Fotó: ASIMCOV
Erőforrásaink egyre inkább korlátozottak, az ökológiai változások arra kényszerítenek, hogy módosítsunk a termelésen és a fogyasztási szokásainkon – jelentette ki Vajda Lajos az Asimcov kis és középvállalkozói szövetség ügyvezető igazgatója annak kapcsán, hogy részt vesznek a Be-Rural programban. Ez valójában egy nemzetközi partnerség, amelynek célja a biogazdaság megértetése és fenntartható fejlesztése.
2022. július 12., 18:492022. július 12., 18:49
A program részeként egy nemzetközi virtuális piacteret működtetnek, ahol több mint 50 egyedi, innovatív ötletet sorakoztatnak fel, ami mind azt bizonyítja, hogy a hulladék érték.
A piactéren olyan termékek vannak mint gombaszárból készült csomagolóanyag, ötven százalékban almából készült táska, öt hónap alatt lebomló harisnya aloe-verából, fagombából készült pénztárca, ami a bőrhöz hasonlít, el nem adott kenyérből erjesztett sör, különböző élelmiszerhulladék enzimjeiből készült ruhák, kakaóhéjból és olíva magból készült étkészlet.
Fotó: ASIMCOV
A program részeként több tíz helybéli vállalkozás mutatkozott be a nemzetközi kutatócsapatnak, amely négy innovatív terméket választott ki, és mutat be ezen a piactéren. Nagy elismerésnek örvendett
egy helyi cég biomasszát előállító aprítógépe,
a piactéren kapott helyet az előpataki borvízből előállított Fibro+ gluténmentes rostos ital,
egy illyefalvi cégnél egyedülálló megoldással a tejsavót a Revolve nevű fehérjedús itallá alakítják át, amit főként sportolóknak ajánlanak,
emellett egy startup kukoricakeményítőből állít elő okosjátékokat 3D-nyomtató segítségével.
Vajda Lajos hangsúlyozta, hogy a Kovászna megyében végzett kutatás eredménye igazolja a térség potenciálját és kapacitását egy zöldebb és felelősségtudatosabb gazdaság kialakítására.
Az együttműködésre jó példa a klaszteresedés, Kovászna megyében több zöld gazdaságra szakosodott klaszter működik: a Pro Wood faipari klaszter, a Green Energy biomassza klaszter, a Transylvania Textil és Divat klaszter, a Transylvania Balneo-turizmus klaszter vagy az AgroFood élelmiszeripari klaszter.
A Be-Rural program következtetése, hogy a mezőgazdaságból, élelmiszeriparból és fafeldolgozásból származó hulladékkal lehet értéket teremteni.
Fotó: ASIMCOV
Háromszéken erre is van példa: zöld energiát termelnek biomasszából, aminek az alapja az ágak, dióhéj vagy más zöldterület tisztításából származó fahulladék. Vajda Lajos hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság egyik prioritása a természeti katasztrófák elhárítására a bioalapú gazdaság fejlesztése.
– összegezte Vajda Lajos.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
szóljon hozzá!