Hétfőn Lövétén, a hagyományoknak megfelelően az I. világháborús emlékműnél emlékeztek az 1848-as forradalomra és szabadságharcra.
2010. március 15., 19:042010. március 15., 19:04
2010. április 08., 21:382010. április 08., 21:38
Hétfőn Lövétén is emlékeztek az 1848-as forradalomra és szabadságharcra. Az ünnepség délután négy órakor megemlékező szentmisével kezdődött a katolikus templomban, ezt követően a népes gyülekezet átvonult a közeli I. világháborús emlékműhöz, ahol az ünnepi megemlékezést tartották. (A magyar nemzeti jelképeket magán viselő emlékmű 1989 óta a március 15-ei ünnepségek középpontja). A köszöntőbeszédek után a helyi műkedvelők kulturális műsorral tisztelegtek a nemzet ünnepe előtt.
Sajnos az időjárás nem volt kegyes a lövéteiekhez, bár az ünnepség fényét így sem tudta megfakítani. Papp Kincses Emese tanárnő, aki a Hargita Megyei Tanács részéről vett részt a lövétei ünnepségen, találóan egészítette ki beszédét: „A mi életünkben váltakozik a fény és az árnyék, de vannak napok, amikor átsüt a nap, még az ilyen havazásban is” – szólt a lövéteiekhez a megyei tanácsos.
Emlékezni fontos! – hangsúlyozta köszöntőbeszédében Lázár Zoltán, Lövéte polgármestere: „Visszaszereztük az emlékezés jogát, többek között a március 15-ére emlékezés jogát is. Rólunk akkor fog szólni a történelem, ha ezeket az értékeket meg tudjuk őrizni” – szólt a gyülekezethez a község elöljárója.
Az emlékezés középpontja
A lövétei emlékmű oszlopának felső részén az „Így volt, s így lesz\" felirat olvasható, míg alatta, középen a Magyar Királyság korona nélküli címere látható. Az oszlop kettős keresztbe végződő oldallapjain az I. világháborúban hősi halált halt 158 lövétei emlékét őrző névsor olvasható. A mögötte található, kb. 15 méteres, kiterjesztett madárszárnyra emlékeztető, faragott kövekből rakott háttérfalon két bronztáblát helyeztek el, az egyik csatajelenetet ábrázol, a másik a II. világháború 40 lövétei hősi halottjának a névsorát tartalmazza.
szóljon hozzá!