A Nyárádszeredához tartozó, a főúttól félreeső Székelybőben alig több mint félszáz magyar lakik. Nincs aszfaltútja, iskolája, kevés a fiatal a faluban – ennek ellenére nem adták fel. 2005-ben az elszármazott és helyi lelkes bőiek létrehozták a Székelybőért Egyesületet, remélve, hogy megmenthetik a végső pusztulástól az emlékek helyét. A sok hiányosság mellett azonban a falu katolikus templomát féltik legjobban.
2011. november 26., 12:172011. november 26., 12:17
A néhány éve feljavított bekötőút ismét kátyúsodni kezd, nincs iskola, nincs buszjárat a félreeső falu felé, a kultúrotthonnak egyelőre – jogilag – udvara sincs, a két templom sürgős javításra szorul – ez csupán néhány gond, amellyel a kis falu küszködik – tudjuk meg elöljáróban a Marosvásárhelyre elszármazott Magyari Istvántól, amint Székelybő felé autózunk. Itt a Székelybőért Egyesület elnöke, az ugyancsak a megyeszékheleyen élő Szente Kinga fogad. A szervezetet azért hozták létre, hogy tevékenységei révén felrázzzák csipkerózsika álmából a falut, hogy sorsa jobbrafordulásáért minden helyi lakos lépéseket tegyen. Azóta falunapokat szerveznek, világháborús emlékművet és székelykaput állítottak, zászlót avattak, könyvtárat nyitottak, de vannak évenkénti rendezvényeik is a helyben lakók számára.
Nincs buszjárat
A település a megyeszékhely irányából Jedd-Marosagárd vonalán is megközelíthető, most már viszonylag járható állapotban van az út, mióta 2008-ban a nyárádszeredai önkormányzat 1,5 kilométeren az erdei utak korszerűsítési programja révén itt is besegített a bőieknek. Nyárádszereda irányából Székelysárdon letérünk a műútról, azután kövezett úttesten lehet a faluba jutni Székelymosonon át. Néhány éve javítottak ugyan a szakaszon, ám ismét megjelentek a kátyúk. Az itt élő kis létszámú és elöregedő lakosságnak alig van lehetősége, hogy járművel juthasson el a nyárádszeredai piacra vagy az orvoshoz – legalább hetente egyszer. Ha az utak állapota valamelyest javulna, és valamelyik közszállítási cég legalább hetente kétszer kijönne a településre is, az igencsak enyhítene a gondokon – mondja Szente és Magyari.
Csak iskolabusszal
A néhány bői kisgyerek tanulásában áttörés, hogy két-három éve anyanyelvükön tanulhatnak, ugyanis a faluban két évtizede nincs iskola, azóta a helyi gyerekek szinte mind a mosoni román nyelvű tanintézményben voltak kénytelenek tanulni.
Ma már Nyárádszeredába járnak az óvodások, ugyanúgy a kisiskolások zöme is, míg Mosonba egy, Sárdra három nebuló. „Nagy hasznát vesszük az iskolabusznak” – summázza Szente Kinga, aki azt is elmondja, hogy az egyesület évente háromszor (karácsonykor, az augusztusi falunap alkalmával és iskolakezdéskor) osztogat ajándékcsomagot a helyi gyerekek számára. Az idei karácsonyra 15 csomag készül.
Messzelátót építenének
Határozott elképzelése az egyesületnek, hogy a falu feletti Őrvár nevű helyen messzelátót építsenek. Ez nemcsak a falunak, hanem az egész megyének egy turisztikai célpontja lehetne, hiszen innen a Maros völgyére és a Kelemen-havasokra is jó kilátás nyílik. A nagyváros közelsége sem másodlagos szempont, hisz a diákság számára is nagy élmény lehetne egy ilyen helyre eljutni. A terv kivitelezését több intézmény, szervezet partnerségével és pályázati források révén képzelik el.
Mire készülnek az egyesületben?
A tavaly könyvtárat avattak a falunapon, és kézimunkákat készítettek a református templom számára. Az idén szerényebben és későbben ugyan, de tartottak falunapot, ez alkalomból a katolikus templom számára is átadták a varrottas kézimunkákat. Nemrégiben faanyagot kaptak az önkormányzattól, és ígérik, hogy a februári kosaras bálig felújítják a kultúrotthon színpadát.
Addig is az év végén szeretnének hagyományos disznóvágást és falusi szilveszteri mulatságot szervezni – árulta el a két egyesületi tag, miközben a fiatal falufelelőst, Papp Róbertet és feleségét is beavatták az elképzelés részleteibe. Nyilván, minden elszármazott és helyi családot szívesen látnának a mulatozáson.
Erőfeszítések a templom megmentéséért
A magyarországi Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma 500 ezer forintos pályázati támogatást nyújtott Székelybőnek a Határon túli ingatlan kulturális örökség program keretében a katolikus templom felújítására indított kezdeményezésre. Az összegből elkészült a templom felújítási terve, amely kiemeli: függőleges és vízszintes szerkezeti megerősítést is igényel az amúgy omladozó vakolatú műemléképület. A hajlék a 18. század közepén került a jezsuiták kezére az ellenreformáció idején, majd barokk stílusúvá alakították át. Miután 1937-ben a plébános a népesebb Nyárádszeredába költözött át, a filiává visszaminősült és fogyatkozó egyházközség egyre kevesebbet tudott fordítani az épületre. A néhány éve készült dokumentáció szerint a torony, az arhitektúra, a fel- és alépítményi javítások közel 500 ezer lejes beruházást igényelnek. Az összeg előteremtése teljességgel lehetetlen a közösség részéről, s bár az egyház és az egyesület kisebb pályázatokat készíthet ugyan, a templom megmentését csupán egy sürgősségi beavatkozás révén képzelik el.
Ehhez szükség lenne arra, hogy az épület felkerüljön a műemlék templomok felújítását célzó kormányprogram listájára. A kérdést ismeri a megyei tanács elnöke, Lokodi Edit Emőke és Borbély László miniszter is, de további politikai „támogatásra” is szükség lenne, hogy a bőiek álma néhány éven belül valóra válhasson. Ezirányban Kelemen Hunor minisztert is szándékoznak megkeresni.
Az egyházközség plébánosa, a Nyárádszeredából átjáró ft. Sajgó Balázs volt érseki titkár is szívén viseli a mintegy harminc lelkes gyülekezet óhaját, és nem zárkózik el a pályázatoktól és attól, hogy a kérdést felsőbb szintű támogatásra terjessze elő.
Kerekes Károly képviselő is fontosnak látja a műemlék megmentését, ezért felvállalta a közbenjárást is a művelődési minisztériumnál. „Választási körzetem egyik legkisebb, de történelmi szempontból nagyon fontos településének emlékművét nem szabad hagynunk elveszni, hiszen egyik bizonyítéka történelmi jelenlétünknek” – közölte portálunkkal a képviselő.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
szóljon hozzá!