A kis nyárádmenti falu életében nagy esemény volt: egy leromlott épületből átalakított korszerű lelkészi lakást és kibővített könyvtárat avattak fel. Az anyaegyházzal ünnepeltek a székelysárdi, székelymosoni, székelybői, kisszentlőrinci és nyárádgálfalvi leányegyházak hívei is.
2011. szeptember 27., 17:542011. szeptember 27., 17:54
2011. szeptember 27., 18:282011. szeptember 27., 18:28
50.000 euróba került a munkálat, 44.650 eurót a hollandok adományoztak
Ünnepi istentiszteleti prédikációjában főtiszteletű dr. Pap Géza püspök emlékeztetett arra, hogy a református egyház folyamatosan épít, aki pedig épít, az a jövőbe tekint, annak van reménysége. Azonban a biztos alapot Isten veti meg Krisztus révén, a gyülekezeti tagoknak pedig erre kell felállniuk, hogy lelki házzá épülhessenek, az Isten anyaszentegyházának tagjai, részesei legyenek, és megengedjék, hogy Isten az ő akarata szerint formálhassa a köveket. Hogy akarata megvalósuljon, Isten mindig kirendeli a segítő testvért az ember mellé, aki a sajátjából ad. A folyamatos építkezés azt is megmutatja, mekkora erő van az öszefogásban – figyelmeztette a gyülekezetet a püspök.
Felújították és átépítették az épületet
Gáspár István, a székelytompai missziói református egyházközség lekésze Pál apostol filippibeliekhez írott levele alapján köszöntötte az ünneplőket és mondott hálát a holland testvérgyülekezetnek, amely támogatta a falu erejét jóval meghaladó építkezés folyamatát. „Nem mi kértük a segítséget – ők adták. Látták szükségleteinket és felajánlották támogatásukat kétezer kilometer távolságból” – fogalmazta meg a lelkész. A helyi és a hollandiai Nunspeet gyülekezeti közötti kapcsolat kialakításában Johannes van Dijk segített, aki néhány éve Nyárádszeredában nyitott mezőgazdasági farmot.
2006-ban egy bizottság érkezett Székelytompára, majd segítséget nyújtott a volt lelkészi lakás és a templom javítására. 2008-ban született meg az ötlet, hogy az eredetileg lelkészi lakásnak épült, de kántortanítói lakként használt, majd később államosított és leromlott épületet fel kellene javítani. A visszaszolgáltatási folyamatban a nyárádszeredai önkormányzat is támogatást nyújtott, majd 2009 tavaszán elkezdődött az építkezés: az épületet kibővítették, megerősítették, új tetőszerkezetet építettek, nyílászárókat cseréltek. 2010-ben vizet és gázat vezettek, belülről lakhatóvá tették az épületet, a holland és helyi fiatalok munkája révén járdát építettek. Idén az épület külső szigetelését és festését, valamint az udvarrendezést oldották meg. Az 50.000 euró értékű beruházásból Nunspeet 44.650 eurót biztosított, a különbözetet pedig az egyházközség. A munkálatokat helyi vállalkozók és gyülekeztei tagok végezték el.
A pénznél többet ér a vendégszeretet
A köszöntő beszédek sorában Jan Oosterhof, a holland szervezet kelet-európai bizottságának elnöke elmondta: a székelytompai látogatásaik során tapasztalt vendégszeretet többet jelent számukra, mint a pénz vagy az anyagi értékek. A két gyülekezet képviselői ajándékokat nyújtottak át egymásnak, a lelkész okleveleket osztott ki a hollandoknak, a munkálatot támogató és az ünnepséget megszervező gyülekezetnek, a ft. püspöknek és a vendégeknek. Az ünnepséget a holland Regina Wiersma orgonajátéka tette színesebbé, a helyi fiatalok irodalmi öszeállítást mutattak be, majd a két gyülekezet közösen is énekelt.
Felavatták a lelkészi lakást és a könyvtárat
Az új lekészi lakást és hivatalt ft. Pap Géza püspök áldotta meg és adta át a nemzetiszín szalag elvágásával. Ezután az ünneplők a volt lelkészlaknál könvtáravatón vettek részt. Tavaly a Székelybőből elszármazott Donkóné Simon Judit tanárnő révén léptek kapcsolatba a tompaiak a budapesti Határtalanul Alapítvánnyal, amely Erdélyben már 8 könyvtárat nyitott vagy támogatott, így két hónappal ezelőtt mintegy 1500 kötetet juttatott el a nyárádmenti faluba is, amely révén az egyházi könyvtárat közkönyvtárrá bővítették. Gáspár Ildikó tiszteletes asszony úgy véli: a mai gyerekek nem szeretnek olvasni, hiszen a média és a világháló révén minden információ elérhető. Ennek ellenére vissza kell térni az olvasás nyújtotta élményekhez.
1500 kötetet adományozott a Határtalanul Alapítvány
Érdélyi László, a budapesti alapítvány elnöke elmondta: a gazdasági válság ellenére nem kétséges az anyaország támogatási készsége a határokon kívül rekedt magyarok irányában, ugyanúgy az alapítvány is 32 határon túli könyvtárhoz jutott el és még sok helyre szeretnének adományokat küldeni.
szóljon hozzá!