
2017 a változásokról, átszervezésekről szólt – ismertette a községvezető
Fotó: Tamás Gyopár
Lakossági fórumra invitálták a csomafalviakat a község vezetői vasárnap a Borsos Miklós Művelődési Ház nagytermébe. Márton László Szilárd polgármester úgy fogalmazott, hogy a „2017 a változások és az átszervezések éve volt Gyergyócsomafalván”.
2018. január 28., 20:192018. január 28., 20:19
2018. február 06., 16:382018. február 06., 16:38
A polgármester kifejtette, a falu életében ez több szempontból is megmutatkozott: 2016–2017-ben a víz- és szennyvízszolgáltató változott, ugyanis egy, a helyi tanács alárendeltségébe tartozó, jogi személyiséggel rendelkező szolgáltatót hoztak létre, az működteti az ivóvíz- és szennyvízrendszert, megtörtént a külterületi zónák beltelkesítése, az új hulladékgazdálkodási rendszer bevezetése, a szociális központ fellendítése, a beltelkek adókategóriájának újrasorolása, a helyi civil szervezetek támogatásának fejlesztése, valamint a hátrányos helyzetűek támogatásának elindítása.
A következőkben a 2016–2017-es évek beruházásairól esett szó. Ebben az időszakban különböző munkálatokra 1 826 615 lejt fordítottak. Ilyen befektetés volt egy új óvoda részére történő területvásárlás, a vízház felújítása, új autó vásárlása, tűzoltó felszerelések beszerzése az önkéntes alakulat részére, a Borsos Miklós tér felújítása, valamint a malom megvásárlása.
Márton László Szilárd külön kiemelte a Napfény Szociális Központ tevékenységének fejlődését az elmúlt évben, mely – fogalmazása szerint – különböző pályázatokból, állandó és önkéntes munkaerővel tevékenységben gazdag, sikeres évet tudhat maga mögött. A hulladékgazdálkodás 2017-es sikereiről Jánosi Borsos Attila alpolgármester tájékoztatta a résztvevőket. A szemét elszállításánál bevezetett matricarendszer előnyeiről és hátrányairól is szó esett, valamint a szelektív hulladékgyűjtésben tett előrelépésekről és új tervekről is beszámolt.
Antal Teréz iskolaigazgató az oktatás helyzetéről, az iskolák felszereltségéről és különböző tevékenységekről informálta a jelenlévőket. Gál Attila az új ivóvíz- és szennyvízrendszeri szolgáltatásról tájékoztatott, valamint arról, hogy
Az új év három új, nyertes pályázattal indul, melyek összértéke 6 279 136 lej. A szennyvízhálózat fejlesztésére, egy jellegzetes csomafalvi tájház kialakítására, valamint a közvilágítás modernizálására pályáztak sikeresen. További 9 896 449 lej értékű leadott pályázat vár elbírálásra ebben az évben a mezei utak karbantartására, a fent említett új óvoda építésére és a polgármesteri hivatal felújítására vonatkozóan.
További pályázatok vannak tervben egy labdarúgópálya kialakítására, a művelődési ház felújítására, a piactér átalakítására, valamint az egész községre kiterjedő biztonsági kamerarendszer létrehozására.
Több kérdést is felvetettek a csomafalviak a fórumon
Fotó: Tamás Gyopár
Az adók és illetékek kapcsán a polgármester hangsúlyozta: fontos, hogy a lakosság befizesse az épület- és járműadót, de rámutatott,
A sikeres változtatások és a jó időben kihasznált pályázati lehetőségek mellett a polgármester felhívta arra is a figyelmet, hogy a jogi személyek körében alacsony az adóbefizetési arány.
A községvezető összesítette, a legfontosabb a 2018-as évre vonatkozóan az új óvoda felépítése Szászfaluban, a külterületek felmérése, a csatornahálózat bővítése, a már említett tájház kialakítása, a közvilágítás fejlesztése, a kövezett utcák karbantartása és a mezei utak javítása, valamint a 126-os megyei út (főút) melletti járda létrehozása.
A fórum végén a jelenlévők kérdéseket intézhettek Márton László Szilárd polgármesterhez, valamint a meghívottakhoz, Tánczos Barna szenátorhoz, Bende Sándor parlamenti képviselőhöz és Borboly Csabához, Hargita Megye Tanácsának elnökéhez. A kérdések között olyan fontos témák jelentek meg, mint a Maros medrének takarítása, új borvízkutak fúrásának szükségessége, több útszakaszon pedig a járdák hiányát emelték ki a felszólalók.
Egy másik jelentős téma a fiatalság motiválása volt az itthon maradásban, amely kérdésre sokan a területi és építkezési támogatást látták megoldásnak. Ebben a polgármester is egyetértett, és mindenekelőtt az erre való igény felmérésével kezdenék a probléma megoldását.
Érdekes adatok 2017-ből
Gyergyócsomafalván tavaly 382 polgármesteri rendeletet jegyeztek, 16 tanácsülés volt, 95 határozat született, az iktatókönyvbe 3799 általános iktatást vezettek be, 4044 igazolást adtak ki a lakosság részére, 218 közbeszerzési eljárás indult. A falu iskolabusza 14 880 kilométert tett meg szolgálat közben. Történt két tűzeset, 22 házasság köttetett és 37 halálesetet jegyeztek.
Csíki Zsuzsanna
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!