Talán nem véletlen, hogy Oklánd község címerében ott találjuk a tölgyfát, hisz az elnevezés – eredetét tekintve – magyarul Tölgyfaországot is jelenthet. Ez a szívós, több évszázadig is elélő fafajta a három falut (Oklánd, Karácsonyfalva, Újfalu) magába foglaló település vonatkozásában a helyiek kitartását, élni akarását és jövőbe vetett reménységét jelképezi és hangsúlyozza. Ilyen életérzést sugallt az a beszélgetés is, amit a községet immár tíz éve vezető Cseke Miklós polgármesterrel folytattunk.
2010. szeptember 21., 10:502010. szeptember 21., 10:50
2010. szeptember 21., 12:042010. szeptember 21., 12:04
Vannak sikerek, vannak részeredmények, és olyanok is, amelyek még váratnak magukra – vallja a településvezető. Idén sikerült befejezni és átadni Oklándon és Karácsonyfalván a ivóvízhálózatot, az ellátást két, egyenként 200 köbméteres víztározóból biztosítják, a vizet pedig hegyi forrásokból nyerik, melyeknek olyan nagy a hozamuk, hogy ki tudják elégíteni mindkét falu szükségleteit. Újfaluban az új csőhálózatot a régi tározóhoz kellett csatlakoztatni, egy új vízház építésére már nem maradt elegendő pénz. A községben összesen 25 kilométer vezetéket fektettek le, a munkálatok összértéke 2 millió lej.
Ugyancsak idén adták át a teljesen felújított orvosi rendelőt és a hozzá tartozó szolgálati lakást. A költségeket pályázati pénzből (megyei tanács) és önerőből fedezték, valamint Antal István Hargita megyei képviselő közbenjárásának köszönhetően további 40.000 lejt kapott a projekt.
Adok-kapok
Sikerült felújítani a karácsonyfalvi kultúrotthont is, bár ennek története meglehetősen bonyodalmas. A múlt század elején épült gyönyörű épületet hat évvel ezelőtt 49 évre adták át használatra a helyi közbirtokosságnak, azzal a feltétellel, hogy a bérlő felújítja azt. Mivel ennek nem tett eleget, 2009-ben kilakoltatás lett az eredménye. Időközben rendeződtek a dolgok, egy részt kiadtak a közbirtokosságnak irodai használatra, aminek fejében százezer lej értékben járultak hozzá a külső felújítási munkálatok költségeihez. Időközben a tetőzetet, a belső termet is teljesen felújították, elkülönítettek két kisebb helyiséget, itt rendel heti egy-egy alkalommal az oklándi és almási orvos, hogy a helyieknek ne kelljen utazniuk.
Vannak még csodák
Bizonyos szempontból az 1257 (2010. január 1-jei adat) lakosú község szerencsés is. Az elhelyezőközpont és a speciális iskola sok munkahelyet biztosít, a tej értékesítésével (sok család számára szinte az egyedüli pénzforrás) nincsenek gondok, egy baróti cég még a juhtejet is felvásárolja, és pontosan fizet. A község akár büszke is lehet állatállományára: 800 szarvasmarha, 3500 juh és (ami szinte példa nélküli Udvarhelyszéken) 30 bivaly.
Október 9-én ünnep lesz a községben, Karácsonyfalván hetedik alkalommal rendezik meg a Szelídgesztenye-fesztivált. A hírek szerint Erdélyben Nagybánya mellett csak itt találhatunk ekkora (két hektárnyi) szelídgesztenye-ligetet. Nem véletlenül pályáznak ezzel a Székelyföld hét csodája címre.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.