Czárán Gyula iránytűje. Nyisztor Miklós gyűjteményéből
Fotó: ekemuzeum.ro
Folytatja múzeumalapító hagyományát a legnagyobb erdélyi civil szervezet. Az Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) először 1902-ben hozta létre múzeumát Mátyás király szülőházában, nemrég pedig újabb, múltat megtartó intézménye létesült. Ennek helyszíne a világháló, elérhetősége az ekemuzeum.ro honlap.
2017. november 02., 16:022017. november 02., 16:02
„Még senkinek sem sikerült a múló időt megállítani. A kronosz megfékezhetetlen, a kairosz viszont, a pillanat megragadható és megőrizhető. Ennek tudatában voltak turistaelődeink is, az 1891-ben életre hívott Erdélyi Kárpát-Egyesület alapítói. Ők fontosnak tartották megőrizni az anyagot és élményt, béklyóba kötni az emléket. Ennek eszközéül választották a múzeumalapítást, és hogy az erdélyi értékek rangját jelezzék, Kolozsváron, Mátyás király szülőházban rendezték be az Erdélyi Néprajzi Múzeumot. Megnyitója 1902. október 12-én volt. 115 év elteltével szinte napra pontosan az Erdélyi Kárpát-Egyesület újra múzeumot alapított. Az értékek rangját – az új idők szelei szerint – azzal jelzik, hogy mindenki számára hozzáférhetővé teszik” – olvasható az ekemuzeum.ro honlapon. Az ajánlóból kiderül az is, hogy míg az első múzeum Erdély népeinek tárgyi értékeit őrizte, a jelenlegi
„Közkincs mostantól az Erdélyi Kárpát-Egyesület és ettől elválaszthatatlanul az erdélyi turistaság történelme, sok kiadvánnyal és tárgyi hagyatékkal. Emlékekkel, melyek meghatároznak, melyek jellemrajzunkat adják, amely által felismerhető az erdélyi természetszerető emberek közössége.”
1896-ban az EKE néprajzi báljának bevételéből 3000 koronát tettek félre az egyesület akkori elöljárói néprajzi múzeumalapítás céljára. Ez volt a kezdőtőke, amelyhez sokak hozzájárulásával és néprajzi értékek gyűjtésével 1902-ben megnyílhatott a múzeum. 7000 néprajzi tárgyat tárt az érdeklődők elé.
Úgy tíz éve annak, hogy az EKE berkeiben újra felvetődött a múzeumalapítás ötlete, hiszen egyre több helyről visszhangzott: a tagság körében több olyan gyűjtő is van, aki szívesen megosztaná másokkal is kincseit. Aztán Kovács Lehel István országos elnökké választásakor programjába iktatta az alapítási szándékot. Deák László alelnök kezébe vette a kivitelezés feladatát, Deák Levente gondoskodott a múzeum „berendezéséről”, azaz a honlap elkészítéséről. Így
A virtuális falak között megtalálhatók az EKE által őrzött erdélyi értékek az egyesület megalakulásától, 1891-től felszámolásáig, 1948-ig. Tehát egyfelől a hagyományt folytatva néprajzi, honismereti lelőhely ez, de ugyanakkor a legnagyobb erdélyi civil szervezet történelemkönyve is.
Az Erdélyi Kárpát-Egyesület első jelvénye. 1893-ban adták ki Budapesten. Nyisztor Miklós gyűjteményéből
Fotó: ekemuzeum.ro
Ha az ekemuzeum.ro honlapot megnyitja, a legegyszerűbb eligazodási móddal találja szembe magát. Egy kis köszöntő mellett, az oldal bal felén sorakoznak a könyvtárak, és mindegyik megnyitásakor további tartalom is az ember szeme elé kerül. Például a Kiadványokra kattintva sorban jelennek meg a különböző lehetőségek. Rá lehet itt keresni kifejezetten könyvekre, de folyóiratokra, képeslapokra, térképekre, apró nyomtatványokra, oklevelekre, régi eseményeken készült fotókra és igazolványokra is.
Nem apróság az sem, ami az Apró nyomtatványok név alatt szerepel, hiszen kiderül belőle, hogy hajdanán is volt az egyesületnek saját gyufája, pezsgője, de fennmaradt például a Csíkszéki Osztály levélzáró bélyege vagy az ötezer nyereménytárgy egyikének megszerzésére esélyt adó sorsjegy.
akárcsak annak, aki egyik-másik turistaelődnek az életéről szeretne többet tudni. A Gyűjtemények címszó alatt érdemes keresni ekés személyiségek hagyatékát is, melynek gazdagítására már több leszármazott is ígéretet tett. Orosz Endre, Czárán Gyula, Mátyás Vilmos és Györke Márton neve mellé még sokan kerülhetnek, hogy útbaigazítást adjanak a ma emberének.
Ide az érték fényképe, reprodukciója kerül, mellé pedig a gyűjtő neve és az adott tárgy legfontosabb ismertetőjegyei. Aki tehát többet megtudna például egy kötetről, melynek csak pár oldalát látja a múzeumban, nem kell mást tennie, mint „gazdáját” megkeresse. Aki viszont szívesen megosztaná a tulajdonában lévő kincseket, arra mindig is vevő lesz az EKE. Jó minőségű fényképet, illetve megőrzésre rábízott tárgyakat egyaránt fogad, hisz mindenért kár, ami a múltból eddig megőrződött, de elkallódhat.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!