
Kihalt étterem. A Tamás Bisztró is meghatározatlan időre bezárt
Fotó: Makkay József
A koronavírus-járványt első körben legjobban a vendéglátóipar és a turizmus szenvedte meg: a vendéglátóipari egységek működését felfüggesztő kormányintézkedést megelőzően már sok étterem kiürült, a legtöbb vendéglő bezárt, az alkalmazottakat kényszerszabadságra küldték. A Székelyhon napilap Erdélyi Gasztró kiadványában a korábban már bemutatott, Kolozsváron és környékén működő sikeres gasztronómiai vállalkozások vezetőit kérdezték az előttük álló kihívásokról.
2020. március 25., 12:132020. március 25., 12:13
Vendéglők, iskolai menzákat működtető cégek és rendezvényszervezéssel foglalkozó vállalkozások vezetői is egyetértenek abban, hogy nem csak a piac, hanem a fogyasztói szokások is átalakulnak a mindenkit megviselő világválság után.
A kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium alagsorában működő és a Magyar Unitárius Egyház püspökségének tulajdonában lévő Culina Nostra cég hetven százalékban iskolai étkeztetéssel és harminc százalékban rendezvényszervezéssel foglalkozott a március 12-i kényszerleállás előtt.
A válság előtt. Iskolások ebédelnek a unitárius kollégium menzáján
Fotó: Makkay József
A naponta 1300 adag ebédet főző konyha Kolozsvár felkapott iskolai menzája volt, amely saját kollégiuma mellett több helyi iskolába és óvodába is szállított ételt. Balázs András menedzser elmondta, jelenleg a cég minden tevékenysége szünetel, a harminc alkalmazottat kényszerszabadságra küldték.
A cégvezető szerint sok vállalat nem lesz képes ekkora teherviselésre.
A kolozsvári Mikó étterem tulajdonosa és vezetője, Kovács Zsolt, a Kolozs megyében működő tordaszentlászlói Tamás Bisztró tulajdonosa, Tamás Balha István is megosztja gondolatait a kialakult helyzettel kapcsolatban.
Lapozzák fel tehát az Erdélyi Gasztró március 25-i lapszámát.
Csíkszentsimonban a hit megtartó erejét állította középpontba az a kiállításmegnyitóval és filmbemutatóval egybekötött esemény, amely a 20. századi erdélyi egyházi személyek sorsát idézte meg.
A hawaii csirkemell egy igazi klasszikus: egyszerre sós a sonkától és a sajttól, és kellemesen édes az ananásztól. Ráadásul szupergyorsan elkészül, így tökéletes választás egy rohanós hétköznapra vagy egy lusta vasárnapi ebédre is.
Képzőművészeti gasztrosorozatunkban ezúttal olyan alkotásokat választottunk, melyek sokak számára ismerősek lehetnek – különösen azoknak, akik érték a ’70-es, ’80-as éveket.
Április 16-a 2001 óta a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja. 1944-ben ezen a napon indult a gettósítás Északkelet-Magyarországon és Kárpátalján – a tragédia lenyomatai ma is ott élnek a lelkekben és a művészetben.
Április 23–29. között a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozat pezsdíti fel a várost: előadások, workshopok, közösségi tánc és meglepetések várják az érdeklődőket, lelkes szervezők összefogásával.
A tavaszi csapadék áldása még mindig tart, kucsmagombák után kutatunk továbbra is – a hegyes kucsmagombák ritkább találatnak számítanak. Gombás ételekhez jól társítható ehető vadnövény a vadkomló, zsenge hajtásai begyűjtésének most van az ideje.
Gyermekek személyes hitélményei, díjnyertes színdarab és egy megrendítő dokumentumfilm találkozik A hit arcai című rendezvényen, amely pénteken egész napos kulturális és lelki programot kínál Csíkszentsimonban.
Egyszerű, laktató, és szinte bármilyen sült hús vagy pörkölt mellé tökéletesen illik a hagymás tört burgonya.
Elhatároztam,
hogy százéves koromban
kiadatok egy verseskönyvet,
száz válogatott versemmel...
A hónapos retek a tavasz egyik első, roppanós jelképe: nemcsak friss ízt visz az étrendbe, hanem élénkíti az emésztést, és a legegyszerűbb fogásoktól a kreatív konyhai megoldásokig sokféleképpen felhasználható.
szóljon hozzá!