2017 a változásokról, átszervezésekről szólt – ismertette a községvezető
Fotó: Tamás Gyopár
Lakossági fórumra invitálták a csomafalviakat a község vezetői vasárnap a Borsos Miklós Művelődési Ház nagytermébe. Márton László Szilárd polgármester úgy fogalmazott, hogy a „2017 a változások és az átszervezések éve volt Gyergyócsomafalván”.
2018. január 28., 20:192018. január 28., 20:19
A polgármester kifejtette, a falu életében ez több szempontból is megmutatkozott: 2016–2017-ben a víz- és szennyvízszolgáltató változott, ugyanis egy, a helyi tanács alárendeltségébe tartozó, jogi személyiséggel rendelkező szolgáltatót hoztak létre, az működteti az ivóvíz- és szennyvízrendszert, megtörtént a külterületi zónák beltelkesítése, az új hulladékgazdálkodási rendszer bevezetése, a szociális központ fellendítése, a beltelkek adókategóriájának újrasorolása, a helyi civil szervezetek támogatásának fejlesztése, valamint a hátrányos helyzetűek támogatásának elindítása.
A következőkben a 2016–2017-es évek beruházásairól esett szó. Ebben az időszakban különböző munkálatokra 1 826 615 lejt fordítottak. Ilyen befektetés volt egy új óvoda részére történő területvásárlás, a vízház felújítása, új autó vásárlása, tűzoltó felszerelések beszerzése az önkéntes alakulat részére, a Borsos Miklós tér felújítása, valamint a malom megvásárlása.
Márton László Szilárd külön kiemelte a Napfény Szociális Központ tevékenységének fejlődését az elmúlt évben, mely – fogalmazása szerint – különböző pályázatokból, állandó és önkéntes munkaerővel tevékenységben gazdag, sikeres évet tudhat maga mögött. A hulladékgazdálkodás 2017-es sikereiről Jánosi Borsos Attila alpolgármester tájékoztatta a résztvevőket. A szemét elszállításánál bevezetett matricarendszer előnyeiről és hátrányairól is szó esett, valamint a szelektív hulladékgyűjtésben tett előrelépésekről és új tervekről is beszámolt.
Antal Teréz iskolaigazgató az oktatás helyzetéről, az iskolák felszereltségéről és különböző tevékenységekről informálta a jelenlévőket. Gál Attila az új ivóvíz- és szennyvízrendszeri szolgáltatásról tájékoztatott, valamint arról, hogy
Az új év három új, nyertes pályázattal indul, melyek összértéke 6 279 136 lej. A szennyvízhálózat fejlesztésére, egy jellegzetes csomafalvi tájház kialakítására, valamint a közvilágítás modernizálására pályáztak sikeresen. További 9 896 449 lej értékű leadott pályázat vár elbírálásra ebben az évben a mezei utak karbantartására, a fent említett új óvoda építésére és a polgármesteri hivatal felújítására vonatkozóan.
További pályázatok vannak tervben egy labdarúgópálya kialakítására, a művelődési ház felújítására, a piactér átalakítására, valamint az egész községre kiterjedő biztonsági kamerarendszer létrehozására.
Több kérdést is felvetettek a csomafalviak a fórumon
Fotó: Tamás Gyopár
Az adók és illetékek kapcsán a polgármester hangsúlyozta: fontos, hogy a lakosság befizesse az épület- és járműadót, de rámutatott,
A sikeres változtatások és a jó időben kihasznált pályázati lehetőségek mellett a polgármester felhívta arra is a figyelmet, hogy a jogi személyek körében alacsony az adóbefizetési arány.
A községvezető összesítette, a legfontosabb a 2018-as évre vonatkozóan az új óvoda felépítése Szászfaluban, a külterületek felmérése, a csatornahálózat bővítése, a már említett tájház kialakítása, a közvilágítás fejlesztése, a kövezett utcák karbantartása és a mezei utak javítása, valamint a 126-os megyei út (főút) melletti járda létrehozása.
A fórum végén a jelenlévők kérdéseket intézhettek Márton László Szilárd polgármesterhez, valamint a meghívottakhoz, Tánczos Barna szenátorhoz, Bende Sándor parlamenti képviselőhöz és Borboly Csabához, Hargita Megye Tanácsának elnökéhez. A kérdések között olyan fontos témák jelentek meg, mint a Maros medrének takarítása, új borvízkutak fúrásának szükségessége, több útszakaszon pedig a járdák hiányát emelték ki a felszólalók.
Egy másik jelentős téma a fiatalság motiválása volt az itthon maradásban, amely kérdésre sokan a területi és építkezési támogatást látták megoldásnak. Ebben a polgármester is egyetértett, és mindenekelőtt az erre való igény felmérésével kezdenék a probléma megoldását.
Érdekes adatok 2017-ből
Gyergyócsomafalván tavaly 382 polgármesteri rendeletet jegyeztek, 16 tanácsülés volt, 95 határozat született, az iktatókönyvbe 3799 általános iktatást vezettek be, 4044 igazolást adtak ki a lakosság részére, 218 közbeszerzési eljárás indult. A falu iskolabusza 14 880 kilométert tett meg szolgálat közben. Történt két tűzeset, 22 házasság köttetett és 37 halálesetet jegyeztek.
Csíki Zsuzsanna
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!