Megfékezték a felszín alatti terjedését, ám az oltással való próbálkozás sikertelennek bizonyult az Alfalu határában több mint két hete keletkezett tűz esetében. Az egész Gyergyói-medencében terjengő fojtogató füst ellen végleges megoldás csak a természettől várható – vélik a szakemberek.
2011. november 14., 15:512011. november 14., 15:51
2011. november 14., 18:372011. november 14., 18:37
Az emberi igyekezet nem elegendő, a tőzegtüzet csak egy kiadós csapadék olthatja ki
Amint arról portálunkon már beszámoltunk, múlt kedden katasztrófavédelmi bizottságot hívott össze Gyergyóalfalu Polgármesteri Hivatala, hogy megoldást találjanak az akkor több mint egy hete keletkezett tűz kioltására. A helyszínen, a Domb alja dűlőben megállapították, a valamikori lápos területen nyílt láng nincs, de a felszín alatti parázs miatt mintegy 15 hektár fölött vastagon gomolyog a füst. Előzőleg az alfalvi önkéntes tűzoltók már nem egy alkalommal próbálták kioltani a tüzet, a tőzeges területen viszont ez nehézkesnek bizonyult. Voltak részsikereik, ám a szóban forgó, laza szerkezetű talajon az is gondot okoz, hogy nehéz járművek, így a tűzoltóautó sem tud rámenni, ezért azt nem tudják használni.
A bizottság tagjai helyszíni szemle és hosszas tanácskozás után úgy döntöttek, hogy bár sok esély nincs a tűz kioltására, de meg kell próbálni. Az alfalvi önkéntes tűzoltókhoz borzonti, újfalvi és csomafalvi kollégáik is csatlakoztak, és a terület egyik szélétől 600 méternyire folyó Maros vizét felhasználva egy víztárolót alakítottak ki.
A nejlonnal bélelt hatalmas gödörbe a folyóból szivattyúzták a vizet, a rögtönzött tárolóból pedig két motorpumpával szórták a füstölgő részre. „Amit négy óra alatt dolgoztak az emberek, az 20 perc alatt visszagyúlt. Az egész napi folyamatos erőfeszítés ellenére estére az egész terület úgy füstölt, mint azelőtt. Meggyőződtünk arról, hogy fölöslegesen fogyasztjuk az üzemanyagot és az emberek idejét” – mondta el Borsos Ferenc, az alfalvi polgármesteri hivatal keretében működő sürgősségi esetek felügyelője. Hozzáfűzte, arra nem lát lehetőséget, hogy a folyó vizével árasszák el a parázsló területet, mivel a Maros szintje kb. 2 méterrel mélyebben van, mint a terület. „Hatalmas kaliberű munka lenne, nagy befektetéssel, s a másik gond, hogy egy folyót nem lehet teljesen elzárni. Ha alacsonyabban volna a terület, mint a Maros, akkor megoldható lenne” – véli a szakember.
A tüzet árokkal lokalizálták
A sikertelen emberi igyekezetet követően gépekkel folytatták a munkát: buldoexkavátorokkal 50 cm mélységű sáncot ástak a szóban forgó terület több mint fele köré, hogy a tűz ne terjedhessen a falu irányába. „Amikor leásott a gép 30–40 cm mélységbe, ott már vizenyős volt a terület, így a parázs már nem tud tovább terjedni sem a föld alatt, sem a felszínen” – közli Borsos Ferenc.
A területet állandóan felügyelet alatt tartják, naponta többször is járőröznek itt az önkéntes tűzoltók, ám ennél többet nem tudnak tenni. Régebbi hasonló esetek példájára állítják, a tőzegtűznek egy kiadós csapadék vethet csak véget, amire – az időjárás előrejelzések szerint – a közeljövőben nem számíthatunk.
szóljon hozzá!