Fotó: Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács sajtóirodája
Újabb elnöki mandátumra szavazott bizalmat Tőkés Lászlónak az Erdélyi Magyar Nemzeti tanács (EMNT) Sepsiszentgyörgyön szombaton tartott küldöttgyűlése.
2022. május 07., 14:382022. május 07., 14:38
2022. május 08., 18:012022. május 08., 18:01
A járványhelyzet miatt két és fél év után tartották meg az EMNT küldöttgyűlését, a résztvevőket Kádár Imola, a sepsiszéki szervezet elnöke, a küldöttgyűlés házigazdája, majd Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere köszöntötte. A polgármester felidézte, az igazságszolgáltatást használva csorbítják továbbra is a magyar közösség jogait, így érvénytelenítették a város zászlóját és a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Gimnázium működési engedélyét.
– mondta Antal Árpád.
Elnöki beszámolójában Tőkés László felidézte, legutóbbi küldöttgyűlésüket 2019 októberében Csíkszeredában tartották, majd felkérte a jelenlevőket, egyperces csenddel adózzanak az ebben az időszakban elhunyt harcostársaik emlékének. Hangsúlyozta az új magyar összefogás igényét és szükségességét, ennek irányába mutatott a 2018-ban elfogadott hárompárti autonómianyilatkozat, ám a megegyezés cselekvési terve végül elsikkadt.
„Idén ősszel a kolozsvári nyilatkozat 30. évfordulóján újabb jó alkalom kínálkozik az autonómia ügyének együttes felkarolására” – mondta Tőkés László. Üdvözölte az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) megalakulását, hozzátéve, háttérhatalmi politikai okai vannak, hogy a román törvényhatóságok hosszú ideje szabotálják az EMSZ hivatalos bejegyzését. Az egység irányába újabb előrelépésként tekint az RMDSZ és az EMSZ közötti megállapodásra, melynek eredményeként két EMSZ-jelölt jutott be a román képviselőházba, és a két parlamenti frakció összefogásával lehetőség mutatkozik a kisebbségi törvény benyújtására.
Tőkés László össznemzeti magyar összefogásra is kitért, amelynek „ragyogó sikere” az április 3-ai magyarországi országgyűlési választásokon született. Válaszként a Demokráciaközpontok áldozatos munkáját köszönte meg Szili Katalin miniszterelnöki megbízott, tolmácsolva Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár köszönetét is.
Végül az EMNT elnöke kifejtette, lelkendezésre nincs ok, a határon túli magyarság helyzete egészében véve kritikus, lélekszáma száz esztendő alatt három millióról kettő alá apadt.
– hangsúlyozta Tőkés László.
Szili Katalin miniszterelnöki megbízott hangsúlyozta, a magyar nemzet soha nem volt ennyire erős, egységes és elszánt a béke és a biztonság megteremtésének szándékában. Arra is kitért, szomorúan veszi tudomásul, hogy Románia a kisebbség jogait csorbítja, amikor a jelképeit tiltja, az iskolája működését lehetetleníti el, hangsúlyozva, hogy az anyaország is kiáll ezekben a kérdésekben. Mint mondta, a nemzeti kisebbségvédelem javasolt alapelvei az Európai Unióban elnevezésű dokumentum-csomag egységes európai jogi keretet biztosítana a nemzeti kisebbségvédelem területén. A dokumentum öt alapelvét Kalmár Ferenc miniszteri biztos ismertette, ez szerint
A küldöttgyűlést köszöntette Csomortányi István az EMNP elnöke, Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke, Borbély Attila Zsolt, az EMNT alelnöke pedig Zsigmond Barna Pál miniszteri biztos és Németh Zsolt, a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke köszöntőjét tolmácsolta. A küldöttek meghallgatták és megszavazták Sándor Krisztina ügyvezető elnök és Tiboldi László alelnök beszámolóját.
Fotó: Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács sajtóirodája
Az „Egyenes úton” mottóval megszervezett küldöttgyűlésen Tőkés László korábbi elnök volt az egyetlen jelölt az újabb mandátumra. Tőkés László a jelölés elfogadásakor hangsúlyozta, egyre inkább beszűkül a politikai és a cselekvési terük, harminc évvel ezelőtt még azt hitték, hatékonyan tudják képviselni az autonómia ügyét.
– mondta a régi-új elnök, arra kérve a tagságot, hogy még jobban támogassák a cselekvésben. Együtt akarunk működni az RMDSZ-szel, de kettőn áll a vásár – mondta Tőkés László, hozzátéve, saját magával is elégedetlen, hogy nem tudnak többet tenni. Hangsúlyozta, az egész magyar közéletet és politikát felül kell vizsgálni. A küldöttgyűlésen az országos elnökséget is megválasztották, ám ez már nem volt sajtónyilvános.
Az EMNT küldöttgyűlése a nemzeti kisebbségek jogairól szóló törvénytervezet benyújtásáról szavazott meg cselekvési tervet. A tízpontos tervet Tőkés László megbízásából Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) ügyvezető elnöke terjesztette elő, ismertetve az előzményeket, hogy mi történt az autonómiaprogrammal az EMNT 2003-as megalakulása óta. Felidézte: a regionális autonómia kerettörvénye 15 évig porosodott a román parlament valamelyik fiókjában, az RMDSZ ugyanakkor kompromittálta az autonómiaharcot, amikor kidolgozta a saját tervezetét, ezzel megtörve az ügy körül kialakult konszenzust, és alkotmánymódosításhoz kötötte a jogszabályt, amivel a bizonytalan jövőbe tolta ki annak a benyújtását. Előrelépésként értékelte a hárompárti autonómianyilatkozat 2018-as aláírását, amit Szili Katalin, a magyar miniszterelnök autonómiakoncepciók összehangolásáért felelős megbízottja szorgalmazott, és ami a továbbiakban a referenciadokumentum lehet az ügy képviseletében.
Most új helyzet van, hiszen az RMDSZ a 2020-as választások után bekerült a kormányba, a kisebbségi törvény pedig a kormányprogramba. A nemzeti kisebbségek jogairól szóló törvénytervezet eszköz és lehetőség az EMNT integrált autonómiaprogramjának gyakorlati megvalósítására, ne utasítsuk el azt – fogalmazta meg az első tételt Toró T. Tibor. A cselekvési tervben szerepel, hogy az EMNT egyeztetést szorgalmaz a politikai pártokkal, hogy konszenzusos tervet dolgozzanak ki, amelynek kiindulópontja lehet a hárompárti autonómianyilatkozat. A tervezet legyen kerettörvény jellegű, teremtsen jogalapot a személyi elvű, a kulturális, illetve a területi autonómia különböző formáinak, ugyanakkor legyen hibrid jellegűen részletező, a paragrafusokban fejtsék ki a különböző közösségi jogokat.
Fontosnak tartják azt is, hogy teremtse meg a belső demokratikus pluralizmus lehetőségét. A cselekvési tervben az áll, hogy alakuljon munkacsoport az RMDSZ és az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) szakpolitikusaiból, a küldöttgyűlés felkéri az EMNP politikusait, hogy képviselje elképzeléseiket. Elvárják, hogy az RMDSZ a konszenzusos álláspontot érvényesítse a kormánykoalícióban a román partnerek előtt. Igénylik az anyaország nemzetpolitikai támogatását, ugyanakkor tudomásul veszik, hogy a háború miatt az autonómia ügye nehéz helyzetben van, „keskeny az ösvény, amin haladni lehet”, hogy ne ragasszák az ügy képviselőire a háborúpárti, putyinista címkéket, ezért összehangolt külpolitikai cselekvést szorgalmaznak.
Fotó: Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács sajtóirodája
Tőkés László a cselekvési terv megszavazása előtt felvetette, hogy akkor is dolgozni kell a tervezeten, ha az RMDSZ-szel nem tudnak megegyezni, így végül az is bekerült, hogy ha az év végéig a megegyezés nem jön létre, nyilvánosságra hozzák a saját kisebbségi törvénytervezetüket.
Több parkoló autót, egy gázvezetéket és egy kerítést is megrongált egy sofőr Marosvásárhelyen kedden hajnalban, majd elhagyta a helyszínt – a rendőrség keresi.
Vetített koncertszínházzal, rendhagyó irodalomórákkal és könyvbemutatókkal indul útjára Erdélyben a Radnóti-turné november 22-29. között – olvasható a szervezők szerkesztőségünknek is elküldött közleményében.
A Központi Választási Iroda (BEC) sorshúzással állapította meg az államfőjelöltek szavazólapon elfoglalt helyét. Lássuk, kinek hogyan kedvezett a szerencse.
Ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető azonnali (nowcasting) előrejelzést bocsátott ki kedden reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) nyolc megyére.
Tizenhat autó érintett abban a láncbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Székelyföl-szerte fagyos reggelre ébredtünk, ám érdekesség, hogy szinte mindenütt hidegebb volt, mint Csíkszeredában. Nem így szoktuk meg.
Lángokba borult egy épület Szentegyházán, a Pap kútjánál keddre virradóra.
Úgy érvelt, hogy realista emberként tisztában van a jelenlegi politikai helyzettel, és tudja, mikor kell visszalépni.
Az már biztos, hogy nem lesz az első részhez hasonlóan hivatkozott klasszikus a Gladiátor II., hiszen az első filmben látott sémákra építkezik, ám látvány terén egy korrekt iparosmunka Ridley Scott filmrendező „műhelyéből”. Kritika.
szóljon hozzá!