Fotó: Kristó Róbert
Felpörögtek az események a mezőgazdasági kamarák létrehozása körül. A tavaly év végén kihirdetett törvény ugyanis július hetedikét adja meg a struktúrák létrehozásának határidejeként. A rendszer kialakításával kapcsolatban viszont komoly viták zajlanak. Így az a furcsa helyzet állt elő, hogy máris sürgősségi kormányrendelet készül a jogszabály módosítására, noha még a törvény alkalmazási normája sem jelent meg.
2011. május 05., 19:352011. május 05., 19:35
2011. május 06., 09:452011. május 06., 09:45
Voltaképpen a gazdákért jönnének létre az agrárkamarák, ám egyelőre felülről irányítják a rendszer kialakulását
Vannak, akik úgy látják, nem a gazdák, termelők önszerveződése, hanem felülről létrehozott hivatalnoki gépezet lesz a mezőgazdasági kamara. Így az képtelen lesz ellátni például érdekvédelmi feladatát. Mások szerint viszont ez a rendszer éppen jó lesz arra, hogy a kormány által alkalmazott megszorítások miatt tönkrement falugazdász hálózatot helyettesítse.
„Nyugaton jól működnek ezek az agrárkamarák, komoly szerepük és befolyásuk van” – magyarázta Török Jenő. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője kihangsúlyozta, az lenne a szerencsés, ha az építkezés mindenképpen alulról, az egyszerű gazda szintjén kezdődne. „A kamarák feladata elsősorban a szaktanácsadás lenne” – említette az illetékes. Azaz a gazdának éreznie kellene azt, hogy bármilyen kérdéssel, problémával felkeresheti a kamarát, szakembereit. „Ami még nagyon fontos, a kamara független kellene legyen a politikától, hiszen érdekvédelmi szerepe is van” – nyomatékosított az igazgató.
Bonyolult és központosított a rendszer
A törvényalkotáskor a francia modellt követték, ami egy kicsit központosítottabb formát eredményezett – ismerte el Török Jenő. Éppen ezért a jogszabály felfüggesztésének igénye is felmerült. Ám egyelőre csupán néhány módosító javaslat készül a vitás kérdésekben. Ami a struktúrát illeti, a kamaráknak lesz zonális, megyei és regionális, illetve országos szervezetük. Ezeken belül választják meg a vezetőséget, ugyanakkor személyzetet is alkalmaznak. A zonális szinteken létrejövő kamarák legkevesebb 1000-1200 gazdát foglalhatnak magukba. Tehát ezek választják meg a kilenctagú vezetőséget, a megmérettetésen az APIA támogatási listáján szereplők és az egyéni erdőtulajdonnal rendelkezők indulhatnak. A tervek szerint a csíki kamarák Szentmárton, Csíkszentimre, Madéfalva, Karcfalva, Szenttamás, Szépvíz községekben létesülnének, illetve a Gyimesekben. Minden ilyen zonális kamarának egy küldöttje lehet a megyei szervezetben, melynek elméletileg 19 tagja lesz.
És ha ez még nem volt elég bonyolult, a legalsóbb szintű kamarák agrár és erdészeti szakembereket alkalmazhatnak, az ajánlott legkisebb létszám három. Feladatuk a gazdákkal való közvetlen kapcsolattartás lesz. A megyei kamaránál a megválasztott elnök lesz alkalmazott, illetve egy jogász és közgazdász.
Egyelőre az állam pénzén építenek
Az agrárkamarák létrehozását az állam finanszírozza, ám legtöbb két éven belül ezek a szervezetek önellátóak kellene legyenek – hangsúlyozta Török Jenő. Azaz a gazdák hozzájárulásaiból, pályázatokból és egyéb forrásokból kellene biztosítani a működést. „Akkor lesz gond, ha a gazdák nem áldoznak a rendszer fenntartására. Éppen ezért kellene magukénak érezzék az egészet” – tette hozzá. A mezőgazdasági igazgatóságoknak egyébként mindezek után csupán ellenőrző szerep marad, illetve az agrárpolitikák gyakorlatba ültetésének a felügyelete. Hogy mi lesz ennek a folyamatnak a végkifejlete, az a következő hetekben eldől.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
szóljon hozzá!