Fotó: Pál Árpád
A fiatal udvarhelyi zenészek felkarolása volt a Székelyföldi Filharmónia idei évadjának célja. Olyan világhírű vendégelőadók tették élménydússá a 2015–2016-os évadot, akik nem a pénzért, hanem a zenekar munkamoráljáért és a közönség hálájáért lépnek fel Udvarhelyen – mondta évadértékelőjében Bodurian Aram, a Székelyföldi Filharmónia művészeti igazgatója.
2016. június 24., 12:242016. június 24., 12:24
Folyamatosan kell támogatni a fiatalokat, hiszen így lehet éreztetni velük, hogy van értelme a tanulásnak, a befektetett munkának, és megmutatni, hogy el tudnak helyezkedni ezen a pályán – magyarázta Bodurian Aram arról, hogy miért az ifjabb nemzedékre összpontosít a Székelyföldi Filharmónia. A zenekar művészeti igazgatója szerint a legjobban azzal lehet motiválni a zenei pályára készülő diákokat, hogy fellépési lehetőséget biztosítanak nekik. A legtehetségesebbek, akik országos versenyeken értek el kiváló eredményeket, lehetőséget kaptak arra is, hogy a Székelyföldi Filharmónia próbáin részt vegyenek, együtt dolgozzanak világhírű vendégművészekkel és fellépjenek a Székelyföldi Filharmóniával. Az intézményvezető úgy véli, így a diákok elsajátíthatják a profik munkastílusát és hozzáállását. Az évad megtervezésekor arra is törekedtek, hogy az udvarhelyről elszármazott fiatalokat visszahívják koncertezni, a hazai közönségnek is bizonyítva sikerüket.
Mintegy negyven zenei eseményen vehettek részt az idei évadban a zenekedvelők. A stúdió-előadásokat a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal Szent István Termében tartották. A szimfonikus koncerteken átlagban háromszázan, a stúdió-előadásokon pedig hatvanan vettek részt. Emellett két nagy fesztivált is tartott az évadban az intézmény, az Őszi Zenei Kavalkád mintegy nyolcszáz zenekedvelőt mozgatott meg, a ClassJazzFest pedig Bodurian becslése szerint hatszázat. Az évad egyik legkülönlegesebb vendégének a Corpus Harsona kvartettet nevezte, de kiemelte Piotr Kostić feltörő zongoraművészt, Răzvan Dragnea közismert román zongoraművészt, Tiberiu Soare román karmestert, Joseph Suilen holland karmestert és a bostoni zeneakadémiáról Pavel Nersessian orosz zongoraművészt. „Mindenki csodálkozik, hogy ezek a neves művészek miért jönnek el Udvarhelyre. Nem a pénzért, hiszen a mostani költségvetésből még a repülőjegyük árát sem tudjuk kifizetni. A zenekar munkájáért és a hálás közönségért jönnek” – mondta a művészeti igazgató.
Bodurian Aram szerint az idei évadban látványosan megnőtt a stúdió-előadások látogatottsága, amit a facebookos népszerűsítésnek tulajdonít. Az intézményvezető úgy véli, így sikerült sokkal több zenekedvelőt megszólítani, de emellett a produkciók sokszínűségével is igyekeznek minden elvárásnak megfelelni és a zenét tudatosan hallgató közönséget kialakítani. Úgy gondolja, ez a szűkös költségvetés ellenére elég jól sikerült: több mint háromszáz felnőttbérletesük és mintegy százötven gyermekbérletesük van. Nemsokára egy magyarországi fuvolakvartettet látnak vendégül, a zenekar a Múzeumok éjszakáján és a Nyitott könyvek éjszakáján is közreműködik.
A következő évadban továbbra is a fiatal, helyi művészek felkarolása marad az intézmény fő célja. Zerkula György hegedűművész tanárával együtt tér vissza, de Tiberiu Soaréval és Sárik Péterrel is újból találkozhatnak az udvarhelyiek.
szóljon hozzá!