Hirdetés
Hirdetés

Találmány Kolozsvárról: mértani alakzatok mesélnek a színekről

A Scripor-ábécével, egy új erdélyi találmánnyal ismerkedik a Szakura Sportklub gyengénlátó sportolója •  Fotó: Haáz Vince

A Scripor-ábécével, egy új erdélyi találmánnyal ismerkedik a Szakura Sportklub gyengénlátó sportolója

Fotó: Haáz Vince

Festészeti tanfolyamára jelentkezett egy vak férfi, akinek nem tudta elmagyarázni a színeket, az árnyalatokat. Olvasni kezdett a vakokról, majd elhatározta, hogy megalkot számukra egy olyan útmutatót, ábécét, amely alapján a színekről tanulhatnak, megérthetik az árnyalatokat. A kolozsvári Tudor Scripor színábécéjét 2019-ben Genfben a feltalálók vetélkedőjén aranyéremmel díjazták, és márciustól minden romániai speciális iskolában tanítani fogják. Marosvásárhelyen elsőként a Szakura Sportklub sportolói ismerhették meg, ekkor kerestük fel őket.

Simon Virág

2020. február 24., 17:032020. február 24., 17:03

2020. február 24., 17:142020. február 24., 17:14

A kolozsvári Tudor Scripor ikonfestőművész néhány évvel ezelőtt az Amerikai Egyesület Államok egyik egyetemén tartott festészeti tanfolyamot. Erre jelentkezett egy vak férfi is, de az előadó nem tudta eléggé elmagyarázni a színek jelentését, használatuk módját, az árnyalatok fontosságát és azokat a lehetőségeket, amelyekkel egy tájat, arcot, gondolatot  meg lehet jeleníteni a festővásznon.

Idézet
„Nagyon bántott, hogy hiába próbálkoztam különféle módszerekkel, a vak tanítványom nem értette, hogy mit is jelentenek a színek és azoknak különböző árnyalatai.

Miután hazajöttem, elolvastam mindent, amit lehetett a vakokról, és megtudtam, hogy ők is szoktak színeket álmodni, s hogy érzésekhez kötik a színeket. Például a pirosat a meleghez, a kéket a hideghez és így tovább. Elhatároztam, hogy kidolgozok számukra egy olyan módszert, egy olyan ábécét, amellyel jobban megismerhetik a színeket” – mesélte érdeklődésünkre a feltaláló.

Hirdetés

Tudor és mérnökökből álló csapata hét évig dolgozott, amíg kidolgozta a Scripor-ábécét, amelyet 2019-ben Genfben a feltalálók találkozóján mutatott be a művészetek, kultúra és oktatás szakterület keretében, ahol első helyezett lett, és a német feltalálók által felajánlott különdíjat is megnyerte.

A látó kísérő segíti a tanulást, magyarázza a szimbólumokat •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A látó kísérő segíti a tanulást, magyarázza a szimbólumokat

Fotó: Haáz Vince

Míg a vakok számára kidolgozott Braille-ábécé hat pontot tartalmaz két párhuzamos sorban, a Scipor-ábécé tíz pontot tartalmaz három párhuzamos sorban, és minden szimbólumhoz tartozik egy tájékoztató pont is. Mint Tudor elmondta, a különböző színeket mértani formák alapján mutatja be:  például a piros kör alakú, a kék pedig négyszög. A piros, sárga, kék, narancssárga, barna, zöld és lila, valamint a fehér, fekete és szürke színeknek van külön mértani formája, a többi szín ezek kombinációja. Ha például a rózsaszínt akarja megismertetni az olvasóval, akkor ezt a piros és a fehér színt jelző forma egymás melletti feltüntetésével teszi meg.

Az árnyalatokat is hasonló módon jelzik, például a sötétzöldet a zöld és fekete szimbólum lerajzolásával. Ha egy szín élénkségét szeretnék hangsúlyozni, akkor ugyanazon szimbólum megduplázásával teszik ezt meg. A Scripor-ábécét csak színek olvasására lehet használni, de mivel csupán a tíz alapszín szimbólumát és azok kombinációjából származó lehetőségeket  kell megtanulni, azok is sikeresen használhatják, akik nem ismerik a Braille-ábécét, illetve elsajátíthatják nemcsak a gyengénlátók és vakok, hanem más szellemi sérüléssel született gyerekek, felnőttek is.

A tanfolyam helyszínén, speciális papírra, speciális géppel nyomtatják a szimbólumokat •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A tanfolyam helyszínén, speciális papírra, speciális géppel nyomtatják a szimbólumokat

Fotó: Haáz Vince

Mint Tudor Scripor a Liget portálnak elmondta, azt szeretné, hogy az általa kidolgozott és szabadalmaztatott ábécé megtanulásával, alkalmazásával a vakok és gyengénlátók – de nem csak – teljesebb életet tudjanak élni. Hiszen ha megtanulják a néhány szimbólumot, közelebb kerülhetnek a képzőművészethez, a divathoz, akár saját ruhatárukat is osztályozhatják, és önállóan kiválaszthatják, hogy mit szeretnének viselni. Tudor és csapata tervezi, hogy egy-egy híres festményt Scripor-ábécével mutatnak be, de ruhákat is lehet ezekkel a szimbólumokkal feliratozni a vakok számára.

Csak az erős színeket
Fokozatosan veszíti el a látását Nagy-Bíró Ildikó, a Szakura Sportklub egyik sportolója, sok esetben már kísérőre van szüksége. A színek árnyalatait már nem látja, csak az erős színeket. Mit jelent számára ez a lehetőség? – kérdeztük. „Nagyon kíváncsi vagyok, hogy mit is jelent a színábécé, és hogy mit fogunk ma tanulni itt. Három éve járok a Szakura Sportklubba, egy szuperjó közösség ez, ahol barátokra leltem, és sokkal bátrabb lettem a mindennapi életben is” – válaszolta.

A tavaly szabadalmaztatott Scipor-abécét márciustól tanítani fogják a romániai speciális igényű gyermekek iskolájában is, nemcsak azokban, ahol vakok vannak, hanem azokban is, ahol más,  szellemi sérült gyerekekkel foglalkoznak. Mint Tudor elmondta, a kolozsvári polgármesteri hivatal az okosváros program keretében is alkalmazni fogja, olyan térképeket fognak a Scripor-abécé segítségével kidolgozni, amely támasza lehet a vak és gyengénlátó turistáknak.

A feltaláló: Tudor Scripor •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A feltaláló: Tudor Scripor

Fotó: Haáz Vince

Marosvásárhelyen a Tudor Scripor által kidolgozott színábécét elsőként a Szakura Sportklub vak és gyengénlátó sportolói tanulhatják meg. Nekik azért fontos, hogy meg tudják különböztetni a különböző karateöveket, és önállóan fel tudjanak öltözni például a versenyek előtt. Nekik az ábécéről Alex Benchea beszélt, aki az első olyan román vak sportoló, aki feljutott a Kilimandzsáróra. Bevallása szerint gyorsan meg tudta tanulni a szimbólumokat, és úgy érezte, hogy minden színt jelző szimbólum egy érzést is közvetít.

Idézet
„Eddig a pirost a meleggel kötöttem össze, de most a körrel is megteszem, és ezáltal is tanultam valamit, új tudással és új érzésekkel gyarapodtam.

Bizonyára nagy segítség lesz, ha ezek a színszimbólumok rajta lesznek a ruhákon, de útmutatót adnak például egy múzeumban is” – fogalmazott.

Adrian Beleantól, a sportklub vezetőjétől és edzőjétől megtudtuk, nagyon örvendenek, hogy a Scripor-ábécét elsőként ők ismerhetik meg, s biztosították az alkotót, hogy idén Moszkvában a fogyatékkal élők sportolók versenyén népszerűsíteni fogják a találmányát.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. szeptember 30., kedd

A mesékben ott a világ – Benedek Elek öröksége és a mesék ma is érvényes üzenete

Kisbaconban, Benedek Elek emlékházában nemcsak bútorok és relikviák őrzik a múltat, hanem a mesék szelleme is. A magyar népmese napja emlékeztet: a történetek nem poros relikviák, hanem élő kincsek, amelyek eligazítanak ma is.

A mesékben ott a világ – Benedek Elek öröksége és a mesék ma is érvényes üzenete
Hirdetés
2025. szeptember 29., hétfő

Amikor a harangok az új évet hirdették – Márika néni 90 éve

Márika néni, Fábián Mária 1934 szilveszterén született Kézdikőváron, amikor a harangok az ó- és újévet összekötötték. Azóta kilenc évtized telt el. De mindvégig őrizte a hitet, a szeretetet, és a múlt emlékeit ma is szívesen meséli tovább.

Amikor a harangok az új évet hirdették – Márika néni 90 éve
2025. szeptember 29., hétfő

Vargabéles

A vargabéles tökéletes választás, ha egy hagyományos, laktató és felejthetetlen desszertre vágysz!

Vargabéles
Vargabéles
2025. szeptember 29., hétfő

Vargabéles

2025. szeptember 28., vasárnap

Őszi befőzés

Ha ősz, akkor befőzés. Szinte látom, ahogy ebben az időszakban hány nő logisztikázza a nemlétező szabadidejét a munka, háztartás, gyerekek mellett, hogy beleférjen egy kis zakuszkafőzés, vinetesütés, szilvalekvár, savanyú káposzta eltevése.

Őszi befőzés
Őszi befőzés
2025. szeptember 28., vasárnap

Őszi befőzés

Hirdetés
2025. szeptember 27., szombat

Uborkás limonádé – videó

Íme az egészséges csodaital receptje.

Uborkás limonádé – videó
Uborkás limonádé – videó
2025. szeptember 27., szombat

Uborkás limonádé – videó

2025. szeptember 26., péntek

Az érzelem kontúrjának hiánya – Siklódy Fruzsina grafikái a hiányról, a térről és az érzékenységről

Siklódy Fruzsina gyerekkora óta a művészetek világában él, de csak később választotta hivatásának a grafikát. Fekete-fehér munkáiban az érzelmek intenzitása, a hiány lenyomata és a szakrális tér inspirálja. Új kiállítása ezt érzékenyen mutatja meg.

Az érzelem kontúrjának hiánya – Siklódy Fruzsina grafikái a hiányról, a térről és az érzékenységről
2025. szeptember 26., péntek

Gesztenyés-krémsajtos sütemény

Egyszerűen elkészíthető, mégis ünnepi megjelenésű desszert, ami garantáltan a család kedvence lesz a hidegebb napokon.

Gesztenyés-krémsajtos sütemény
Gesztenyés-krémsajtos sütemény
2025. szeptember 26., péntek

Gesztenyés-krémsajtos sütemény

Hirdetés
2025. szeptember 25., csütörtök

Az ősz egyik főszereplője: a galagonya

A galagonya tavaszi és őszi felhasználását mutatjuk be, változatos módokon tudjuk vele támogatni az egészségünket. Terméséből ketchup-szerű szósz is készülhet, mutatjuk a receptet is.

Az ősz egyik főszereplője: a galagonya
Az ősz egyik főszereplője: a galagonya
2025. szeptember 25., csütörtök

Az ősz egyik főszereplője: a galagonya

2025. szeptember 24., szerda

Vajbabos sertésragu – videó

A húsos raguk azért nagyon jók, mert bármilyen zöldséggel vagy akár gombával is gazdagíthatjuk a szaftos ételt.

Vajbabos sertésragu – videó
Vajbabos sertésragu – videó
2025. szeptember 24., szerda

Vajbabos sertésragu – videó

2025. szeptember 23., kedd

A lélekért, közérthetően – közeleg a Pszichószereda

A Pszichószereda idén is a lélek finom hangjaira hangol: előadások, workshopok és művészeti programok várják a közönséget, hogy közérthetően, mégis tudományos alapokon közelítsenek a mentális egészséghez – tabuk nélkül, nyitottan, emberközelből.

A lélekért, közérthetően – közeleg a Pszichószereda
Hirdetés