A Nyárádszeredához tartozó, a főúttól félreeső Székelybőben alig több mint félszáz magyar lakik. Nincs aszfaltútja, iskolája, kevés a fiatal a faluban – ennek ellenére nem adták fel. 2005-ben az elszármazott és helyi lelkes bőiek létrehozták a Székelybőért Egyesületet, remélve, hogy megmenthetik a végső pusztulástól az emlékek helyét. A sok hiányosság mellett azonban a falu katolikus templomát féltik legjobban.
2011. november 26., 12:172011. november 26., 12:17
A néhány éve feljavított bekötőút ismét kátyúsodni kezd, nincs iskola, nincs buszjárat a félreeső falu felé, a kultúrotthonnak egyelőre – jogilag – udvara sincs, a két templom sürgős javításra szorul – ez csupán néhány gond, amellyel a kis falu küszködik – tudjuk meg elöljáróban a Marosvásárhelyre elszármazott Magyari Istvántól, amint Székelybő felé autózunk. Itt a Székelybőért Egyesület elnöke, az ugyancsak a megyeszékheleyen élő Szente Kinga fogad. A szervezetet azért hozták létre, hogy tevékenységei révén felrázzzák csipkerózsika álmából a falut, hogy sorsa jobbrafordulásáért minden helyi lakos lépéseket tegyen. Azóta falunapokat szerveznek, világháborús emlékművet és székelykaput állítottak, zászlót avattak, könyvtárat nyitottak, de vannak évenkénti rendezvényeik is a helyben lakók számára.
Nincs buszjárat
A település a megyeszékhely irányából Jedd-Marosagárd vonalán is megközelíthető, most már viszonylag járható állapotban van az út, mióta 2008-ban a nyárádszeredai önkormányzat 1,5 kilométeren az erdei utak korszerűsítési programja révén itt is besegített a bőieknek. Nyárádszereda irányából Székelysárdon letérünk a műútról, azután kövezett úttesten lehet a faluba jutni Székelymosonon át. Néhány éve javítottak ugyan a szakaszon, ám ismét megjelentek a kátyúk. Az itt élő kis létszámú és elöregedő lakosságnak alig van lehetősége, hogy járművel juthasson el a nyárádszeredai piacra vagy az orvoshoz – legalább hetente egyszer. Ha az utak állapota valamelyest javulna, és valamelyik közszállítási cég legalább hetente kétszer kijönne a településre is, az igencsak enyhítene a gondokon – mondja Szente és Magyari.
Csak iskolabusszal
A néhány bői kisgyerek tanulásában áttörés, hogy két-három éve anyanyelvükön tanulhatnak, ugyanis a faluban két évtizede nincs iskola, azóta a helyi gyerekek szinte mind a mosoni román nyelvű tanintézményben voltak kénytelenek tanulni.
Ma már Nyárádszeredába járnak az óvodások, ugyanúgy a kisiskolások zöme is, míg Mosonba egy, Sárdra három nebuló. „Nagy hasznát vesszük az iskolabusznak” – summázza Szente Kinga, aki azt is elmondja, hogy az egyesület évente háromszor (karácsonykor, az augusztusi falunap alkalmával és iskolakezdéskor) osztogat ajándékcsomagot a helyi gyerekek számára. Az idei karácsonyra 15 csomag készül.
Messzelátót építenének
Határozott elképzelése az egyesületnek, hogy a falu feletti Őrvár nevű helyen messzelátót építsenek. Ez nemcsak a falunak, hanem az egész megyének egy turisztikai célpontja lehetne, hiszen innen a Maros völgyére és a Kelemen-havasokra is jó kilátás nyílik. A nagyváros közelsége sem másodlagos szempont, hisz a diákság számára is nagy élmény lehetne egy ilyen helyre eljutni. A terv kivitelezését több intézmény, szervezet partnerségével és pályázati források révén képzelik el.
Mire készülnek az egyesületben?
A tavaly könyvtárat avattak a falunapon, és kézimunkákat készítettek a református templom számára. Az idén szerényebben és későbben ugyan, de tartottak falunapot, ez alkalomból a katolikus templom számára is átadták a varrottas kézimunkákat. Nemrégiben faanyagot kaptak az önkormányzattól, és ígérik, hogy a februári kosaras bálig felújítják a kultúrotthon színpadát.
Addig is az év végén szeretnének hagyományos disznóvágást és falusi szilveszteri mulatságot szervezni – árulta el a két egyesületi tag, miközben a fiatal falufelelőst, Papp Róbertet és feleségét is beavatták az elképzelés részleteibe. Nyilván, minden elszármazott és helyi családot szívesen látnának a mulatozáson.
Erőfeszítések a templom megmentéséért
A magyarországi Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma 500 ezer forintos pályázati támogatást nyújtott Székelybőnek a Határon túli ingatlan kulturális örökség program keretében a katolikus templom felújítására indított kezdeményezésre. Az összegből elkészült a templom felújítási terve, amely kiemeli: függőleges és vízszintes szerkezeti megerősítést is igényel az amúgy omladozó vakolatú műemléképület. A hajlék a 18. század közepén került a jezsuiták kezére az ellenreformáció idején, majd barokk stílusúvá alakították át. Miután 1937-ben a plébános a népesebb Nyárádszeredába költözött át, a filiává visszaminősült és fogyatkozó egyházközség egyre kevesebbet tudott fordítani az épületre. A néhány éve készült dokumentáció szerint a torony, az arhitektúra, a fel- és alépítményi javítások közel 500 ezer lejes beruházást igényelnek. Az összeg előteremtése teljességgel lehetetlen a közösség részéről, s bár az egyház és az egyesület kisebb pályázatokat készíthet ugyan, a templom megmentését csupán egy sürgősségi beavatkozás révén képzelik el.
Ehhez szükség lenne arra, hogy az épület felkerüljön a műemlék templomok felújítását célzó kormányprogram listájára. A kérdést ismeri a megyei tanács elnöke, Lokodi Edit Emőke és Borbély László miniszter is, de további politikai „támogatásra” is szükség lenne, hogy a bőiek álma néhány éven belül valóra válhasson. Ezirányban Kelemen Hunor minisztert is szándékoznak megkeresni.
Az egyházközség plébánosa, a Nyárádszeredából átjáró ft. Sajgó Balázs volt érseki titkár is szívén viseli a mintegy harminc lelkes gyülekezet óhaját, és nem zárkózik el a pályázatoktól és attól, hogy a kérdést felsőbb szintű támogatásra terjessze elő.
Kerekes Károly képviselő is fontosnak látja a műemlék megmentését, ezért felvállalta a közbenjárást is a művelődési minisztériumnál. „Választási körzetem egyik legkisebb, de történelmi szempontból nagyon fontos településének emlékművét nem szabad hagynunk elveszni, hiszen egyik bizonyítéka történelmi jelenlétünknek” – közölte portálunkkal a képviselő.
Előzetes megfigyelést követően a rendőrök tetten értek két fiatalt, akik kiemelten veszélyes kábítószernek minősülő metamfetamint (köznyelven kristály) akartak eladni Marosvásárhelyen.
Kulturális programokkal várják a vendégeket és a helybélieket minden hétvégén Szovátán.
Miután idén márciusban 39 alkalmazottól vált meg a Marosludas Polgármesteri Hivatala, csütörtökön bejelentették, hogy elmaradnak a városnapok.
Éjszaka is több százan keresték azt a 37 éves férfit, akit egy mezőméhesi nő halálával és gyújtogatással gyanúsítanak.
Súlyos baleset történt Maros megyében, Kisszentlőrincnél csütörtök délelőtt, egy személy életét már nem sikerült megmenteni.
Július végére kellett volna elkészüljön az új börtön Marosvásárhely mellett, Marosszentkirályon, de az anyagiak hiánya miatt akadozik a beruházás. Közben a cellák túlzsúfoltak, az alkalmazottak kevesen vannak.
Borzalmas részletek derültek ki a Mezőméhesen történt gyilkosság ügyében: a rendőrség által körözött Emil Gânj nemcsak egy korábbi gyilkosságért ült már, hanem 2008-ban egy kiskorúval elkövetett szexuális bűncselekmény miatt is elítélték.
Ezer autó parkol egy átlagos nyári hétvégén a marosvásárhelyi Somostetőn, néha egymás hegyén-hátán. Eddig ingyenes volt az állomásozás, most egy részen fizetni kell. Autóbuszjárat is van, de nem mindenki elégedett a programmal.
Tűz ütött ki Marossárpatakon kedden délután, de a tűzoltók gyors beavatkozása megelőzte a nagyobb bajt.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
szóljon hozzá!