Hirdetés
Hirdetés

Szőkeség a szorítóban: nem kíméli magát sem Török Eszter

Látványos, komplex sport az ökölvívás – mondja Eszter •  Fotó: Veres Nándor

Látványos, komplex sport az ökölvívás – mondja Eszter

Fotó: Veres Nándor

Kipróbálta magát a fociban, az atlétikában, aztán végül csak az ökölvívás mellett döntött. Tavaly ifjúsági országos bajnok lett, majd elhódította immár a felnőtteknél a Románia kupát. Eddig ugye semmi rendkívüli nincs? Na és ha ezek a sorok egy lányról szólnak? A 19 éves Török Eszter olyan csillogó szemekkel és lelkesen mesél a bokszról, hogy élmény őt megismerni.

D. Balázs Ildikó

2019. április 08., 16:002019. április 08., 16:00

Eszter három évvel ezelőtt fiútestvéreitől kapott kedvet az ökölvíváshoz, ők jártak ugyanis bokszedzésekre. Edzett egy ideig, aztán abbahagyta, mert durvának tűnt, inkább atlétikázott és focizott, végül mégis a szorítóba került.

„A barátnőm, Ferencz Eszter, aki gyergyószentmiklósi születésű, Magyarországon országos bajnok lett, és tulajdonképpen ez motivált engem is, hiszen éreztem, hogy én is tudok úgy bokszolni, mint ő, és ha ő országos versenyt nyert, akkor nekem is lehet rá esélyem. De az ismerőseim és az edzőm is biztattak, hogy érdemes megpróbálni, ne hagyjam abba. Tavaly nyáron aztán bevittek Bukarestbe, és a válogatottal edzhettem két hónapot, és ez olyan jól sikerült, hogy megnyertem az országos bajnokságot az 57 kilogrammos kategóriában” – meséli a fiatal csíkszeredai lány. Eszter jelenleg a csíkszeredai Bene Regaz Sportegyesület valamint a Bukaresti Steaua sportolója, tagja a román ökölvívó válogatottnak is.

Hirdetés

Török Eszter csíkszeredai ökölvívó •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Török Eszter csíkszeredai ökölvívó

Fotó: Veres Nándor

A székelyudvarhelyi Benedek Elek Tanítóképzőben érettségizett, itt Dobes Zoltánnal is edzett, jelenleg a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Testnevelés és Sport Karának elsőéves hallgatója. Tavaly igazán sikeres éve volt, hiszen mindamellett, hogy ifjúsági országos bajnok lett, a Románia kupát is megszerezte immár a felnőttek között. Idén márciusban pedig Oroszországban is megmérettetett, ahol az 22 évesnél fiatalabbak Európa-bajnokságán vett részt. Itt összesítettben a kilencedik lett, ami számára igen jó eredmény.

Az oroszországi versenyről mesélte, hogy több szempontból is nehéznek bizonyult.

Mindamellett, hogy igen erős ellenfelei voltak, a versenyt megelőző két hétben, a vlagyikavkazi tartózkodás alatt fogynia is kellett.

„Hatvankilósan érkeztem meg, és mivel a válogatottban az 54 kilogramm az én súlycsoportom, le kellett adnom a fölösleget. Napi két edzés volt, reggel felkeltem, ettem egy keveset, szénhidrátot egyáltalán nem, edzés, ebéd egy kis hússal, egy kis alvás, délután edzés, este egy joghurt és alvás. Két hétig. Egy nap alatt akár két kilót is le lehet adni, kemény edzéssel, és nem pótoljuk a vizet. A verseny reggelén még 54,5 kilogramm voltam, aztán a reggeli edzéssel lement a fél kiló. Persze hamar is vissza is kúszik, a verseny után három nap alatt három kilogramm vissza is jött” – meséli nevetve.

Első ránézésre nem is így képzel el az ember egy ökölvívót •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Első ránézésre nem is így képzel el az ember egy ökölvívót

Fotó: Veres Nándor

Mondja, bokszolt egyébként ő már 60 kg-os kategóriában is, érdekes élmény volt, itt már lomhábbak az ellenfelek, hamarabb elfáradnak, igaz, nagyobbat is tudnak ütni.

Eszter naponta edz, van, amikor Kolozsváron, van amikor Bukarestben. Kedveli a válogatottal való edzéseket, hiszen ott igen sokat tud tanulni – mondja.

Hogy mit szólnak a fiúk, ha kiderül, hogy ökölvívó? Megtartják a tisztes távolságot – nevet Eszter. „Viccelődnek, hogy na akkor én veled nem szórakozok, de nem is szólnak be, megmarad a tisztes távolság, a tisztelet” – válaszolja. Ő is elismeri, nem mindennapi dolog, hogy egy lány bokszol. Aztán meg első ránézésre nem is így képzel el az ember egy ökölvívót.

Azt mondja, számára fontos, hogy hogy is néz ki, szeret nőiesen öltözködni. És eddig – szerencsére – egy mérkőzés sem hagyott rajta maradandó nyomokat.

Török Eszter: amikor ér az ütés nem is érzem, ha kapok egyet, arra gondolok, hogy na ezt vissza kell ütni •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Török Eszter: amikor ér az ütés nem is érzem, ha kapok egyet, arra gondolok, hogy na ezt vissza kell ütni

Fotó: Veres Nándor

„Nem kapok sok ütést. Jól megtanultam a védekezést, az nagyon fontos, mert az ütés az kegyetlen. Amikor ér az ütés, nem is érzem, ha kapok egyet, arra gondolok, hogy na, ezt vissza kell ütni. Miután lejár minden, nagyon tud fájni, és itt-ott napokig lila foltok éktelenkednek.”

Török Eszteren látszik, hogy szereti, amit csinál, azt mondja, látványos, komplex sport az ökölvívás. Mély tisztelettel és hálával beszél csíkszeredai edzőjéről, Tódor Lórántról, akinek köszönhetően most felfelé ível sportolói karrierje.

Megtartják vele szemben a tisztes távolságot a fiúk is •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Megtartják vele szemben a tisztes távolságot a fiúk is

Fotó: Veres Nándor

Fiúkkal is szokott edzeni – mondja –, tőlük sokat lehet tanulni. Van, aki a ringben is gavallér, és nem üt erősen, de van, aki nem nézi, hogy a fejvédő alól hosszú szőke fürtök göndörödnek, és bizony nem kíméli Esztert.

Idézet
„A finomkodókat meg szoktam szólítani, hogy kicsit erősebben, mert tanulni szeretnék. Aki komolyan vesz egy edzőmecset, azzal szeretek dolgozni”

– mondja határozottan Eszter, aki eredményeivel máris beírta magát a csíkszeredai ökölvívás történelmébe.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 22., vasárnap

Fordított hagymás leveles tészta

A nagyböjti időszakban, amikor az egyszerűbb, húsmentes fogások kerülnek előtérbe, ez a fordított hagymás leveles tészta kiváló vacsora vagy reggeli lehet. A recept egyszerűsége illeszkedik a böjt csendesebb, letisztultabb étkezéseihez.

Fordított hagymás leveles tészta
Fordított hagymás leveles tészta
2026. február 22., vasárnap

Fordított hagymás leveles tészta

Hirdetés
2026. február 22., vasárnap

Amikor Telebuga eltévedt Erdélyben – és más elfeledett magyar diadalok

Valóban mindig a vesztes oldalon álltunk? Egy tavaly megjelent kötet elfeledett magyar győzelmeket idéz fel Erdélytől Itáliáig, a tatárjárástól 1944-ig. Udvardy Zoltán szerint nem a múltunk gyenge – csak nem tanították meg rendesen.

Amikor Telebuga eltévedt Erdélyben – és más elfeledett magyar diadalok
2026. február 20., péntek

Siklódy Ferenc: a munkáidról kell tudjál mesélni | Jelenlét

Nemcsak a hagyományos grafikai műfajok mestere, hanem a kortárs kifejezésmódokkal is bátran kísérletező alkotó. A Jelenlét első műsorában Túros Eszter művészettörténész Siklódy Ferenc grafikussal beszélgetett.

Siklódy Ferenc: a munkáidról kell tudjál mesélni | Jelenlét
2026. február 20., péntek

Gyors és egyszerű mandulás kiflik

Gyors és egyszerű keksz készült A pszichológus konyhájában: a csokiba mártott kiflicskék az év bármely időszakában sikert aratnak.

Gyors és egyszerű mandulás kiflik
Gyors és egyszerű mandulás kiflik
2026. február 20., péntek

Gyors és egyszerű mandulás kiflik

Hirdetés
2026. február 19., csütörtök

Jön az Ineffable új nagylemeze: Shakespeare-szonettek, ahogy még nem hallottuk

Újabb nagylemezen dolgoznak az Ineffable tagjai: Shakespeare-szonetteket zenésítenek meg különböző stílusokban. A tíz éve alakult formáció pályafutását követtük az évek során – most az elmúlt időszakról beszélgettünk a zenekar menedzserével.

Jön az Ineffable új nagylemeze: Shakespeare-szonettek, ahogy még nem hallottuk
2026. február 19., csütörtök

A tavaszra várva

Újra télies arcát mutatja vidékünk, de a hótakaró alatt már ott rejtőznek a tavasz első hírnökei. Csak egy kis türelemre van szükség, és a fagyos napokat lassan felváltja az enyhülés.

A tavaszra várva
A tavaszra várva
2026. február 19., csütörtök

A tavaszra várva

2026. február 18., szerda

Két világ között – Az arany ember mint a belső megosztottság regénye

Mi emelheti ki Az arany embert az ajánlott olvasmányok sorából? Ha nem romantikus kalandként, hanem a meghasadás történeteként olvassuk: önkéntes izolációról, kettős identitásról, és egy érzelmileg zárt férfi döntésképtelenségéről szóló regényként.

Két világ között – Az arany ember mint a belső megosztottság regénye
Hirdetés
2026. február 17., kedd

Üres gyomorral, tele szívvel – Solyom Bernadett turnékonyha-titkai

Az X-Faktor 11. évadának győztese, a 21 éves Solyom Bernadett nem lakik jól koncertnapon – inkább az adrenalin fűti. Kekszmorzsás csoki, mentolos cukorka és egy jó koncert utáni gyorsétterem: így néz ki nála egy igazi turnénap.

Üres gyomorral, tele szívvel – Solyom Bernadett turnékonyha-titkai
2026. február 16., hétfő

Dió újragondolva: nemcsak bejglibe való, hanem a sós ételek titkos összetevője is

A dió nem csupán sütemények alapanyaga: sós krémekben, tésztákban, salátákban és mártásokban is megállja a helyét. Értékes tápanyagforrás, gazdag hagyomány és nemzetközi konyhák izgalmas receptjei kapcsolódnak hozzá.

Dió újragondolva: nemcsak bejglibe való, hanem a sós ételek titkos összetevője is
2026. február 15., vasárnap

A Bálint-napi rózsacsokor útja

A szerelmesek napján szinte kötelező a virág. Ezt diktálja a globális marketingpiac, és már-már azt hisszük, ha ilyenkor nem kapunk bár egy szál rózsát, akkor nem is szeretnek igazán. De tudjuk-e valójában, hogy az a szál rózsa milyen utat jár be?

A Bálint-napi rózsacsokor útja
A Bálint-napi rózsacsokor útja
2026. február 15., vasárnap

A Bálint-napi rózsacsokor útja

Hirdetés