Geréb László

Geréb László

Van-e krízis Székelyudvarhelyen?

2020. július 01., 12:052020. július 01., 12:05

2020. június 30., 22:032020. június 30., 22:03

A múlt heti tanácsülésen újból hozta a formáját Székelyudvarhely városvezetése. Akik az élő közvetítést követték, hallhatták, ahogy a város jegyzője próbálta összetartani a város első embereit: „Vegyék komolyan, mert kezd átmenni bohózatba”, vagy „Szégyellem, hogy egyesek viccet csinálnak a tanácsülésből”.

Udvarhelyiként a kérdést másképp teszi fel az ember: vajon csak a tanácsülésből csinálnak viccet, vagy az egész városból? Mert ha az utóbbi, akkor a mi bőrünkre is megy bohózat!

A városnak, a gyerekeinknek a jövőjét játsszák el egyesek városvezetés címszó alatt!

Igen, vannak, akiknek fontosabb a saját fontosságuk hangsúlyozása, fontosabb a „bohóckodás”, mint maga a város. Mert ha a város lenne a fontosabb, akkor nem bohóckodással lennének elfoglalva. Mert tennivaló lenne bőven.

Az elmúlt hetekben mi is hírt adtunk arról, hogy Székelyudvarhely két legnagyobb textilgyáránál komoly problémák vannak. Az évtizedekig jól kifizetődő bérvarrás ideje lejárt, a piac megváltozott.

Sajnos az erre berendezkedett két nagy gyártól több száz embert kell elküldeni.

Ehhez a helyzethez a város kétféleképpen viszonyulhat. Egyrészt mondhatja azt, hogy ez a piacgazdaság rendje, a piac majd megoldja. Azonban egy felelős városvezetés nem gondolkozhat így.

Hiszen azáltal, hogy a város két legnagyobb adófizetőjéről van szó, ugyanakkor a több száz munka nélkül maradt ember a város lakója, biza ez a probléma nem csak a két érintett gyár problémája, hanem a városé is! Legalábbis az kellene hogy legyen!

Jobb helyeken ilyen mértékű gazdasági eseményre krízistervet raknak össze. Krízistervet, amely tárgyalja, hogy nagyon rövid időn belül hogyan lehet kezelni a helyzetet. Hogy vannak-e eszközei a városnak a helyzet megmentésére, ha igen, melyek azok, hogyan vethetőek be.

Ha a gyárak helyzete nem megmenthető, akkor mit lehet tenni a munka nélkül maradt emberekkel, hogyan hozhatna a város befektetőt ezekre a területekre, stb., stb.

Igen, legalább egy krízistervet, amely leírja, hogy ki, mikor és mit fog tenni az elkövetkezendő két hónapban, hogy ezt a nagymértékű gazdasági csapást megelőzni, vagy legalább a hatásait kezelni tudja a város.

Valószínűleg a két érintett vállalkozás is jobban örülne, ha az a város, amelyet évtizedekig szolgáltak, most egy kicsit rájuk is figyelne. De erről szó sem esett a gyűlésen!

A múlt heti tanácsülésen az látszott, hogy a városvezetés nem ezzel van elfoglalva! Most nem a város égető problémáit akarják megoldani, hanem a saját jövőbeni helyzetüket. Tehát inkább kampányolnak.

Vagyis bohóckodnak – a város jegyzője szerint.

Nem mi mondjuk, ők mondják!

Igen, krízis van. Járványügyi krízis, a gyárak nehézségei miatt gazdasági krízis, amelyből lassan majd egy szociális krízis fog kialakulni.

A kedves olvasóra bízzuk, hogy ítélje meg, hogy vajon van-e Székelyudvarhelyen közéleti krízis?

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.