
Hajnal Zsuzsanna a Szépség és szörnyeteg fantázianevet viselő nyakékével
Fotó: Haáz Vince
Két különleges alkotásával is bemutatkozott a Milánói Ékszerhéten Hajnal Zsuzsanna. A marosvásárhelyi ékszertervező alkotásai a világ vezető ékszerészeinek munkái mellett kaptak helyet, az eseményen a legkülönlegesebb gyémántok, nemesfémek mellett jól megfértek a bőrből, kőből vagy épp vasból készült kiegészítők is.
2022. november 10., 21:392022. november 10., 21:39
Életre szóló élmény volt személyes és szakmai szempontból is a Milánói Ékszerhét – meséli Hajnal Zsuzsanna, aki immár több mint tíz éve, hogy először készített ékszert, de jól ismert bőrből és kristályokból készült ékszerei mintegy öt éve jelentek meg – előbb Marosvásárhely hölgyein, majd egyre inkább tágult a kör, s Erdély egyre több pontján is fel lehetett ismerni a munkáit.
Egyediségében az a legkülönlegesebb, hogy fel is ismerik egymást a Hajnal-ékszer hordói, s egymásra mosolyognak.
Fotó: Haáz Vince
Hogy miképpen is kerültek a marosvásárhelyi kreációk éppen Milánóba? Zsuzsanna azt meséli, számos országban szerveznek úgynevezett Jewlery Week eseményt, amelyre a neves ékszerkészítőket várják, eléje azonban a Facebook dobta mintegy véletlenül a Milánói Ékszerhét hírét. Ennek már két éve, ő akkor megnézte, hogy mik a kritériumok, és jelentkezett rá, egy bírálóbizottságnak kellett elfogadnia a jelentkezését, ami meg is történt, a világjárvány miatt azonban csak most került sor a 2020–2021-es kollekció bemutatására.
Nem egyetlen helyszínen, hanem nyolcvan különböző exkluzív és hangulatos helyen zajlott az esemény: történelmi épületek, ékszerészműhelyek, aranyműves műhelyek, akadémiák, művészeti galériák, divatbutikok és divatbemutatók is megteltek a különleges darabokkal.
Egy katalógusba is bekerültek a munkái
Fotó: Haáz Vince
– meséli élményeit Zsuzsanna, aki többek között azért örül, hogy részt vett ezen a milánói eseményen, mert rengeteg inspirációt kapott. Bár nem tartotta magát egy földhözragadt tervezőnek eddig, most azt tapasztalhatta meg, hogy ékszertervezésben is mennyire el lehet rugaszkodni a földtől, hogy a határ tényleg csak a csillagos ég. A kiállításon nem divatdiktátorok voltak, nem azt határozták meg, hogy mi lesz a trend az elkövetkezőkben, azok a tervezők voltak jelen, akik egyedi, ötletes alkotásokkal tudtak bemutatkozni, amely tényleg a saját ötletük. A kiállított ékszerekből született is egy vaskos album, amely azt a címet kapta, hogy Kortárs ékszerek, amelyeket még nem látott senki.
Hajnal Zsuzsannának így tényleg megtiszteltetés volt résztvevőként jelen lenni. Ő két különleges nyakláncával jelentkezett: az egyik a Golden Beetle, vagyis az Aranybogár nevet viseli. Zsuzsa mutatja is, hogy miért:
Aranybogár
Fotó: Haáz Vince
A bogár az egyiptomi napisten egyik legismertebb szimbóluma, míg a gyöngyházfényű labradorit kristályról úgy tartják, hogy bátorságot kölcsönöz viselőjének. Zsuzsa kizárólag bőrből és kristályból dolgozik, ebben az ékszerben a drágakő a nyolckarátos labradorit kristály, és az egyiptomi ékszerek inspirálták.
Másik darabja, a Beauty and the Beast, vagyis a Szépség és szörnyeteg fantázianevet viselő alkotás. Szintén nyakék, egyik felén egy pávatoll található, amely az eleganciát és ugyanakkor a finom szépséget szimbolizálja, míg a másik oldalon a fenevadat a pitonbőr képviseli, amely érdekes csavart kölcsönöz az ékszernek.
Szépség és szörnyeteg
Fotó: Haáz Vince
A nyakék közepén egy háromkarátos tűzopál is helyet kapott, amely csillogást és bájt kölcsönöz például egy esti megjelenésnek.
A kiállított Hajnal-ékszerek a divat fővárosában
Fotó: Hajnal Zsuzsanna saját archívuma
Ez nem egy vásár volt, Zsuzsa sem eladni kívánta az alkotásait, csak bemutatkozni a segítségükkel, a Milánói Ékszerhét ugyanis arra jó, hogy az ember kapcsolatokat szerezzen, üzleteket kössön, névjegykártyákat cseréljen, amellett persze, hogy tátja a száját a számtalan látnivaló előtt. A marosvásárhelyi tervező is egy rakás névjegykártyával jött haza, de egy firenzei üzletasszony fel is ajánlotta, hogy a boltjában árulná a Hajnal-ékszereket.
Zsuzsa és párja a vörös szőnyeges díjátadó gálán
Zsuzsa pedig arra is felhasználta a párnapos milánói kiruccanást, hogy a divat egyik fővárosában megmutassa az ékszereit – nem csak a kiállítottakat: mindenhová saját tervezésű darabokkal ment, s erre kérte az őt elkísérő barátnőjét is, sokszor hordtak feketét, hogy az ékszer érvényesüljön, ráadásul Zsuzsa egyik csizmáját is felcicomázta, valamint készített egy ékszernek is beillő bőrnyakkendőt a vőlegényének is, aki ebben kísérte el Zsuzsát a Milánói Ékszerhét gálájára. Zsuzsi ugyanis, bár nem tudta, a helyszínen kiderült, hogy díjazzák is a kiállított alkotásokat, bár nem verseny jellege volt a kiállításnak, több kategóriában hirdettek győztest.
Milánóban
A Hajnal-ékszerek tervezőjének ez volt az első ékszerkiállítása, de tervei szerint nem az utolsó, az elkövetkezőkben több nagyváros ékszerhetére szeretne jelentkezni, s megmutatni az egész világnak, hogy milyen különleges darabok készülnek a marosvásárhelyi Vársétány egyik lakásában.
Képzőművészeti gasztrosorozatunkban ezúttal olyan alkotásokat választottunk, melyek sokak számára ismerősek lehetnek – különösen azoknak, akik érték a ’70-es, ’80-as éveket.
Április 16-a 2001 óta a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja. 1944-ben ezen a napon indult a gettósítás Északkelet-Magyarországon és Kárpátalján – a tragédia lenyomatai ma is ott élnek a lelkekben és a művészetben.
Április 23–29. között a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozat pezsdíti fel a várost: előadások, workshopok, közösségi tánc és meglepetések várják az érdeklődőket, lelkes szervezők összefogásával.
A tavaszi csapadék áldása még mindig tart, kucsmagombák után kutatunk továbbra is – a hegyes kucsmagombák ritkább találatnak számítanak. Gombás ételekhez jól társítható ehető vadnövény a vadkomló, zsenge hajtásai begyűjtésének most van az ideje.
Gyermekek személyes hitélményei, díjnyertes színdarab és egy megrendítő dokumentumfilm találkozik A hit arcai című rendezvényen, amely pénteken egész napos kulturális és lelki programot kínál Csíkszentsimonban.
Egyszerű, laktató, és szinte bármilyen sült hús vagy pörkölt mellé tökéletesen illik a hagymás tört burgonya.
Elhatároztam,
hogy százéves koromban
kiadatok egy verseskönyvet,
száz válogatott versemmel...
A hónapos retek a tavasz egyik első, roppanós jelképe: nemcsak friss ízt visz az étrendbe, hanem élénkíti az emésztést, és a legegyszerűbb fogásoktól a kreatív konyhai megoldásokig sokféleképpen felhasználható.
Egy késő középkori nyúzókést választottak az áprilisi hónap tárgyának a Csíki Székely Múzeumban. A kés 2025-ben, az újrakezdett Csíkszentmihályi – Cibrefalvi régészeti kutatások során került felszínre.
Az egyik legrégebbi kultúrnövény nemcsak különleges ízével, hanem sokoldalú felhasználhatóságával is kiemelkedik. A füge egyszerű, mégis izgalmas módokon tehető a mindennapi étkezések részévé. Most ezt járjuk körül.
szóljon hozzá!