A hétvégén immár ötödik alkalommal rendezték meg a nyárádmenti juhosgazdák szakmai megmérettetését a Nyomáti-tetőn. A szakemberek szerint jól látszik a szakmai és minőségi fejlődés.
2012. május 02., 09:482012. május 02., 09:48
2013. augusztus 04., 17:452013. augusztus 04., 17:45
A gyönyörű tavaszi időjárásnak és a már ismertté vált helyszínnek köszönhetően most is szép számban érkeztek érdeklődők a szombati juhkiállításra. Nemcsak bámészkodni és szurkolni lehetett a gazdáknak, hanem ízletes sajt, orda, túró és sós sajt is volt, amit 15 lejes egységáron kínáltak. A gyerekek előkeresték a farm látványosságát, a csacsit, amelyre felpattanva jól szórakoztak, míg a tömegben egy szaxofonos is akadt, s az őt körülállók juhász- és huszárdalokat harsogtak. Eközben két üstben nyárádszeredai szakácsok juh- és disznóhússal főztek gulyást, amelyet jó étvággyal fogyaztott a közönség a verseny végén. Nagy érdeklődés követte a házigazda túróspuliszka készítését is, és ez az eledel sem maradt szégyenben. Akinek nem jutott belőle, az miccsel is csillapíthatta éhségét.
Pénzt is kaptak a gazdák
A kiállításra tizenkét gazda hozott állatokat Nyomátról, Székelysárdról, Koronkából, Deményházáról, Mikházáról, Nyárádgálfalváról, Harasztkerékről. A szakmai bizottság elvégezte az állatok küllemi bírálatát, főleg a gyapjú minőségét, hosszúságát, zsírosságát véve figyelembe, majd nagy érdeklődés közepette került sor a juhnyíró versenyre: az időt nem pontozták, de szigorúan vigyázni kellett a vágásokra, csípésekre, az egyenletességre, hogy elkerüljék a „lépcsőket”. A leggyorsabbnak a házigazda Kovács Sándor bizonyult, de a díjakat másoknak ítélték oda. Minden gazda 30 lejes résztvételi jutalmat kapott, míg a díjakért 150, 10 és 50 lej járt. A nyírásban Kovács Barna (Sárd), Mikó József (Sárd) és Kovács Zsombor (Nyomát) bizonyultak a legjobbaknak. A küllemi bírálatban a következő gazdák állatai kapták a díjakat: a tejelő juhok csoportjában Kovács Sándor (Nyomát), Kovács Levente (Deményháza), Janka István (Mikháza), a jerkéknél Frunza József (Sárd), Kovács Barna (Sárd), Szente Attila (Koronka), míg a kosok közül legértékesebbnek Kovács Sándor (Nyomát), Kovács Zsombor (Nyomát) és Frunza József (Sárd) állatai bizonyultak.
A kiállítók között ott találtuk Csorba Tibor szovátai gazdát is, aki Merino húsfajta állatokat hozott. Lapunk érdeklődésére elmondta: szeretné ezt a fajtát is megismertetni a gazdákkal. Farmján hétszáz állat van, hatvan ebből a fajból, amelyekt a hazai fajokkal keresztez, a születendő állomány pedig jóval értékesebb.
Híre ment a Nyárádmentének
Dr. Suba Kálmán, az Országos Állatnemesítési és Szaporodásbiológiai Ügynökség Maros területi műszaki szolgálatának vezetője lapunknak elmondta: jól lemérhető a fejlődés az első és az idei kiállítás között, főleg a kiálított juhállomány minőségében, és a gazdák érdeme, hogy az állatok már 2007 óta termelésellenőrzés alatt állnak. „A gazdák megértették, hogy minőségi szempontból kell lépni a juhtartásban, és az eredmények meg fognak mutatkozni nemcsak erkölcsileg, hanem anyagilag is” – véli a szakember. A sajt, hús és gyapjú mellett a negyedik fő jövedelemforrásá a tenyészállatt kell váljon, mivel ennek ára többszörösen magasabb. „Ez hosszú távon garantáltan megtérülő befektetés és plusz jövedelem” – állítja dr. Suba Kálmán.
A kiállítás szervezésének „szíve-lelke”, Fábián Attila mérnök nagyon jónak ítéli meg ezeket a találkozókat, ahol a gazdák nemcsak információkat, tapasztalatokat cserélnek, hanem állatokat is vásárolnak egymástól. A gazdák mentalitása sokat változott az utóbbi években, sok tenyészállatot vásároltak az ország különböző részeiből, főleg Szatmár és Nagyszeben vidékéről, ezért nem csoda, hogy az első kiállításhoz viszonyítva feltűnően jobb küllemű és súlyú állatokat láthatunk már. A bemutatott húsfajta juh a mi vidékünkön is jó feltételek között tenyészthető, és odaadó munkával szép eredmény érhető el. A legfontosabb hozadéka viszont az elmúlt éveknek, hogy híre ment más vidékeken is, hogy a Nyárádmentén jó törzsállomány létezik és javult a termelési technológia – fejtette ki portálunkank Fábián.
Kösznönet a gazdáknak
A hétvégi kiállítást szervezte és támogatta a megyei tanács, a Maros Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság és Mezőgazdasági Kamara, a nyárádgálfalvi polgármesteri hivatal és helyi tanács, a Bekecs Juh- és Kecsketenyésztők Egyesülete és a szovátai közbirtokosság. Karácsony Károly gálfalvi polgármester mellett Ilena Guşatu, a Mezőgazdasági Kamara igazgatója mondott köszönetet a gazdáknak azért, hogy már hagyományossá tették a rendezvényt, hogy fajállatokat hoznak és vállalják ezt a fáradságos mesterséget.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
szóljon hozzá!