Mihály Ágnes cukrásszal halloweenre készülünk
Fotó: Dávid Anna Júlia
Egyre nagyobb a divatja a halloweennek, így nem csoda, hogy még a konyhát, illetve a „cukrászipart” is elérte. Így nem csak szuper maszkokkal, sminkkel készülhetünk egy rémséges halloweenpartira összedobhatunk pár gusztustalan finomságot is.
2017. október 27., 11:272017. október 27., 11:27
2017. október 27., 15:222017. október 27., 15:22
Valamikor a pogány hitvilág szellemlényeit akarták megzavarni a ricsajos mulatozással, ma már csak apropója ez a szórakozásnak. A tévéműsorok, az internet és a hollywoodi filmek a legkisebb városkákba is elvitték az angolszász országok szórakozási szokását, faragott töklámpásokkal, maszkokkal, édességekkel és más kellékkel együtt.
Egyre nagyobb a divatja a halloweennek, így nem csoda, hogy még a „cukrászipart” is elérte. Mi ismét Mihály Ágnes hobbicukrászt kértük meg arra, hogy mutassa meg milyen édességeket készíthetünk egy ilyen alkalomra lisztből, cukorból, tojásból és más, általában egyszerű süteményekhez használandó alapanyagokból.
Bár az ősi kelta termésünnepi hagyományok történetét kevesen ismerik, mégis környékünkön is egyre divatosabbak a halloweenpartik. Ezekhez nyújtunk némi segítséget. Kovács Krisztina smink-, tetováló- és maszkmestert kértük meg, mutassa meg, miként válhat bármely szépség rémisztővé.
A legegyszerűbb konyhatrükkökkel is alkothatunk igazán szellemeset. A habcsók szinte minden korban helyet kapott az ünnepi asztalon. Székelyföldön nagymamáink is előszeretettel készítették a tojásfehérjéből és kristálycukorból elkészíthető édességet. Ágnes a halloween témában kutakodva talált rá a habcsókszellemekre, s így gondolta tovább az amúgy hagyományos receptet.
Habcsókból szellem. Semmi különös, csak egy hagyományos recept kissé megbolondítva
Fotó: Dávid Anna Júlia
Hozzávalók:
Elkészítés:
A tojásfehérjét elkezdjük felverni, majd, amikor már habos, lassanként hozzáadagoljuk a cukrot. Kemény habbá verjük, az ecetet a keményítővel elkeverjük, és a tojásfehérjéből készült habhoz öntjük. A masszát habzsákba töltjük, majd kis habcsókokat formálunk belőle. 90 fokos sütőben kb. egy óra alatt kiszárítjuk. Ha kihűlt, olvasztott csokiból szemeket meg szájat rajzolunk a habcsókokra. Minél többet helyezünk egymás mellé, az eredmény annál mulatságosabb.
Nagyanyáink egyszerű linzerkekszét is új köntösbe, azaz csokifásliba bújtathatjuk, hogy édes kis linzermúmiákat temessünk, tehessünk az asztalra.
Linzermúmia, avagy linzerkeksz csokifásliban
Fotó: Dávid Anna Júlia
Hozzávalók:
A lisztet a vajjal, a porcukorral, a tojássárgájával és a sóval összegyúrjuk, majd fél órára a hűtőbe tesszük. Kinyújtjuk, majd ovális formákat vágunk belőle. 180 fokos sütőben körülbelül 10 perc alatt ropogósra sütjük. Ha kihűlt, a fehércsokit megolvasztjuk, majd a kekszeket belemártjuk úgy, hogy legalább háromnegyedét befedje. Hűtőbe tesszük, hogy a fehércsoki megköthessen. Ha elég gyorsak vagyunk, a maradék fehércsoki még mindig elég folyékony, így nincs más dolgunk, mint egy villát belemártani, és a már kiszáradt múmiákra rácsorgatni. Olvasztott étcsokoládéból két szemet rajzolunk az édes kis múmiáknak, majd sorba rendezve tálalhatjuk, vagy akár mehet az uzsonnás dobozba.
A boszorkányujjakat is előszeretettel készítik az angolszász országokban. Ágnesnek sikerült valóban rémisztővé, majdhogynem gusztustalanná formálni ezt a linzerkekszből készült finomságot. A jó hír az, hogy a múmiakeksz tésztájából megmaradt masszából kis kézügyességgel, mandulaszemekkel s bármilyen piros lekvárral elkészíthető ez a különleges gusztust igénylő édesség. A barátok biztos nagyon fogják élvezni.
Boszorkányujjak. A körmük mandulából készül, a „vért” ezúttal lekvárból nyertük
Fotó: Dávid Anna Júlia
Hozzávalók:
A linzertésztából hengereket formálunk. A mutató- és középső ujjunkkal mélyedést nyomunk a hengerekbe. Majd a mélyedések között késsel bevágjuk a tésztát. Az ujj felső részébe egy egész mandulát nyomunk, amely a boszorkány hosszú fekete körmét adja majd, azután 180 fokos sütőben 15 perc alatt megsütjük.
– magyarázta Ágnes. A mandulákat visszatesszük a tésztára, és kész vannak a levágott boszorkányujjak.
Aki szeret túlzásokba esni, annak ez a siralmas pohárdesszert igazán jó móka lesz. A temető hangulatát komikusan idéző édesség egy ilyen partin az asztal éke is lehet.
A temető hangulatát komikusan idéző édesség
Fotó: Dávid Anna Júlia
Hozzávalók:
Egy adag kakaós piskóta:
Továbbá:
Elkészítés:
A piskótához a vajat a cukorral habosra kavarjuk, hozzáadjuk a tojásokat. Ha ezeket elkevertük, jönnek a száraz hozzávalók, majd a tej. Aztán az előre melegített 180 fokos sütőben 25 perc alatt megsütjük. Hagyjuk kihűlni, majd a kezünkkel szétmorzsoljuk. A tésztát egy átlátszó pohárba tesszük. A sírkövet étcsokival feliratozzuk. A ,,föld” tetejére gumicukorgilisztákat, habcsókszellemeket helyezünk.
A sírkövet étcsokival feliratozzuk. A „föld” tetejére gumicukorgilisztákat, habcsókszellemeket helyezünk
Fotó: Dávid Anna Júlia
Nem kell ahhoz konyhatündérnek lenni, hogy az ember muffint süssön, hiszen olyan egyszerű, hogy szinte lehetetlen elrontani, jó krémmel és egy kanálka kreativitással ezt is tovább lehet gondolni. Legyen az denevér, pók, vagy földdel borított nyalánkság mindenképpen jól mutat egy humorosra dekorált partiasztalon. Ehhez mutatott Ágnes egy bevált receptet és néhány igazán jó ötletet.
Rémséges cupcake-ek. Rondák, de finomak
Fotó: Dávid Anna Júlia
A muffinhoz (16 db):
A krémhez:
Továbbá:
A muffinhoz a vajat a cukorral elkeverjük, majd hozzáadjuk a tojásokat. Ezután következnek a száraz hozzávalók, melyeket a tejjel felváltva több részletbe adunk a tojásos masszához. A tésztát muffinformába öntjük, majd 180 fokon 20-25 perc alatt megsütjük.
A krémhez a tejszínt a krémsajttal és a porcukorral kemény habbá verjük. A denevéres cupcake-hez félreteszünk a habból, és olvasztott csokit adunk hozzá, hogy barna legyen. A muffinok tetejére rányomjuk a habot. A pókos cupcake-nél a kis fekete kekszet szétválasztjuk, a hab tetejére helyezzük, és olvasztott csokiból lábakat rajzolunk. A gilisztás cupcake-hez a hab tetejére kekszmorzsát szórunk, majd erre tesszük a gumicukrokat. A denevéres sütihez a barna krémre lesz szükségünk. A kekszet szétválasztjuk, majd kettévágjuk. Egymás mellé helyezzük, mintha szárnyak lennének.
– javasolja a szakértő.
Mint minden ünnepségen, itt is szükség van valami innivalóra. A sütemények mellé fogyaszthatunk pumpkinspice lattet, melynek receptjét egy korábbi anyagunkban mutattuk be, de készíthetünk gilisztaszörpöt is.
Gilisztaszörp halálegyszerűen
Fotó: Dávid Anna Júlia
Hozzávalók:
Mi most meggyszörpöt használtunk, viszont használhatunk bármilyen piros színű szörpöt, vagy kompótlevet. A lényeg, hogy átlátszó, magas pohárba tálaljuk. A pohár aljába, valamint a pohár szélére helyezzünk gumicukrokat.
Márika néni, Fábián Mária 1934 szilveszterén született Kézdikőváron, amikor a harangok az ó- és újévet összekötötték. Azóta kilenc évtized telt el. De mindvégig őrizte a hitet, a szeretetet, és a múlt emlékeit ma is szívesen meséli tovább.
A vargabéles tökéletes választás, ha egy hagyományos, laktató és felejthetetlen desszertre vágysz!
Ha ősz, akkor befőzés. Szinte látom, ahogy ebben az időszakban hány nő logisztikázza a nemlétező szabadidejét a munka, háztartás, gyerekek mellett, hogy beleférjen egy kis zakuszkafőzés, vinetesütés, szilvalekvár, savanyú káposzta eltevése.
Siklódy Fruzsina gyerekkora óta a művészetek világában él, de csak később választotta hivatásának a grafikát. Fekete-fehér munkáiban az érzelmek intenzitása, a hiány lenyomata és a szakrális tér inspirálja. Új kiállítása ezt érzékenyen mutatja meg.
Egyszerűen elkészíthető, mégis ünnepi megjelenésű desszert, ami garantáltan a család kedvence lesz a hidegebb napokon.
A galagonya tavaszi és őszi felhasználását mutatjuk be, változatos módokon tudjuk vele támogatni az egészségünket. Terméséből ketchup-szerű szósz is készülhet, mutatjuk a receptet is.
A húsos raguk azért nagyon jók, mert bármilyen zöldséggel vagy akár gombával is gazdagíthatjuk a szaftos ételt.
A Pszichószereda idén is a lélek finom hangjaira hangol: előadások, workshopok és művészeti programok várják a közönséget, hogy közérthetően, mégis tudományos alapokon közelítsenek a mentális egészséghez – tabuk nélkül, nyitottan, emberközelből.
A sültkrumpli-leves krumplihéjcsipsszel nemcsak elképesztően finom, de egy olyan kreatív fogás, ami megmutatja, hogyan hasznosíthatjuk a konyhai maradékokat is.
szóljon hozzá!