Két fejlett viperát látott egy kiránduló szombaton, május 8-án délután Székelyudvarhely közelében, a város Bethlen-nevű lakótelepe és a Homoródremete felé vezető turistaút között.
2010. május 13., 13:252010. május 13., 13:25
Kirmaier László huszonöt éve rendszeresen járja a természetet, múlt szombaton a Bethlen-lakótelep feletti részen sétált, amikor egy kirándulók által is gyakran látogatott részen két kígyóra figyelt fel. Elmondása szerint mindkettő fejlett példánynak nézett ki: egyik egy méter hosszú, a másik kb. 70–80 centiméteres volt. Érdeklődtünk a városi kórházban is arról, hogy mikor volt utoljára viperamarás Székelyudvarhelyen. A sürgősségi osztályon dr. Mihály Zoltán szolgálatos orvos még nem találkozott viperamarásos esettel: ha mégis bekövetkezne, a seb melletti részt azonnal le kell kötni és kórházba kell sietni – méreg elleni szérum azonban csak Csíkszeredában van. Dr. Kurkó János, a városi kórház fertőző betegségek osztályának orvosa szerint a kórházban valamikor 30–35 évvel ezelőtt volt viperamarásos eset. „A vipera harapásnyoma jól megkülönböztethető a többi kígyóétól, mert jellegzetesen két tűszúrás, egymástól hét milliméternyi távolságra” – közölte az orvos.
A közönséges vipera
A vidékünkön is előforduló közönséges vipera (Vipera berus) félénk, visszahúzódó és törvény által védett állat. Mérge ritkán jelent fokozott veszélyt, főleg gyerekekre, idősekre és szívbetegekre lehet halálos hatású. A nálunk is élő siklók (erdei-, réz- vagy vízisikló) nem mérgesek, bár képesek harapni. Külsejük eltér a viperáétól: utóbbi piszkosbarna vagy szürke, fején egy V betűhöz hasonlítható folt van.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.