A magyar tánc évszázadait elevenítik fel

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A magyar népművészet, néptánc és népzene egyedülállóan izgalmas világába kalauzol a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes legújabb előadása. Az ismeretterjesztő néptáncműsor rendezője és koreográfusa  Diószegi László. A bemutatót március 9-én tartják.

Péter Beáta

2016. március 07., 17:162016. március 07., 17:16

„Ez a műsor nagyon sok mindenre választ és fogódzókat ad a tánc, a népzene, a népviselet irányába” – mutatott rá András Mihály, a Hargita együttes művészeti vezetője a hétfőn tartott sajtótájékoztatón.

Az igazgató elmondta, Diószegi László történész és koreográfus rendezése által egy Kárpát-medencei merítést kapunk a magyar tánc évszázadaiból. Ez nem csak a közönségnek jó, a tánckarnak is, hiszen olyan táncokkal kellett megismerkedniük és betanulniuk, ami szakmai fejlődésüket segíti és nyitottabbá, képzettebbé válnak.

Szabó László tánckarvezető a közös munkáról beszélt: „Diószegi Lászlóban olyan nagyszerű embert ismertünk meg, aki nemcsak táncokat, tánctechnikai lépéseket tanított nekünk, hanem emberileg, lelkileg is nagyra nőttünk mellette. Meglátszik az egész csapaton az ő személyisége.”

A magyar tánc évszázadai című műsorban az alkotók a magyar néptánc történeti, táji tagozódását, művelődéstörténeti hátterét és európai kultúrtörténeti összefüggéseit kívánják bemutatni. Az előadás könnyed, ismeretterjesztő stílusban, tánccal és zenével gazdagon illusztrálva ismerteti a különböző tánctípusokat, a zenekíséret jellegzetességeit és kitér a népviseletek bemutatására is.

Diószegi László hangsúlyozta, régóta figyeli a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes működését és nagy örömmel jött hozzájuk dolgozni. „Ez a műsor nekem a szívem kedves csücske, mert párhuzamosan történész és koreográfus is vagyok és ez a két tevékenység ritkán ér össze. Itt most összeért. A műsorban az elkészített koreográfiákat egyfajta ismeretterjesztő előadással kötöm össze.”

Ismeretterjesztő néptáncműsor
A magyar tánc évszázadai című produkció március 9-én és 10-én is megtekinthető, mindkét nap este 7 órától a csíkszeredai Városi Művelődési Házban. Ezeken az előadásokon Mihó Attila és bandája muzsikál. Viselettervező: Ratkó Lujza, művészeti munkatársak: Farkas Tamás, Gál Nóra és Németh Antal.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei