Csíz is volt a megmentett madarak között. Az egészségeseket már szabadon is engedték
Fotó: Pixabay
Csízt, kenderikét, tengelicét és csicsörkét mentettek meg Marosvásárhely környékén a helyi rendőrök és madárvédők.
2018. október 24., 14:132018. október 24., 14:13
Egy hónapon belül két alkalommal is vadorzók ketreceiből szabadítottak ki védett madarakat a marosvásárhelyi madárvédők a helyi rendőrséggel közösen. A kalitkába csalt madarakat két alkalommal is a helyi rendőrség találta meg,
második alkalommal tengelicét, csízt, kenderikét, csicsörkét találtak a helyi rendőrök, akik értesítették a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakembereit.
Papp Tamás, az egyesület elnöke érdeklődésünkre elmondta,
ugyanis sokszor a fagyöngy bogyóiból főznek ragacsos levet, lépet, s azzal ejtik fogságba a madarakat. „Tizenöt évvel korábban jelentősen megnövekedett a lépezők száma Maros megyében, a piacon árulták a védett madarakat tucatszámra. Akkor kampányt indítottunk ellenük, minden alkalommal a csendőrséggel és rendőrséggel leptük meg őket, elvettük tőlük a védett madarakat, és bírságot is kaptak. Mivel a lépezők jól ismerték egymást, elég volt párat megbüntetni, s máris visszaszorult ez a tevékenység. Most úgy tűnik, újra elkezdtek garázdálkodni.
A helyi rendőrség azonban jól végzi a dolgát és így sikerült a madarakat megmenteni” – mondta a szakember. Hozzátette, a megmentett madarakat a Milvus szakemberei megvizsgálták: amelyek egészségesek voltak, azokat elengedték, amelyek kezelésre szorultak, azokat a Rehabilitációs Központba vitték, hogy segíthessenek rajtuk.
Papp Tamás reméli, hogy sikerül azonosítani és megbírságolni a tetteseket, hogy ne növekedjen a lépezők száma. A Milvus vezetője arról is beszélt, hogy szerencsére
„Maros megyében jelenleg nem árulnak védett madarakat a piacon, de internetes hirdető oldalakon böngészve látható, hogy vannak, akik ezek eladásával foglalkoznak – igaz inkább ragadozómadarakat, teknősöket kínálnak ott eladásra.”
Papp Tamás hozzátette: az igazi veszélyt az egyes fajok állományára nem is az ilyenfajta lépezők, hanem azok jelentik, akik külföldre csempészik az elpusztult énekes madarakat.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter egy szerdai sajtóeseményen kijelentette, hogy jelenleg 15 kórház épül Romániában uniós helyreállítási forrásokból.
Az idei év első öt hónapjában Romániában 12,8 százalékkal csökkent a bűnözés az előző év azonos időszakához képest – számolt be Cătălin Predoiu szerdán a belügyminisztérium megalapításának 163. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen.
Az áramszolgáltató értesíti a lakosságot, hogy július 22-én, kedden 9 és 17 óra között karbantartási munkálatok miatt szünetelni fog az áramszolgáltatás Több Zetelakához tartozó helyszínen.
Nicușor Dan szerdán kijelentette, hogy az államnak javítania kell a polgárokkal való kapcsolattartásán, a rendőrségnek, az ügyészségeknek és a bíróságoknak pedig határozottan kell fellépniük a családon belüli erőszak és a kábítószer-fogyasztás ellen.
Gyulafehérváron rendezték meg az Országos Tűzoltóverseny megyei szakaszát, ahol hét megye csapata mérte össze tudását.
Alexandru Rogobete egy szerdai sajtóeseményen arra kérte az állami és a magánegészségügyben egyaránt dolgozó orvosokat, hogy tartsák tiszteletben az állami intézményekben előírt a munkaidejüket.
Látványos lovasbemutatók, fogathajtás, versenyek és gazdag kulturális program várja az érdeklődőket július 27-én, vasárnap Gyergyóditróban a Nyáras Alján.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga riasztást adott ki heves légköri instabilitás miatt Maros megye számos településére a délutáni órákra.
A heves esőzések és az erős szél következtében tizenhat transzformátorállomás esett ki Hargita megyében, így tizenegy település maradt részben vagy teljesen áram nélkül.
Kató Béla nyugalmazott református püspök 25 évig volt Illyefalvi református lelkész, és a falu ez alatt az idő alatt neki köszönhetően kiemelkedett a névtelenségből és a szegénységből. Most köszönetképpen a díszpolgári címmel tüntetik ki.
1 hozzászólás