A legutóbbi zetelaki tanácsülésen élénk vitát váltott ki a polgármester által összetört hivatali autó kárrendezése. Kiderült, hogy akad előrelépés, de vannak olyan területek, ahol továbbra is stagnálás tapasztalható.
2011. január 17., 18:112011. január 17., 18:11
2011. január 17., 18:572011. január 17., 18:57
Némi időbe telt, de sikerült megtenni az első lépést. A zetelaki tanácsüléseken visszatérő téma volt egy olyan társaság létrehozása, amely „kezébe venné”, működtetné és adminisztrálná a község különféle szolgáltatásait (hulladékelszállítás, szennyvíz, hosszú távon az ivóvízellátás, közterületek karbantartása, gondozása). „Több mint két év nyomásnak, unszolásnak engedve végre a polgármester úr is áldását adta erre, sikerült kinevezni egy adminisztrátort, aki intézi az ügyeket, lásd cégbejegyzés, szolgáltatások előkészítése, engedélyek beszerzése, munka megszervezése stb.” – árulták el a tanácsosok. Ha minden a tervek szerint halad, akkor a község tavasztól már saját kezébe veheti a szemételszállítás problémáját, még idén léphet a szennyvízrendszer működtetése terén, és amennyiben a cég talpra áll, életképesnek bizonyul, felvállalhatja az ivóvízellátást is.
Ismét gondoltak egy összegre
A legutóbbi tanácsülésen élénk vitát váltott ki a hivatal szolgálati személygépkocsijának ügye, az autót még múlt év végén törte össze a polgármester. Korpos Béla az első napirendi pontban, a polgármesteri beszámolóban tett említést a balesetből, a tanácsosok együttérzésüknek adtak hangot, és örömüket fejezték ki, hogy szerencsére nem történt súlyosabb baj, de ezzel a témát még nem zárták le, mivel a járműnek nem volt biztosítása. A község döntéshozói felrótták a település vezetőjének, hogy nem fizette ki a biztosítást, hiszen a költségvetésben külön összeg volt elkülönítve erre a célra. Korpos Béla polgármester azonban kifejtette, hogy nem hajlandó saját zsebéből kifizetni a kárt, viszont kapott egy ajánlatot, melynek értelmében egy cég 15 000 lejért kijavítaná a totálkáros gépkocsit, amennyiben a tanács megszavazza ezt. A javaslatot elvetették, egyrészt, mert a tanácsosok többsége úgy vélte, hogy a polgármester hanyagságából származó károkat ne a község lakosaival fizettessék ki, másrészt, mert „a gondoltunk egy összegre, s kiviteleztük egészképpen” féle megközelítés nem fedi a valóságot, a 15 000 lejes javítási összeg messze meghaladja a hétéves hivatali autó könyvelési értékét, ami nem több mint 1500 euró (mintegy 6500 lej)
Tervek, próbálkozások
Ami a község pályázatait, illetve ez irányú próbálkozásait illeti, ezek tekintetében nem sok pozitív élménye volt a községnek, ennek ellenére nem adták fel. Az 577-es kormányrendelet által támogatott munkálatok listájára szeretnének pályázni, a községi utak kövezésére, illetve aszfaltozására, ezáltal egy négy kilométeres községi útszakasz leaszfaltozása válna lehetővé kormánypénzekből. A munkálatok tervei már megvannak. Szó esett a vidéki élet színvonalának javítását célzó 322-es pályázati kiírásról, ezt újra megpályázná a község, bár több zetelaki tanácsos szerint politikai háttér nélkül szinte esélytelen a próbálkozás, rosszallják is, hogy a község vezetése az elmúlt két és fél évben nem tudott egy ilyen hátteret kiépíteni.
Igen, de nem most
A tanácsülésen Korpos Béla polgármester szorgalmazta a teljes község utcaneveinek hivatalosítását, illetve a porták átszámozását, és bár ez egy olyan ügy, amit előbb-utóbb meg kell valósítani, jelenleg a község döntéshozói nem találják megfelelőnek ezt a közeljövőben kivitelezni. A tanácsosok arra hivatkoznak, még csak felbecsülni sem lehet, hogy ez milyen költségekkel jár, ugyanakkor nem volna szerencsés ötlet, hogy ilyen válságos időkben terheljék a község lakóit az irataik, aktáik, okmányaik, engedélyeik kicserélésének költségeivel. Szó esett még egy napközi indításáról, egy biomasszával üzemelő kazán működtetéséről, ezekre az ügyekre részletesebben is visszatérünk.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!