Fotó: Mihály Csaba
Átalakítanak egy farkaslaki hidat, amely alacsony vízáteresztő képessége miatt veszélyt jelent a Nyikó patakán. Gyaloghidak újjáépítését is tervezik.
2016. május 04., 19:302016. május 04., 19:30
A kérdéses farkaslaki híd vízáteresztő képessége kicsi a Nyikó betongátakkal megnagyobbított medréhez képest, ezért ott gyakran megakadnak a megáradt patak által vitt faágak, és eldugaszolják a pillérek közti részt – magyarázta Kovács Lehel polgármester, hogy miért szélesítik ki idén az átkelőt, ahol már árvizet is okozott a dugulás. A polgármester szerint – aki maga is a Nyikó közelében lakik – nincs szükség szakemberekre, hogy megállapítsák, probléma van a híddal, esőzésekkor nemegyszer lámpákkal lesték, mikor önt ki a patak.
Kovács Lehel elmondta, a híd a nyolcvanas évek elején épült, de azóta kétszeresére nőtt a patak vízhozama, ami a közeli domboldalon lévő elvezető árkok elhanyagolásának is köszönhető. Az átkelőt kb. két méterrel kell kiszélesíteni, ami 200–250 ezer lejbe fog kerülni. Az összeget helyi forrásból és Hargita Megye Tanácsának hozzájárulásából finanszírozzák. Az átalakításhoz szükséges tervek két héten belül elkészülnek, majd az építkezés engedélyeztetése, közbeszerzés, végül pedig a munkálatok kivitelezése következik. Már idén megvalósítanák a terveket: Kovács Lehel szerint minden nap számít.
Gyalogoshidakat is elvitt az árvíz 2014-ben Farkaslakán, ezeket még idén újjáépítenék. Emellett Malomfalván is kiszélesítenek egy betonhidat, szintén árvízvédelmi okokból.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.
szóljon hozzá!