Mária út a Gyimesekben

Vadregényes, turisták által eddig alig ismert helyeken fog vezetni a Mária út székelyföldi hálózatának Keleti-szárnya, mely az ezeréves határ melletti kontumáci templomot köti össze Csíksomlyóval.

Dobos László

2011. november 14., 17:532011. november 14., 17:53

Salamon József atya és csapata az Apahavas közelében, a leendő Mária úton

„A Keleti-szárny első, Csíksomlyó és a Pogány-havas közötti része már el van látva jelzésekkel, a második, Ugra-patak és a Gyimesi-szoros közötti részét pedig ezekben a napokban jártuk be” – nyilatkozta portálunknak Molnár Sándor, a Mária út székelyföldi koordinátora.

Máriától Erzsébetig, a gyimesi Nagyboldogasszony templomtól a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Gimnáziumig vezetett túránk – foglalta össze tömören a Mária út gyimesi útvonalát Salamon József gyimesbükki plébános, utalva az ismert bibliai idézetre: „Mária még ezekben a napokban útnak indult, és a hegyekbe sietett, Júda városába. Zakariás házába tért be és üdvözölte Erzsébetet”.

A 24 tagú csapatnak Molnár Sándor és Salamon atya, valamint a gyimesbükki Dani Gergely magyar nyelvű iskola diákjai mellett tagja volt Vass Nimród gyimesfelsőloki plébános is. A Rákóczi-vártól induló 21,3 kilométeres út legmagasabb pontja az 1300 méteres Apahavas, az út pedig több helyen egybeesik Sebő Ödön A halálra ítélt zászlóalj című könyvében leírt, a második világháborúban járőröző magyar katonák útvonalával. A szentmisével kezdődött zarándoklat nem csupán kirándulást és imát jelentett, hanem nagyon hasznos munkát, most véglegesítették a gyimesi Mária út nyomvonalát, összeírták az érintett földtulajdonos nevét. A bejárt út 16 tulajdonost érint, akiknek nagy részét fel is keresték, és egytől egyig szóbeli beleegyezést kaptak arra, hogy a Mária út a tulajdonukban lévő területen haladjon át. Mind a magánszemélyekkel, mind pedig a polgármesteri hivatalokkal és a közbirtokosságokkal hamarosan szerződést kötünk – nyilatkozta Molnár Sándor.

Salamon atya elmesélte, hogy a munkazarándoklatot kellemes idő, jókedv és imádságos hangulat kísérte. A résztvevők nemcsak a természet szépségeit csodálták meg, hanem megemlékeztek az út mentén felállított kereszteknél az elesett katonákról, a volt határmente viharos időszakairól. Érdekesség, hogy menet közben a diákok többször medve nyomára bukkantak.

Csíksomlyó egyébként az egész Európára kiterjedő Mária út hálózatának egyik fontos csomópontja, itt találkozik a Gyimesekből érkező Keleti-vonal, a Felcsíkon keresztül Gyergyó felé haladó Északi-vonal, a régebb kiépített Székelyudvarhely és Csíksomlyó közötti Nyugati-vonal, valamint a két déli szárnyvonal, az egyik a Kászonok, a másik pedig Mindszent irányába halad. Ide kapcsolódó hír, hogy megtörtént már a Csíksomlyó – Szellő-tető – Kostelek útszakasz nyomvonalának kijelölése, de Maroshévíz környékén, illetve Háromszéken és Maros megyében is jól halad a Mária út kiépítése, ezen a három helyen az Erdélyi Kárpát Egyesület, a cserkészek, illetve a hegyimentők a Mária út építőinek partnerei.

Mi a Mária út? Mária út néven egy Közép-Európában haladó zarándokút (és turistaút) építése folyik több egyesület és alapítvány összefogásával. A kezdeményezők célja az, hogy megismertessék Közép-Európa vallási és kulturális értékeit, a zarándoklatra vállalkozók számára pedig biztonságos zarándokhálózatot építsenek ki. A Mária út a modern vallásos szemléletnek megfelelően ökumenikus.

Megemlékeztek az út mentén felállított kereszteknél az elesett katonákról

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei