
Az Oașa menedékház a Transalpina út mentén
Fotó: Kisréti Zsombor
Az ország legszebb turistaútvonalai között található a Páring-hegységet átszelő Transalpina főút. Két oldalán nemcsak szemkápráztató hegyekkel találkozik az ember, hanem sok vendéglátóhelyen is elidőzhet. A Sebes folyó mesterséges felduzzasztásával létrejött Oașa tó partján vendégeskedett az Erdélyi Gasztró munkatársa.
2022. május 04., 12:202022. május 04., 12:20
Két év koronavírus-járvány után lassan újraéled a turizmus. A felkapott turistaútvonalak idén, húsvét táján benépesültek, május elseje kedvező időjárása pedig további bátorítást adott a kikapcsolódásra vágyó, majálisozó kirándulóknak.
Szakemberek szerint az egy-két naposra tervezett szállásfoglalások és kirándulások népszerűsége egyelőre elmarad a pár évvel ezelőtti csúcsforgalomtól, de nagy előrelépés, hogy újra beindult a vendéglátás: az éttermek, szállodák, panziók, hegyi menedékházak munkatársai újra tervezhetnek, és a nyári csúcsidényre készülnek. Ebből a törekvésből kapott némi ízelítőt az Erdélyi Gasztró munkatársa az elmúlt napokban a Déli-Kárpátok vadregényes hegységében, a Páringon.
Az út mellett találunk néhány falatozót, kisvendéglőt is, ahol rendszerint a közkedvelt román csórékolbászt, a miccset sütik. Az igényesebb helyeken akad más választék is.
A hegyek közé ékelődött Oașa-tó
Fotó: Kisréti Zsombor
Az első nagyobb megálló Vartótelek a Bisztra tó partján, Szeben és Fehér megye határán. Fentebb kapaszkodva a hegyekbe elérünk a Sebes folyóra épült hatalmas gáthoz, az Oașa tóhoz. Az 1979-ben befejezett vízerőmű gátja az egyik legfontosabb turisztikai látványosság, nyáridőben a gát tetején áthaladó országút mentén tucatnyi bodéból, lacikonyhából vásárolhatunk harapnivalót meg különféle csecsebecsét.
Közel a víztározó gátjához egy felkapottabb étterem is akad – az Oașa menedékház –, ahol nemcsak megszállni, hanem étkezni is lehet.
Bővebben minderről a Székelyhon napilap Erdélyi Gasztró kiadványának május 4-ei lapszámában olvashatnak.
Az összetartozásról, az egymás iránti tiszteletről, a közösen végzett munka teremtő erejéről, és arról is mesél a Nemzeti Színházban vasárnap felavatott díszfüggöny, hogy ennek a nemzetnek van jövője. Budapesten jártunk.
Egy jól összeállított napi étkezés nem bonyolult, csak következetes. Az alapanyagok egyszerűek, az elkészítés követhető, az eredmény pedig egy stabil, egész nap működő rendszer. Az egészséges táplálkozás tudatos választásokról szól.
Ahogy beköszönt az advent, nincs is jobb, mint a konyhát megtölteni a sütőtök és a mézeskalácsfűszer édes illatával. Ez a duplán sütőtökös csiga nemcsak a látványával, de az ízével is elvarázsol.
Az aprócska konyhát finom illat tölti be. Mama palacsintát süt. A spájzból baracklekvárt hoz, és elmélyülten kenegeti a mindenséget jelképező kerek tésztákra. Mikor elkészül vele, gondosan felgöngyölíti, és egy külön tányérra helyezi.
Két erdélyi világutazó, Mihály Alpár és Bertici Attila idén életük egyik legnagyobb kalandjára indult: két 12 lóerős robogóval húsz nap alatt több mint nyolcezer kilométert tettek meg Kelet-Európából egészen Szenegál fővárosáig, Dakarig.
Amikor a mézeskalács illata belengi az otthonainkat, érezzük, hogy közeleg az ünnep. Nálatok sincs karácsony mézeskalács nélkül? Mutasd meg a mézeskalács-remekművedet, és nyerj!
A téli madáretetés nemcsak közvetlen táplálék kihelyezésével történhet. Többféle módon is kedveskedhetünk a madaraknak a kihívásokkal teli keményebb téli időszakban, ezeket az alternatív lehetőségeket fogjuk bemutatni.
Hat éve egy merész ötlet született Csíkszeredában: zenével átszőtt tudományos történetmesélés. A projekt mára közösséggé, élménnyé és ünneppé nőtte ki magát, most pedig a jubileumi, karácsonyi „Best of” előadáson vehettünk részt.
Krasznahorkai mondatai özönlenek. Rád ragadnak. Mintha a lassú sötétség húzna magával, amelyben felvillan valami makacs fény. Ki a magyar irodalom egyik legkülönösebb alakja, az idei irodalmi Nobel-díjas?
A káposztaszeletek tökéletes alapot adnak a fűszeres darált húsnak – egy olyan téli fogás, amelyhez nem kell távoli alapanyag. Az ételnek házias, szaftos ízvilága van. Akár hétköznapi ebédnek, akár vendégváró különlegességnek is remek választás.
szóljon hozzá!