Fotó: Kristó Róbert
Romániában a környezetvédelmi minisztérium új természetvédelmi területek kijelölését szorgalmazza. A javasolt bővítések ellen vehemensen tiltakozik Hargita Megye Tanácsa. Potozky László, az Országos Natura 2000-es koalíció vezetőtanácsi tagja szerint hasznosabb lenne, ha a megyei tanács arra használná befolyását, hogy a kormány életbe léptesse a gazdálkodók részére történő kompenzációs kifizetéseket.
2010. december 21., 15:452010. december 21., 15:45
2010. december 21., 19:042010. december 21., 19:04
A múlt heti tanácsülés utolsó mozzanataként Borboly Csaba elítélte a Hargita megyei Natura 2000-területek bővítését, és „kijelentette, hogy a magukat természetvédőnek tartó szakemberek kezdeményezése minden további nélkül gyarmatosító szándékúnak nevezhető, gazdasági érdekeket követ, és veszélyeztet minden előrelépést, ami eddig Székelyföldön megvalósult, tehát aláaknázhatja a térség jövőjét” – olvasható a megyei tanács sajtószolgálatának közleményében.
Gyarmatosító szándékúnak tartják
„A Borbély László környezetvédelmi miniszterhez címzett beadványban Hargita Megye Tanácsának illetékesei kérik a hatástanulmányok ismertetését, amelyek alapján az új közösségi jelentőségű, természetes élőhely-típusokat magukban foglaló Hargita megyei területeket kijelölték – hangsúlyozza a közlemény –, továbbá sérelmezik, hogy a kijelölés során nem értesítették és nem kérték ki a véleményét sem az érintett területek tulajdonosainak, sem a helyi önkormányzatok illetékeseinek. A beadvánnyal Hargita Megye Tanácsa azt szeretné elérni, hogy a környezetvédelmi misztérium ne hagyja jóvá az új Natura 2000-területek végleges kijelölését az érintett helyi közigazgatási egységek és a területtulajdonosok írásos beleegyezése nélkül.”
A közleményből kiderül, hogy „a termelők mellett Hargita Megye Tanácsa is közvetlenül érintett az ügyben, hiszen a természetvédők furcsamód bejelölték a megyei hulladéktározó számára felvásárolt 15 hektáros területet is. Hargita Megye Tanácsa éppen emiatt sejt mögöttes szándékot a természetvédők tevékenységében, és nemtetszését fejezi ki a feltehetően politikai és gazdasági érdekek mentén történő Natura 2000-terjeszkedés iránt. A megyei tanács él a törvények adta lehetőséggel, és minisztériumi érvényt keres igazának, hiszen nem kis erőfeszítésbe került a megyei hulladéktározó helyének kijelölése és megvásárlása.”
Hiányos a kommunikáció
„Nem mi javasoltuk ezeket a területeket – hangsúlyozta Bernádt Zelma, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója. – November 29-én a környezetvédelmi minisztérium az Országos Környezetvédelmi Ügynökségen keresztül küldte el hozzánk a bővítési javaslatokat, mi pedig néhány napon belül, december 3-ig vissza kellett jelezzünk, közölve, melyek azok a területek, amelyekről fejlesztési terveket hagytunk jóvá vagy amire elképzelések vannak. Ezután, december 17-ig konzultálni kellett az érintett nyilvánossággal. Minden önkormányzathoz el kellett jutnunk, tanácsosokkal, közbirtokossági vezetőkkel beszélnünk, de ilyen rövid idő alatt lehetetlen volt a területtulajdonosokkal személyesen tárgyalni. Végül, december 16-án a határidőt meghosszabbították december 22-ig.”
Bernádt Zelma szerint jogos a megyei önkormányzat tiltakozása, hiszen a Natura 2000-es területek birtoklása kötelezettségeket ró a tulajdonosokra, miközben semmiféle kompenzációt nem kapnak érte. „Nem lehet belterületekké nyilvánítani, építkezni is feltételekkel lehet a Natura 2000-es területeken. A jogszabály előírásait nem ültették gyakorlatba. A tulajdonos bármilyen fejlesztés esetén hosszas procedúrának van alávetve, és a gyakorlatban az sem működik, hogy adót ne fizessenek. A javaslatokból kiderül sajnos, hogy akik javasolták, nem álltak szóba sem önkormányzatokkal, sem tulajdonosokkal. Igaz, hogy a Natura 2000-es erdőt is ki lehet termelni, de csak bizonyos feltételekkel, pl. tanulmányok készítése után, ami plusz kiadást jelent.”
Bernádt Zelma a nagy problémát abban látja, hogy a Natura 2000-es területek esetében nem sikerült sem közösségi, sem egyéni szinten tudatosítani az emberekkel az intézkedés lényegét, a javaslatok a nagynyilvánosság számára nem hozzáférhetők, gond van a kommunikációval és magával az eljárással. „Mi most próbáljuk a javaslatokat összesíteni és 22-ig továbbítani, a döntés nem a feladatunk” – mondta Bernádt Zelma.
Nem lesz jó belőle
„Nem jó a hozadéka – emelte ki Fábián László, Csíkszentsimon polgármestere. – Nem a Natura 2000-re haragszunk, csak arra, hogy önkényesen, fejetlenül jelöltek be területeket. Jövedelemkiesést jelent a községnek, megnehezíti a beruházásokat. A derítőállomás esetében már így jártunk. Az az érzésem, hogy politikai háttere is van. Szentsimonnak semmiképpen nem kedvező a bővítés. A természetet szeretnénk megóvni, őseink is megóvták, de azt sem lehet megengedni, hogy ellehetetlenítsük a falunk jövőjét. 100 ezer lej adótól esnénk el, ha ezekre a területekre nem fognak fizetni területadót. De a tulajdonosok sem kapnak érte semmit. Megvannak a rendelkezések, de anyagi háttér nincs hozzá.”
Megalapozatlannak tartom a nyilatkozatot
„Megalapozatlannak tartom a megyei tanács elnökének azon nyilatkozatát, melyben a külföldi tőke érdekeinek alárendelt környezetvédő szervezeteket emleget az új Natura 2000-es területek jelölése kapcsán – fogalmazott Potozky László, a Natura 2000 koalíció vezetőségi tagja. – A nyilatkozat megalapozatlanságát több érvvel is alá tudom támasztani:
1. Az elnök úr azt hozza fel érvként, hogy a civilek a tervezett megyei hulladéktározó területét is bejelölték mint jövendőbeli Natura 2000 területet. Az országos Natura 2000-es koalíció vezetőtanácsi tagjaként ennek megpróbáltam utánanézni, és felhívtam az illető területet jelölő szervezet képviselőit, rákérdezve a felvetett problémára. A marosvásárhelyi Milvus Egyesület képviselőinek azonnali válasza az volt, hogyha csakugyan az említett 15 hektáros terület része a javasolt Natura 2000-es területnek, ezt a hibát azonnal hajlandók korrigálni, ugyanis értik és elfogadják a hulladéktározó megvalósításának fontosságát, és nem áll szándékukban ezt meggátolni. Egyszerű egyeztetéssel megoldható az adott probléma. (Amint Potozky Lászlótól megtudtuk, ez a javaslatokból történő törlés kedden, december 21-én meg is történt – a szerk. megjegyzése.)
2. Arra is emlékeztetném az elnök urat – folytatta Potozky László –, hogy ugyancsak környezetvédő civil szervezetek, jelesen a Polgár-Társ Alapítvány és a Zöld SzékelyFöld Egyesület voltak azok, akik felkérésére a megyei tanács mellé álltak akkor, amikor nehézségek adódtak a létrehozandó megyei hulladéktározó helyének kijelölésével kapcsolatban. A hulladéktározó létrejöttét továbbra is támogatjuk.
A fentiek szellemében, azt javasolnám, hogy igaztalan sejtetések helyett, hasznosabb lenne a megyei tanács részéről az, ha arra használná befolyását, hogy a kormány végre életbe ültesse az Európai Unió rendeletét (1698/2005/EK rendelet 38. és 46. cikke), amelynek alapján a Natura 2000-területeken gazdálkodók kompenzációs kifizetésre lehetnek jogosultak a földhasználati korlátozásból eredő jövedelemkiesés mértékéig, akárcsak az EU több tagállamában. Ez lenne az igazi segítség a tulajdonosoknak és a környezetvédőknek egyaránt, mivel enyhítené az esetleges ellentéteteket, sok félreértést megoldana, és elősegítené természeti értékeink megőrzését is.”
Mit nyerhetünk a Natura 2000-rel?
„A Natura 2000-rendszer nem akadályozza a turizmust és a gazdasági fejlődést, hanem olyan irányba tereli, hogy a természeti értékek ne sérüljenek a fejlődés során – jelentette ki Demeter László biológus, környzetvédő. – Turizmusból nagyon sokféle van. Van tömegturizmus, van Manele-turizmus, és van intelligens, környezet- és természetbarát turizmus. Nagyon remélem, hogy Csík és Hargita megye lakossága nem azt a tömegturizmust akarja, amely kevesek zsebébe nagyon sok pénzt juttat, és közben tönkreteszi a kulturális és természeti értékeket. A Natura 2000-rendszer teljesen összeegyeztethető a nálunk folytatott családi gazdálkodással. A gazdák közvetlen támogatások formájában és a termékértékesítés során is nyernek abból, hogy egyes területek belekerülnek a Natura 2000-hálózatba.”
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!