Hirdetés
Hirdetés

Ahány kilós disznó, annyi segítség

Igaz a mondás: a disznótor nem kényszer! De mit tudnak a sertés feldolgozásáról azok a gyermekek, akik nem családban nevelkednek, és készen kapják az élelmet? Hogy nekik se hiányozzék eme életre szóló élmény, az Oklándi Elhelyezőközpontban hagyományos disznóvágást tartottak.

Molnár Melinda

2018. február 12., 16:102018. február 12., 16:10

A disznófogó láda megjelenésétől a torig valódi örömünnepet ültek az intézményekben élő gyerekek •  Fotó: Veres Nándor

A disznófogó láda megjelenésétől a torig valódi örömünnepet ültek az intézményekben élő gyerekek

Fotó: Veres Nándor

Igaz a mondás: a disznótor nem kényszer! De mit tudnak a sertés feldolgozásáról azok a gyermekek, akik nem családban nevelkednek, és készen kapják az élelmet? Hogy nekik se hiányozzék eme életre szóló élmény, az Oklándi Elhelyezőközpontban hagyományos disznóvágást tartottak.

Molnár Melinda

2018. február 12., 16:102018. február 12., 16:10

Hirdetés

Hogyan lesz a disznóból kolbász? Honnan jön a hús? Hát a bél? A májast mibe töltik? A disznófősajt a fejből készül? A zsír a szalonnából olvad ki? Miből főzik a kocsonyát? Milyen kicsi a disznó agya! – íme néhány kérdés és felismerés, ami abból az életre szóló élményözönből sarjadzott, amit az Oklándi Elhelyezőközpont gyermekei megéltek a téli szünidő utolsó napján.

A hat csapat, a Disznótoros, a Lecsi-pecsi, a Nagyevők, a Szorgos Tündérek, a Disznyófalók és a Kisgömböc tagjai, valamint csoportonként három-három nevelőjük együtt élték meg annak örömét, amit egy nagycsalád számára a disznóvágás, -feldolgozás és a közös munka eredménye, az étkezés jelent.

Életükben először

A disznótoros rendezvény Godra Emma és Egyed Enikő nevelők ötlete volt, az intézmény munkaközössége pedig melléjük állt. Egy pillanatig sem merült fel, milyen fontos megismerniük a az élelmiszerek házi előállításának higiénés tudnivalóit és a munkafolyamatokat. A gyermekekkel együtt találták ki a csapatneveket, beszélgettek a falu téli szokásáról, a disznóvágásról, azonos kötényt készítettek a csapattagoknak, és az előkészületek is együtt zajlottak a fokhagyma pucolásától a lapítók, darálók, töltők, bográcsok, tüzelő és egyéb eszközök előkészítéséig. Előre megbeszélték a hurkapucolás mozzanatait is, de azt aligha gondolták a nevelők, mekkora élmény lesz a kicsiknek a hurkasimogatás.

Különleges ünnep

Ha máskor főzőversenyszerű együtt munkálkodásra készültek, mindig különleges ünnep volt, de most a disznófogó láda megjelenésétől a torig valódi örömünnepet ültek. Könnyen kaphatók voltak mindenre, és költögetni sem kellett reggel a disznóvágásnál segédkezőket.
Megfordult a felnőttek fejében, hogy tartózkodni fognak a látványtól, de meglepően jól fogadták a szúrást, ahol inkább a fiúk húzódtak közelebb. Ilyenben nem volt még részük. Elfelejtették, hogy pilinkézik a hó, majd olvadt, és sárossá lett az udvar – mindenkinek jó kedve volt. Az áldomás meleg tea volt, és a felnőttek megjegyezték: ezelőtt is annyi gyermek volt disznóöléskor! Együnk belőle finom falatot, azért vágják – harsogták!

Disznóperzselés. Jobb, mint a tűzijáték •  Fotó: Veres Nándor

Disznóperzselés. Jobb, mint a tűzijáték

Fotó: Veres Nándor

Van olyan védencük, aki a tűzijátéktól is távol marad, de a disznóperzselésnél ott volt. Fület ropogtatni felejthetetlen, a friss bőröcske is páratlan. Mentek, kérték, ízlett, majszolták.
A bontásnál párállott a hús, alig várták a kis segítők, hogy feladatot kapjanak. A lányok szódaporral, ecettel mosták a hurkát, a fiúk a hús asztaloknál való elosztásánál szorgoskodtak. Közben megtanulták, miből lesz a kocsonya, a töpörtyű, miből fő leves.

Minden csoport készített lecsi-pecsit és kolbászt, amit megsütöttek, majd választás szerint maguk által készített krumplival vagy puliszkával tálaltak fel előbb a zsűrinek, majd mindenkinek. A káposztalélevest a szakácsnők főzték, és a véres-májas is a konyhán készült. Akik a tüzelésnél segítettek, nem dolgoztak nyers hússal – érdekes volt látnunk, utóbbival mennyire boldogulnak a lánykák, fiúk. Mondogatták egymásnak: milyen gazdasszony leszel? A tűzgyújtásnál magasra csapott a füst, de szorgalmasan élesztgették az üstök alatt.

Felemlegették a legvidámabb „családi” ünnepen, akiknek nevelőszülőknél már volt hasonló élményük, hogy a háziasszonynak ilyenkor a legtöbb dolga van – egész nap hallja a nevét.

A lecsi-pecsibe való húst kockákra, a kolbásznak valót hosszúkásra vágjuk, úgy megy bele a gépbe – oktatták egymást. A kolbászhúshoz paprikát, sót, borsot, fokhagymát gyúrtak, Jakab Ilikéék a hagyományosat „megbolondították” sajttal, Balázsi Balázsék a hússal jól harmonizáló köménymagot is kevertek hozzá.

Már a bontásnál is odaálltak, segítettek a gyermekek •  Fotó: Veres Nándor

Már a bontásnál is odaálltak, segítettek a gyermekek

Fotó: Veres Nándor

Sorjáztak a kérdések az együttműködésnél: miért ezt, miért azt teszik? Nem volt nehéz a munkafolyamatok irányítása sem, gördülékenyen dolgoztak. Ám a felnőtt vezetőknek magyarázniuk kellett, ha levegő van a kolbászban, szurkálják, hogy sütéskor ne pukkanjon szét. Közben megtapasztalták azt is, ahogy régen történt a disznófeldolgozás: a család együtt volt. Ma is ugyanúgy vágják és tartósítják a disznóaprólékot, ahogyan őseink tették. A terítéshez a nevelők elhozták otthonról a dédi szőttes abroszát, a régi tányérokat, villákat.

Vallomások

Makkai Gyöngyi elmondta: nagy izgalom volt reggel! De olyan bátrak voltak! Amíg meggyúlt az üst alatt a tűz, sok füstöt nyeltek, de más nehézségük nem akadt. Kézzel őrölték, hajtották ki a kolbászhúst – a hagyományos műveleteket akarták megmutatni. Benkő Gyurka nevelő a fiúkkal dolgozott. Átérezték: értük van, és hogy vegyék ki a részüket belőle.

Tanulják meg, mit kell felvállalni, hogy elkészüljön az étel.

 Versengés is volt, ki őröli a húst, ki tölti a kolbászt. Logisztikai ügyességet igényelt a vezetők részéről, hogy minden csapattag mindent akart egyszerre – mindannyian ki akarták venni a részüket, hogy személy szerint mindenki munkája benne legyen. A nevelőket meglepte, hogy ennyire lelkesek voltak.

Fület ropogtatni felejthetetlen, a friss bőröcske is páratlan •  Fotó: Veres Nándor

Fület ropogtatni felejthetetlen, a friss bőröcske is páratlan

Fotó: Veres Nándor

Benedek Elisabeta szerint nagyon szerették, hogyan készül a lecsi-pecsi, a kolbász, a puliszka. Ötvös Dániel meggyúrta a kolbászhúst – ez volt számára a legnagyobb élmény. Balázsi Balázs számára felejthetetlen a gyermekek öröme, ahogyan körberajongták a feldolgozandó disznót, majd ahogyan kóstolgatva mondogatták: milyen finom! Makkai Katalinnal előbb A kis gömböc mesét is átismételték, hiszen ez kapcsolódik a disznóvágáshoz – így választották csapatnevüket.

A főzőverseny legnagyobb eredménye az volt, hogy elcsendesedett az udvar: egy szó nélkül ették, amit főztek.

Minden csapatot díjaztak. Bartha Réka az oklevelek mellett egy-egy hangfalat adott át – jutott minden lakószobába. Cseke Rozália intézményvezető megilletődve köszönte meg páratlan napjukat: a kis kapun belül a nagy közösség sokat tanult a jóízű együttműködésből.

Előbb elkészítették, aztán ették, dicsérték •  Fotó: Veres Nándor

Előbb elkészítették, aztán ették, dicsérték

Fotó: Veres Nándor

A legkisebb részvevőnek, a hatéves Budi Orsikának csillogott a szeme estefelé is: megfoghatta a husit, kolbászt, finomságokat főztek. Kádár Elemér mesélte: jót főzicskéztünk, nem voltunk még így együtt. Bándi Piroska a nevelőkkel való közös ételkészítést emelte ki. A hentes-mészáros Deák Józsefnek soha nem volt még ennyi segítsége. A főzés és kolbászsütés nagy öröm volt. Az intézményben kapusként dolgozó vallja: legyünk együtt, tegyük együtt, hogy érezzék a gyermekek, szeretjük őket.

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2025. szeptember 29., hétfő

Amikor a harangok az új évet hirdették – Márika néni 90 éve

Márika néni, Fábián Mária 1934 szilveszterén született Kézdikőváron, amikor a harangok az ó- és újévet összekötötték. Azóta kilenc évtized telt el. De mindvégig őrizte a hitet, a szeretetet, és a múlt emlékeit ma is szívesen meséli tovább.

Amikor a harangok az új évet hirdették – Márika néni 90 éve
Hirdetés
2025. szeptember 29., hétfő

Vargabéles

A vargabéles tökéletes választás, ha egy hagyományos, laktató és felejthetetlen desszertre vágysz!

Vargabéles
Vargabéles
2025. szeptember 29., hétfő

Vargabéles

2025. szeptember 28., vasárnap

Befőzés

Ha ősz, akkor befőzés. Szinte látom, ahogy ebben az időszakban hány nő logisztikázza a nemlétező szabadidejét a munka, háztartás, gyerekek mellett, hogy beleférjen egy kis zakuszkafőzés, vinetesütés, szilvalekvár, savanyú káposzta eltevése.

Befőzés
Befőzés
2025. szeptember 28., vasárnap

Befőzés

2025. szeptember 27., szombat

Uborkás limonádé – videó

Íme az egészséges csodaital receptje.

Uborkás limonádé – videó
Uborkás limonádé – videó
2025. szeptember 27., szombat

Uborkás limonádé – videó

Hirdetés
2025. szeptember 26., péntek

Az érzelem kontúrjának hiánya – Siklódy Fruzsina grafikái a hiányról, a térről és az érzékenységről

Siklódy Fruzsina gyerekkora óta a művészetek világában él, de csak később választotta hivatásának a grafikát. Fekete-fehér munkáiban az érzelmek intenzitása, a hiány lenyomata és a szakrális tér inspirálja. Új kiállítása ezt érzékenyen mutatja meg.

Az érzelem kontúrjának hiánya – Siklódy Fruzsina grafikái a hiányról, a térről és az érzékenységről
2025. szeptember 26., péntek

Gesztenyés-krémsajtos sütemény

Egyszerűen elkészíthető, mégis ünnepi megjelenésű desszert, ami garantáltan a család kedvence lesz a hidegebb napokon.

Gesztenyés-krémsajtos sütemény
Gesztenyés-krémsajtos sütemény
2025. szeptember 26., péntek

Gesztenyés-krémsajtos sütemény

2025. szeptember 25., csütörtök

Az ősz egyik főszereplője: a galagonya

A galagonya tavaszi és őszi felhasználását mutatjuk be, változatos módokon tudjuk vele támogatni az egészségünket. Terméséből ketchup-szerű szósz is készülhet, mutatjuk a receptet is.

Az ősz egyik főszereplője: a galagonya
Az ősz egyik főszereplője: a galagonya
2025. szeptember 25., csütörtök

Az ősz egyik főszereplője: a galagonya

Hirdetés
2025. szeptember 24., szerda

Vajbabos sertésragu – videó

A húsos raguk azért nagyon jók, mert bármilyen zöldséggel vagy akár gombával is gazdagíthatjuk a szaftos ételt.

Vajbabos sertésragu – videó
Vajbabos sertésragu – videó
2025. szeptember 24., szerda

Vajbabos sertésragu – videó

2025. szeptember 23., kedd

A lélekért, közérthetően – közeleg a Pszichószereda

A Pszichószereda idén is a lélek finom hangjaira hangol: előadások, workshopok és művészeti programok várják a közönséget, hogy közérthetően, mégis tudományos alapokon közelítsenek a mentális egészséghez – tabuk nélkül, nyitottan, emberközelből.

A lélekért, közérthetően – közeleg a Pszichószereda
2025. szeptember 23., kedd

Sültkrumpli-leves krumplihéjcsipsszel – videó

A sültkrumpli-leves krumplihéjcsipsszel nemcsak elképesztően finom, de egy olyan kreatív fogás, ami megmutatja, hogyan hasznosíthatjuk a konyhai maradékokat is.

Sültkrumpli-leves krumplihéjcsipsszel – videó
Hirdetés