2017 a változásokról, átszervezésekről szólt – ismertette a községvezető
Fotó: Tamás Gyopár
Lakossági fórumra invitálták a csomafalviakat a község vezetői vasárnap a Borsos Miklós Művelődési Ház nagytermébe. Márton László Szilárd polgármester úgy fogalmazott, hogy a „2017 a változások és az átszervezések éve volt Gyergyócsomafalván”.
2018. január 28., 20:192018. január 28., 20:19
A polgármester kifejtette, a falu életében ez több szempontból is megmutatkozott: 2016–2017-ben a víz- és szennyvízszolgáltató változott, ugyanis egy, a helyi tanács alárendeltségébe tartozó, jogi személyiséggel rendelkező szolgáltatót hoztak létre, az működteti az ivóvíz- és szennyvízrendszert, megtörtént a külterületi zónák beltelkesítése, az új hulladékgazdálkodási rendszer bevezetése, a szociális központ fellendítése, a beltelkek adókategóriájának újrasorolása, a helyi civil szervezetek támogatásának fejlesztése, valamint a hátrányos helyzetűek támogatásának elindítása.
A következőkben a 2016–2017-es évek beruházásairól esett szó. Ebben az időszakban különböző munkálatokra 1 826 615 lejt fordítottak. Ilyen befektetés volt egy új óvoda részére történő területvásárlás, a vízház felújítása, új autó vásárlása, tűzoltó felszerelések beszerzése az önkéntes alakulat részére, a Borsos Miklós tér felújítása, valamint a malom megvásárlása.
Márton László Szilárd külön kiemelte a Napfény Szociális Központ tevékenységének fejlődését az elmúlt évben, mely – fogalmazása szerint – különböző pályázatokból, állandó és önkéntes munkaerővel tevékenységben gazdag, sikeres évet tudhat maga mögött. A hulladékgazdálkodás 2017-es sikereiről Jánosi Borsos Attila alpolgármester tájékoztatta a résztvevőket. A szemét elszállításánál bevezetett matricarendszer előnyeiről és hátrányairól is szó esett, valamint a szelektív hulladékgyűjtésben tett előrelépésekről és új tervekről is beszámolt.
Antal Teréz iskolaigazgató az oktatás helyzetéről, az iskolák felszereltségéről és különböző tevékenységekről informálta a jelenlévőket. Gál Attila az új ivóvíz- és szennyvízrendszeri szolgáltatásról tájékoztatott, valamint arról, hogy
Az új év három új, nyertes pályázattal indul, melyek összértéke 6 279 136 lej. A szennyvízhálózat fejlesztésére, egy jellegzetes csomafalvi tájház kialakítására, valamint a közvilágítás modernizálására pályáztak sikeresen. További 9 896 449 lej értékű leadott pályázat vár elbírálásra ebben az évben a mezei utak karbantartására, a fent említett új óvoda építésére és a polgármesteri hivatal felújítására vonatkozóan.
További pályázatok vannak tervben egy labdarúgópálya kialakítására, a művelődési ház felújítására, a piactér átalakítására, valamint az egész községre kiterjedő biztonsági kamerarendszer létrehozására.
Több kérdést is felvetettek a csomafalviak a fórumon
Fotó: Tamás Gyopár
Az adók és illetékek kapcsán a polgármester hangsúlyozta: fontos, hogy a lakosság befizesse az épület- és járműadót, de rámutatott,
A sikeres változtatások és a jó időben kihasznált pályázati lehetőségek mellett a polgármester felhívta arra is a figyelmet, hogy a jogi személyek körében alacsony az adóbefizetési arány.
A községvezető összesítette, a legfontosabb a 2018-as évre vonatkozóan az új óvoda felépítése Szászfaluban, a külterületek felmérése, a csatornahálózat bővítése, a már említett tájház kialakítása, a közvilágítás fejlesztése, a kövezett utcák karbantartása és a mezei utak javítása, valamint a 126-os megyei út (főút) melletti járda létrehozása.
A fórum végén a jelenlévők kérdéseket intézhettek Márton László Szilárd polgármesterhez, valamint a meghívottakhoz, Tánczos Barna szenátorhoz, Bende Sándor parlamenti képviselőhöz és Borboly Csabához, Hargita Megye Tanácsának elnökéhez. A kérdések között olyan fontos témák jelentek meg, mint a Maros medrének takarítása, új borvízkutak fúrásának szükségessége, több útszakaszon pedig a járdák hiányát emelték ki a felszólalók.
Egy másik jelentős téma a fiatalság motiválása volt az itthon maradásban, amely kérdésre sokan a területi és építkezési támogatást látták megoldásnak. Ebben a polgármester is egyetértett, és mindenekelőtt az erre való igény felmérésével kezdenék a probléma megoldását.
Érdekes adatok 2017-ből
Gyergyócsomafalván tavaly 382 polgármesteri rendeletet jegyeztek, 16 tanácsülés volt, 95 határozat született, az iktatókönyvbe 3799 általános iktatást vezettek be, 4044 igazolást adtak ki a lakosság részére, 218 közbeszerzési eljárás indult. A falu iskolabusza 14 880 kilométert tett meg szolgálat közben. Történt két tűzeset, 22 házasság köttetett és 37 halálesetet jegyeztek.
Csíki Zsuzsanna
Több mint 40 Hargita megyei katonai tűzoltó dolgozik a Korond patak utóbbi napok esőzései nyomán megnőtt vízszintjének a csökkentésén és a parajdi sóbánya tárnáiba beszivárgott víz kiszivattyúzásán.
Két férfit vett őrizetbe a rendőrség csütörtökön egy május elsejei, Sepsiszentgyörgyön történt rablás ügyében. Az egyik gyanúsítottat, egy 23 éves fiatalembert a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték pénteken.
Megjelent pénteken a Hivatalos Közlönyben az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvényesítő alkotmánybírósági határozat, és ezzel kezdetét vette a második forduló kampánya. A választási kampány május 17-én, szombaton 7 órakor ér véget.
Elkészült az új sportcsarnok Szentegyházán, amelyet Ambrus Pál helyi születésű birkózóbajnokról neveztek el az épület pénteki avatóünnepségén. A felszólalók a sport és az összefogás fontosságát hangsúlyozták.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Pénteken a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,57 banival (0,11 százalékkal) 5,1165 lejre csökkent a csütörtöki 5,1222 lejről.
Létfontosságúnak tartják a romániai magyar történelmi egyházak, hogy híveik „hiánytalanul” részt vegyenek az elnökválasztás második fordulóján, és arra a jelöltre szavazzanak, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
szóljon hozzá!