetek Művelődési Házban.

Péter Beáta

2016. június 09., 14:082016. június 09., 14:08

A Temeiuri elnevezésű kiállítást, amely a IX. Bukaresti Képzőművészeti Szalon anyagából kiválasztott közel 50 alkotást foglalja magába, a Hargita Megyei Kulturális Központ, Hargita Megye Tanácsa, a Cultura Nostra Egyesület, a Bukaresti Atheneum Egyesület, a Romániai Képzőművészek Szövetsége és a H.D.U. Kulturális Központ szervezte. A Tükrözések és átváltozások témájú tárlaton a vizuális művészetek különböző műfajai tekinthetők meg. A teljes kiállítás anyag több mint 300 munkából áll, előzőleg Románia Parlamentjének Brâncuşi-termében volt látható.

A kiállítás kapcsán a Hargita Megyei Kulturális Központ munkatársai rendhagyó beszélgetésre hívták a sajtó képviselőit tegnap délelőtt. Ezen jelen volt többek között Ferencz Angéla, a kulturális központ igazgatója, Radu George Serafim, Nicolae I. Bucur és Székedi Ferenc műkritikusok, Botár László képzőművész, a kulturális központ képzőművészeti programjainak a felelőse, aki ezt a rendkívüli kiállítást Csíkszeredába hozta. „Ezek a kapcsolatok a munka során alakulnak, mert kiállításokon való részvétel kapcsán ismerkedtem meg Radu George Serafimmal, és ő volt, aki felajánlotta, hogy eljuttatja Csíkszeredába is ezt az anyagot. Nagyon köszönjük neki, mert nagyon sok energia van ebben a kiállításban. Az ország minden részéből jelentkezhettek művészek a tárlatra. Mi nem is tudtunk volna egy ekkora mértékű kiállítást létrehozni. Így kaptunk az alkalmon és elhoztuk ide ezt a válogatást” – mutatott rá Botár.

„A képzőművészetnek egyetemes nyelve van, akárcsak a zenének. A művészet ugyanolyan egyedi, ugyanolyan szép akár magyar, akár német, akár román művész által lett létrehozva” – fogalmazott  Radu George Serafim. Elmondta, a Temeiuri tárlatot kilencedik alkalommal szervezték meg, Csíkszeredában harmadik alkalommal hoztak válogatást. Ugyanakkor reméli, hogy Csíkszeredából is egyre többen fognak majd jelentkezni a tárlatra.

Bucur Nicolae felhívta a figyelmet, hogy a Csíkszeredában zajló nyári képzőművészeti alkotótáborokba évek óta hívnak más vidékekről is résztvevőket. Műkritikus kollégáival együtt úgy vélik, a művészetet nem lehet elzárni, szükség van az átjárásokra. „Versenyhelyzetet kell teremteni, össze kell mérjük magunkat és ez nagyon fontos. Ilyen szempontból érzem úgy, hogy ez a kiállítás, Botár Lászlónak az erőfeszítése roppant lényeges, és ezt a vonalat mindenképp meg kell tartani, erősíteni kell. Egyre többször kellene más városokban kiállítani, egyre többet elhozni máshonnan, mert csak így tudjuk felmérni azt, hogy általában hol van a helyünk az országban és a világban” – fejtette ki Székedi Ferenc.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei