Az erdei fülesbaglyok lakott településeken vészelik át a telet
Fotó: Cotorogea Cornel/Milvus.ro
Az erdőkből télire a városokba húzódó fülesbaglyokat szeretné megszámolni országszerte a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület, amely a lakosság segítségére számít a kezdeményezésében. Olyan önkéntesek jelentkezését várják, akik hajlandók az előírások alapján adatokat gyűjteni e védett madarakról.
2018. december 27., 14:012018. december 27., 14:01
2018. december 28., 15:592018. december 28., 15:59
Noha szinte észrevehetetlenek, az ember, ha tudja, hogy hol vannak, vagy figyelmesen nézi a fenyőfák ágait, láthatja, ahogy csendben, mozdulatlanul ülnek egymás mellett a baglyok, amelyek a közeli erdőből húzódnak be a városokba. Vizi Júlia, a Milvus csoport sajtószóvivője érdeklődésünkre elmondta, nem kell tőlük megijedni, sem zaklatni őket, hiszen nem bántanak senkit, sőt
Leginkább úgy fedezhetők fel e fülesbaglyok, ha egy-egy parkban, kisebb zöldövezetben, az örökzöldek alatt apró csontokra figyelünk fel. Ezek ugyanis az ürülékkel, illetve a visszaokádással kerülnek a búvóhelyeik alá. Vizi Júlia elmondta, fontos ezeknek a megfigyelése és feljegyzése is, hiszen ezekből állapítható meg, hogy mivel táplálkoznak, mennyit esznek egy-egy alkalommal, vagy hányszor egy nap a nem nagytestű madarak.
Azt is megtudtuk a Milvus csoport sajtósától, hogy miért költöznek télire a lakott településekre. Az erdőben ősszel, amikor a lombhullató fák elkezdenek csupaszodni, a baglyok a nagyobb ragadozóknak – akár a nagytestű madaraknak is – könnyen a zsákmányává válnak. Már nincs ahová elbújniuk, ezért sokkal biztonságosabb számukra az emberlakta környezet.
A másik ok pedig a téli időszakra jellemző táplálék hiányossága, amikor a hó és a fagy miatt kevesebb apró rágcsálót találnak maguknak. A lakott településeken nemcsak az időjárás kedvezőbb számukra, illetve a biztonság is sokkal nagyobb, de a táplálék szempontjából is sokkal jobbak a körülményeik.
A fülesbaglyok általában október végén jelennek meg a városokban, téli telelésük színhelyén. Ez a szokásuk már régóta ismert, csoportosan telepednek meg a csendesebb parkokban, a fenyőfák, de akár a fűzfák vagy más nagyobb növésű fák ágai között.
de nem ritka az sem, amikor százan helyezkednek el egy-egy terebélyes fenyő jó búvóhelyet jelentő ágai között. Napközben csendben ülnek, alig mozognak, ezért szinte észrevétlenek, még az ott gyakran elhaladók sem tudnak a létezésükről. Nem ártanak senkinek és őket sem szabad bántani, hiszen védett állatok – hívta fel a figyelmet Vizi Júlia, hozzátéve, hogy az ország bármelyik részéből várják azoknak a madárbarátoknak a jelentkezését, akik az erdei fülesbaglyok telelőhelyeit kutatnának fel lakóhelyeik közelében, illetve évente egyszer megszámolnák az ott tartózkodó erdei fülesbaglyokat.
„Önkénteseink segítségével már negyedik éve figyeljük az erdei fülesbagolyok számának alakulását, országszerte már százötvennél is több településen végzünk megfigyeléseket” – mondta a sajtószóvivő. Az önkéntesnek egy adatlapot kell kitöltenie, majd elolvasnia a megfigyelés módszertanát és vállalnia, hogy rendszeresen ellenőrzi a helyet, ahol baglyokat láttak.
Bârbos Lőrinc, a projekt irányítója lapunknak elmondta, idén első alkalommal Hargita megyéből is jelentkeztek önkéntes megfigyelők: Szentegyházáról, Kápolnásról és Homoródfürdőről. Kovászna megyében kilenc településen tanulmányozzák a baglyok telelését, többek közt Sepsiszentgyörgyön, Uzonban, Kökösön. Akit érdekel a program, még többet megtudhat a Milvus csoport honlapján.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
1 hozzászólás