A csíkszentmártoni Tivai Nagy Imre Középiskola szervezésében május 28-án került sor a Dezső Gábor Emlékversenyre. Dr. Dezső Gábor a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem matematika módszertan tanára volt, 2006-ban sajnálatos módon autóbalesetben életét vesztette. Az ő emlékének adóztak a szervezők a versennyel.
2010. május 31., 17:172010. május 31., 17:17
A több szempontból is rendhagyónak mondható verseny témája az 5–8. osztályos matematika tananyagához kötődő történeti ismereteket dolgozta fel, lehetőséget biztosítva ezáltal olyan tanulóknak is a versenyen való megmérettetésre, akik inkább a humán tantárgyak felé vonzódnak.
Formailag is egyedinek tekinthető a verseny, hiszen úgy a feladatmegoldó fordulóban, mint a kérdés–válasz részben, négyfős csapatok mérték össze tudásukat. A szervezők egyik fő célnak a csoportmunka erősítését tűzték ki, melyre a tanórák keretén belül időhiány miatt ritkán kerülhet sor.
Kilenc iskola képviseltette magát a megmérettetésben, név szerint: Petőfi Sándor Általános Iskola, Csíkszereda; Arany János Általános Iskola, Szentimre; Gál Sándor Általános Iskola, Csíkszentgyörgy; Dr. Lukács Mihály Általános Iskola, Kászonaltíz; Tuzson János Általános Iskola, Kászonújfalu; Jókai Mór Általános Iskola, Tusnádfürdő; Imets Fülöp Jákó Általános Iskola, Nagytusnád, illetve Újtusnád; Márton Ferenc Általános Iskola, Csíkbánkfalva; valamint a házigazda Tivai Nagy Imre Középiskola.
Mindkét fordulót külön-külön díjazták a szervezők, az első négy csapat minden tanulója és a csapatokat felkészítő pedagógusok is könyvjutalomban részesültek. Mindkét fordulót a kászonaltízi általános iskola Észkombájnok nevű csapata nyerte.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.