Az elszigetelt vidéki kistelepüléseken, településrészeken élő idősek, sérültek, szociális szempontból hátrányos helyzetben élő, valamint az alapvető szociális szolgáltatásokhoz és közinformációkhoz nem jutó személyek, családok segítése a célja annak a szolgálatnak, amelyet még 2004-ben indított Hargita megyében a Gyulafehérvári Caritas. A falugondnokság jelenleg kilenc településen működik, a szolgáltatást viszont tovább bővítené a szervezet.
2011. november 15., 17:182011. november 15., 17:18
2011. november 16., 14:552011. november 16., 14:55
A Csíkszentgyörgyhöz tartozó Csinódon és Egerszéken is indítanának falugondnoki szolgálatot
A falugondnoki szolgálat működése lehetővé teszi az elszigetelt kistelepülések, a központtól távol eső településrészek lakói számára az alapvető szolgáltatásokhoz, információkhoz való hozzájutást – tájékoztatott Benes Sarolta programfelelős. Mint fogalmazott, a szolgálat segítségével az ellátást igénylő emberek számára lehetőség nyílik, hogy mindennapjaikat a települési hátrányok ellenére megszokott lakókörnyezetükben, saját otthonukban töltsék, és fizikai állapotuk, családi helyzetük megváltozása esetén is minél később vagy egyáltalán ne szoruljanak intézményi, szakosított ellátásra. Így a gondoskodó társadalmi környezetben a legnehezebb életkörülmények között élők is biztonságban és méltósággal élhetik le életüket.
A programfelelős kifejtette, jelenleg Háromkúton (Gyimesközéplok), Pálfalván (Farkaslaka) Fenyőkúton és Pálpatakán (Korond), Güdücön (Szárhegy), Gyergyóremetén és Gyergyótölgyes néhány településén van jelen a szolgáltatás. „Összesen hat falugondnok végzi a munkát, a szolgálat működésének egyik alapfeltétele egy jármű, amely alkalmas személyszállításra. Például idősek orvoshoz való eljutása, kisiskolások iskolába szállítása, vagy gyógyszerek, alapélelmiszerek beszerzése, elromlott háztartási gépek javítóhoz szállítása a feladatuk” – említette a programfelelős.
Hozzátette, ezeknek a járműveknek a beszerzése, működtetése és karbantartása költséges. A meglévő járművek javítási költségei már lassan meghaladják a jármű értékét, új falugondnoki gépkocsik beszerzésére nincsen fedezet. „Ez korlátozza további falugondnoki szolgálat elindításának a lehetőségét olyan kistelepüléseken, ahol indokolt és szükségszerű a szolgáltatás” – jelentette ki az illetékes. Ilyen települések lennének például a Csíkszentgyörgyhöz tartozó Egerszék és Csinód, ezzel kapcsolatban már voltak egyeztetések a polgármesteri hivatallal.
A szolgáltatást egyébként állami támogatásból, a megyei tanács és a helyi önkormányzatok finanszírozásából tudják fenntartani. „Fontosnak tartjuk ugyanakkor a falugondnokság, mint mesterség bejegyzését a romániai hivatalos mesterségek jegyzékébe, mivel úgy gondoljuk, hogy a jó gyakorlatot tovább kell adni, népszerűsíteni” – jegyezte meg Benes Sarolta.
A Gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztés, Hargita Megye Tanácsa és a csíkszeredai Sapientia EMTE Műszaki és Társadalomtudományi Kara falugondnokság témakörben hamarosan konferenciát szervez. Az esemény november 18-án, pénteken 10 órakor kezdődik a csíkszeredai megyeháza márványtermében. A szervezők számítanak az önkormányzati vezetők, társadalomkutatók, vidékfejlesztési szakértők, döntéshozók, közéleti szereplők részvételére, az érdeklődők a sarolta.benes@caritas-ab.ro drótposta címen jelentkezhetnek.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
Elkezdték a vízhálózat-bővítést Gyergyószentmiklóson a Gyilkostó sugárúton, amelyet később úthelyreállítási és aszfaltozási munkák követnek. A beruházás első szakaszában a Vár utca és a Kőrisfa utca között kell útlezárásra számítani.
Sokan ismerik és szeretik a gyergyószentmiklósi Molnár családot, ismertebb nevükön Kónuszékat, akik most minden szülő legnagyobb rémálmával néznek szembe: gyermekük súlyos betegséggel küzd. Sokan megmozdultak, hogy segítsék őket.
Nagyjából egyhektáros területen ég a száraz aljnövényzet a Vaslábhoz tartozó Marosfőn, és fennáll a veszélye, hogy a tűz továbbterjed a szomszédos erdőre is – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!