Fotó: Bodnár Arthur
Ha a Sóvidék központja kerül szóba, a témák olyanok, mint a parajdi sóbánya: szinte kimeríthetetlenek, mégis a hangsúly ezúttal az épülő balneoklimaterikus kezelőközpontra került. A téma olvasóink számára sem ismeretlen, legutóbb idén májusban írtunk a közel 4 millió eurós összértékű munkálatról, akkor hangzott el, hogy bár ennek befejezése jövőre várható, Bokor Sándor már idén szeretne egy részavatást. A fürdőkomplexumról a parajdi polgármesterrel beszélgettünk el.
2010. szeptember 15., 20:042010. szeptember 15., 20:04
2010. szeptember 16., 16:142010. szeptember 16., 16:14
– A turisztikai minisztériumtól már kaptunk 2 millió eurót, de szükség lenne még valamivel több mint egymillióra ahhoz, hogy a terv kiviteleződjön. Persze ne feledkezzünk meg az összérték 10 százalékáról, amit önrészként nekünk kell hozzátennünk, de a sikeres kivitelezés nem ezen fog múlni.
– Hol tart most a munka?
– Kettős munkálatról beszélünk, az építkezés 80–85 százaléknál tart, jó ütemben haladunk, maradt még szűk két hónapunk, addig az építményt be is szeretnénk fejezni. Van viszont még a termálvíz felhozatala, 1100–1200 méterre kell lefúrnunk, jelenleg 950 méternél tartunk (májusban 600 méternél jártak – szerző megj.). Szeretnénk november közepéig mindkettővel elkészülni, s akkor jöhet a részavatás.
Fotó: Bodnár Arthur
– Ez mennyire biztos?
– Szeretném hozzátenni, hogy a megvalósítás azon múlik, a minisztérium folyósítja-e a hátramaradt összeget. Ennek érdekében járom havonta 2–3 alkalommal Bukarestet. A minisztérium keretében alakult egy bizottság, amely prioritást próbál szerezni azoknak a projekteknek, amelyek folyamatban vannak, és nem mellékesen idén befejezhetők. Úgy is mondhatom, hogy hiába van zöld útja projektünknek, hiába haladnak a munkálatok, az egész tervet szüntelenül éltetni kell, az építkezési folyamatot fenntartani, biztosítani a kormányt, hogy nem kidobott pénzről van szó.
Fotó: Bodnár Arthur
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.