A Pro Zetea – Zetelakáért Alapítvány immár 15 éves múltra tekint vissza. Jelenlegi elnökével, Nagy Attilával próbáltuk összegezni az eddigi eseményeket, avagy a jövőbeni célokat felvázolni, a pályázatok írásával kezdve, illetve a Szent István-szobor állításával és az ivói szabadtéri múzeum terveivel zárva.
2011. január 23., 19:582011. január 23., 19:58
2011. január 24., 13:152011. január 24., 13:15
A Pro Zetea – Zetelakáért Alapítvány 1995-ben, az akkori tanács kezdeményezésére jött létre, azzal céllal, hogy támogassa a község gazdasági, társadalmi, kulturális fejlődését. Első elnöke a \'89-es fordulat után elsőként szabadon választott polgármester, Sebestyén Csaba lett (jelenleg a község jegyzője). Akkoriban főleg pályázatok figyelésével, írásával foglalkozott, a község több kulturális és sporteseménye bonyolódott az alapítványon keresztül, ünnepélyes alkalmakkor pedig díszpolgári címeket is adományozott. Az alapítvány életében a 2007-es esztendő hozott nagy változást, módosították alapokiratát, tevékenységi körét is kibővítették, új vezetőséget választottak, Nagy Attila ekkor lett a szervezet elnöke.
2 százalék
„Egyik első tevékenységünk a Zetelakának a 2%-ot! elnevezésű kampány meghirdetése volt. Így utólag azt mondhatom, hogy egy meglehetősen sikeres kezdeményezés volt, a község lakói megismerték, tudtak róla, azt hiszem, sikerült az emberekben tudatosítani ennek a 2 százaléknak a fontosságát, évi ezer lej körüli összeg szokott bejönni. Természetesen céljaink között szerepelt, hogy más forrásokat is próbáljunk bevonni” – árulja el Nagy Attila, aki elmondta még, hogy a további tevékenységek mellett szerepelt a futsalbajnokság és az asztalitenisz-bajnokság többszöri megszervezése, a Zetelaki Napok alkalmával pedig az országos sikereket elért sportolóik és edzőik díjazása (a közbirtokossággal közösen). Az alapítvány továbbra is nyitva áll, és vállalja különböző civil kezdeményezések számára a jogi keret biztosítását.
Amire a legbüszkébb
„Tevékenységeink, kezdeményezéseink közül a székelykapu-programra vagyok a legbüszkébb. Dimén Leventétől származik az ötlet, megírtuk, és meg is nyertük a Hargita megyei tanácsnál a pályázatot, melynek célja a zetelaki székely kapuk felleltározása volt, ugyanakkor a kaputulajdonosok (és a fiatalok) körében annak tudatosítása, hogy milyen érték van kezükben. Készült egy tanulmány, mely ismertető füzetecske formájában meg is jelent, a község több pontján információs táblákat helyeztünk el. A megyei tanács finanszírozásával sikerült a község központjában felállítani a település egyik legrégebbi kapuját, amely addig szétszerelve volt” – vallja az alapítvány elnöke. A kapuk felújítása jelenleg is folyamatban van, a helyi költségvetősből minden évben biztosítanak erre egy bizonyos pénzösszeget, és bár ennek mennyisége egyre kisebb, a program folytatódik.
Eseménykavalkád
2008 januárjában néhány lelkes önkéntes segítségével szervezték meg a Zetelaka – Táj és ember című fotóversenyt, mintegy harminc résztvevővel és több mint háromszáz beérkezett fotóval, mely eseményt a Magyar Kultúra Napjára időzítették. 2009-ben a helyi RMDSZ-szel közösen útjára indították a Deság-maratont, a székelykapu-program keretében került sor a „Nyitott kapuk napjára”, a Haáz Rezső Múzeum gondozásában ekkor avatták fel Szejkefürdőn 15.-ként a zetelaki székely kaput. „Jó kapcsolatot ápolunk az udvarhelyi múzeummal, Miklós Zoltán igazgató egyébként tagja a Zetelaki Műemlékvédelmi Bizottságnak” – mondja Nagy Attila. Még abban az évben, októberben a megyei Hagyományőrzési Forrásközponttal közösen megszervezték az Orbán Balázs szemével” elnevezésű fotótábort, melyre neves hazai és külföldi fotóművészek érkeznek, hogy megörökítsék Zetelaka mai arculatát, tájait, embereit. Az év végén került megrendezésre a Székely Örökség Hete nevű rendezvénysorozat, melynek keretében az előadások mellett sor került a diákok számára szervezett székelykapu-ismereti vetélkedőre is. (Idén februárban harmadik alkalommal is megszervezik a megmérettetést.)
Egyedül lehetetlen
Összegezve, az alapítvány 15 éves tevékenysége alatt számos pályázatot nyert kultúra, sport, községszépítés, hagyományőrzés és más téren, de hozzájárult a község infrastruktúrájának fejlesztéséhez, és a község segítségére volt különböző gazdasági-szociális problémák megoldásában. Támogatta az Éva Klub tevékenységét, a Nemzetközi Birkózó Bajnokságot, a Udvarhely körzeti cserkész nagytábort, az Ivói és a Zetelaki Napokat, az ifjúsági és a felnőtt futballcsapatokat, az ivói bicikliversenyt, az iskola nagy sikerű kézilabdacsapatát, a testvértelepülésekkel való kapcsolattartást, a néptánc oktatását, a zetelaki és zeteváraljai fúvósokat és a mazsoretteket. „Természetesen egyedül ezt nem lehetett volna véghezvinni, majdnem mindenhol segített valaki” – vallja a Zetelakáért Alapítvány elnöke.
Idei tervek
Az idei tervek között szerepel (Kolumbán Antal József ötletgazda kezdeményezésére) Szent István egész alakos szobrának felállítása a községközpontban. A költségek fedezésére szükséges pénzösszeg nagy része már megvan, de továbbra is várják a támogatókat, akik a zetelaka2008@yahoo.com e-mail címen jelentkezhetnek.
A LEADER program keretében (melynek tagja Zetelaka is, ezen belül a Pro Zetea Alapítvány) Ivóban tervezik egy szabadtéri múzeum alapítását, mely Zetelaka hagyományos fafeldolgozó múltját mutatná be egy vízifűrészen keresztül.
Az alapítvány működésének operatívabbá, hatékonyabbá tétele érdekében némi átszervezés várható, ezen belül egy teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló alkalmazása. Az elképzelés szerint ez akkor kivitelezhető, ha az illető bérének felét a polgármesteri hivatal magára vállalná. „Reméljük, hogy a zetelaki önkormányzat és a tanácsosok pozitívan állnak hozzá a terv megvalósításához” – mondja Nagy Attila, aki végezetük hozzáfűzi: „Öröm tapasztalni, hogy egyre több cégtulajdonos ébred rá a civil szervezetek tevékenységei támogatásának fontosságára. Ez alkalommal is szeretnék köszönetet mondani azoknak az önkénteseknek, magánszemélyeknek, cégeknek és az önkormányzatnak is, amiért támogatták a Pro Zetea – Zetelakáért Alapítvány működését”.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!